Naga MarketsFirmowana przez Facebooka globalna waluta cyfrowa Libra, której emisję zapowiedziano na pierwszy kwartał 2020 roku, spotkała się z komentarzami regulatorów na całym świecie. Amerykański Kongres zorganizował nawet specjalne przesłuchania pracowników Facebooka dotyczące niedoszłego jeszcze projektu. Jednak oprócz organów nadzoru finansowego i prawodawców, Librą interesują się także amerykańskie organy skarbowe.


Libra nie ucieknie przed amerykańskimi regulacjami

Na temat wzbudzającej wiele kontrowersji i komentarzy Libry wypowiedział się w tym tygodniu Sigal Mandelkert, podsekretarz ds. Terroryzmu i Wywiadu Finansowego przy amerykańskim Departamencie Skarbu zapytany przez dziennikarzy podczas pobytu w Szwajcarii. Jego zdaniem każdy projekt kryptowalutowy, w tym Libra, za którą odpowiada Stowarzyszenie Libra z siedzibą w Genewie, Szwajcaria, prowadzący działalność na całym obszarze Stanów Zjednoczonych lub jego znacznej części, będzie musiał spełniać amerykańskie wymogi regulacyjne, w tym z z zakresu zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Podejrzenie, iż w przypadku Libry Facebook wraz z podmiotami partnerskimi mógłby chcieć zastosować arbitraż regulacyjny, czyli wybór mniej wymagającej jurysdykcji dla swoich działań, zostało wysunięte już podczas przesłuchań pracowników Facebooka w amerykańskim Kongresie, w szczególności zaś Davida Marcusa, CEO Calibra – podmiotu odpowiedzialnego za stworzenie portfela dla waluty cyfrowej Libra.

W sierpniu od Szwajcarii udała się delegacja amerykańskich kongresmenów wchodzących w skład Komisji ds. Usług Finansowych, która zorganizowała też lipcowe przesłuchania. Powodem wizyty było omówienie kwestii regulacyjnych związanych z Librą. Delegacja spotkała się z przedstawicielami szwajcarskich organów nadzoru finansowego oraz prawodawcami. Jednak, co oznajmiła przewodnicząca Komisji, Maxine Waters, wizyta nie rozwiała jej wątpliwości:

„Pomimo tego, iż jesteśmy wdzięczni przedstawicielom władz szwajcarskich za czas, jaki poświecili na spotkania z nami, nadal mam obawy dotyczące tego, że duża spółka z branży technologicznej mogłaby stworzyć znajdującą się w rękach prywatnych alternatywną ogólnoświatową walutę.”

Waters zapowiedziała także kontynuację prowadzonego dochodzenia oraz że dalsze analizy w kwestii regulacji związanych z Librą stanowić będą priorytet podczas dalszych prac Komisji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here