Naga MarketsLibraReuters informuje, że Libra Facebooka przejdzie reformę. Ma zostać powiązana z poszczególnymi walutami krajowymi i być nadzorowana przez globalne organy nadzorujące. Jej twórcy zakładają, że w takiej formie zyska akceptację władz.

  • Libra Facebooka przejdzie głęboką reformę pod kątem struktury – tak by władze poszczególnych krajów pozwoliły na jej emisję.
  • Banki centralne Zachodu są w kwestii emisji cyfrowych walut w tyle za Ludowym Bankiem Chin i Facebookiem.

Libra 2.0.

Przypomnijmy, że Libra budzi kontrowersje od samego początku, gdy tylko Facebook ogłosił plany jej powstania, co miało miejsce w czerwcu 2019 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Teraz Stowarzyszenie Libra planuje uzyskać zezwolenie od szwajcarskiego organu nadzoru rynków, a następnie w końcu wyemitować stablecoina. Ten ma być wspierany przez pojedyncze waluty fiat. Ponoć pod uwagę brane są dolary, euro i funty szterlingi.

Zachowujemy konstrukcję wielowalutowej Libry, ale została ona zasadniczo zmieniona, usprawniona i uproszczona w stosunku do pierwotnej [wizji] – powiedział Christian Catalini, główny ekonomista projektu Calibra, cyfrowego portfela Facebooka, który będzie oferować Librę za pośrednictwem Messengera i WhatsAppa.

Libra ma też wzmocnić swoje rezerwy walutowe na wypadek „ekstremalnego kryzysu na rynku”. Na tę ostatnią mają składać się aktywa płynne o niskim ryzyku kredytowym oraz bufor kapitałowy.

Kolejną zmianą jest to, że Libra planuje wzmocnić swoje systemu dot. zabezpieczenia przed praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Stowarzyszenie zarejestruje się w Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych Skarbu USA (FinCEN) jako firma świadcząca usługi pieniężne, co wiąże się ze zwiększonymi wymogami w tym zakresie.

Modernizacja może pozwolić rządom na „bezpośrednią integrację” wszelkich przyszłych CBDC w sieci – przekazała Libra.

Konkurenci Libry

Jednocześnie banki centralne przyspieszyły swoje badania dot. emisji walut cyfrowych (CBDC). Wszystko niejako w odpowiedzi na Librę, ale też rozpoczynający się kryzys gospodarczy. Dziś to Chiny są najbliższe wprowadzenia na rynek takiej waluty. Zachód pozostaje jeszcze daleko w tyle.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here