Naga MarketsLiberałowie wygrywają wybory w Australii
źródło: fotolia.com

9.09.2013

Jeszcze trwa liczenie głosów, jednak można już teraz przyjąć, że partia Liberalno-Narodowa wejdzie do parlamentu australijskiego (150 posłów) z dużą przewagą nad obecnie rządzącą partią pracy. Komentatorzy piszą, że Tony Abbott – leader wygrywającej partii – zaskarbił sobie głosy wyborców obietnicami likwidacji podatku od emisji CO2, uporania się z nielegalnymi imigrantami oraz podsycenia boomu w przemyśle wydobywczym, który zdaniem wielu ludzi został zmarnowany przez rządzącą od 6 lat partię pracy. Dotychczasowe rządy Laburzystów również miały swój udział w tym wyniku. Niektórzy piszą nawet, że wybory te są bardziej przegraną partii rządzącej niż wygraną opozycji. Inni z kolei zauważają, że rząd Partii Pracy do spółki z dwoma koalicjantami był słaby i nie potrafił zapewnić ludziom poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. W ten czuły punkt postanowił uderzyć właśnie konserwatywny Abbott.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po podliczeniu 90% głosów, partia Abbott’a ma objąć 88 miejsc w 150 osobowym parlamencie. Z drugiej strony solą w oku nowego premiera będzie senat, w którym nie posiada on większości i w swoich inicjatywach legislacyjnych będzie musiał szukać poparcia innych partii.

Co to oznacza dla rynków. Nie spieszyłbym się z kupowaniem tylko tej informacji. Z pewnością nowy rząd głoszący hasła konserwatywno-liberalne i celujący w biznes, przemysł oraz wydobycie jest doskonałą wiadomością dla gospodarki Australii wartej ~1,4 biliona Dolarów. Jednakże jest to perspektywa rozłożona w czasie i zgodna mniej więcej z wcześniejszymi sondażami – a zatem na ten moment powinna zawierać się już w cenie Dolara Australijskiego.

“Kangur” w ostatnim miesiącu zatrzymał się po silnych spadkach zanotowanych w okresie od kwietnia do sierpnia, kiedy to stracił niemal 17% do Dolara Amerykańskiego. Spadki miały podłoże głównie fundamentalne i wynikały po pierwsze z cięcia stopy Cash Rate przez bank centralny RBA, a po drugie z planowanego ograniczania skupu aktywów przez Fed, co wywołało silne przetasowanie w aktywach i potężne przepływy kapitału (m.in. odpływ z rynków wschodzących dodatnio skorelowanych z AUD). Czy teraz Dolar Australijski oraz gospodarka Australii zaczną nowy trend?

Liberałowie wygrywają wybory w Australii
Opracowanie własne

Zapraszam do dyskusji na temat tradingu, dużych graczy i rynku Forex na naszym FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here