Naga MarketsLeszek CzarneckiPo zeszłorocznej aferze KNF wielu inwestorów obawiało się, że spółki miliardera Leszka Czarneckiego ogłoszą upadłość. Silna przecena akcji jego firm trwała przez większość 2018 roku. Jednak wiele wskazuje na to, iż najgorsze jest już za nim. Zgodnie z oficjalną informacją, Getin Noble Bank oraz Idea Bank spłaciły przed terminem swoje zobowiązania zaciągnięte w NBP. Na tę wiadomość akcje spółek silnie rosną, a Leszek Czarnecki może pochwalić się wzrostem majątku o 120 mln zł.


Banki Czarneckiego spłaciły dług wobec NBP przed terminem

Cała afera rozpętała się w połowie listopada ubiegłego roku, gdy  Leszek Czarnecki będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW – Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank – postanowił podzielić się bowiem nagraniami z jednej ze swoich wizyt w gabinecie Marka Chrzanowskiego, szefa KNF. Czarnecki stwierdził, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych.

Spanikowani klienci masowo ruszyli do oddziałów banków miliardera w panice wycofując swoje środki. To doprowadziło do ogromnych problemów z płynnością. Idea Bank poinformował, że tylko 14 listopada odpłynęło z niego 1,2 mld zł. Na szczęście na pomoc przyszedł Narodowy Bank Polski udzielając łącznie niemal 6 miliardowej pożyczki. W ten sposób zaspokojono najbardziej zdenerwowanych klientów i uniknięto paniki na rynku. Niewątpliwie upadek któregoś z banku kosztowałby sporo cały sektor bankowy.

Jednak jak wynika z najnowszych informacji, Getin Noble Bank część swojego zobowiązania spłacił w terminie, a część udało się zwrócić osiem dni przed. Z kolei Idea Bank zrobił to jeszcze wcześniej, bo ponad miesiąc przed terminem.

Na tę informację zarówno akcje GNB jak i IB odnotowały silny wzrost. Akcje Getin Noble Banku rosną do godziny 17:00 o 12,73% osiągając poziom 0,62 zł za akcję.

Leszek Czarnecki odrabia straty i zyskuje 120 mln zł w jeden dzień
xStation XTI
Orbex

Z kolei akcje Idea Banku wzrosły o 10,08% i obecnie oscylują w okolicach 5,46 zł za akcję.

Leszek Czarnecki odrabia straty i zyskuje 120 mln zł w jeden dzień
xStation XTB

W związku z silnymi wzrostami, majątek Leszka Czarneckiego wzrósł o ok. 120 mln zł i obecnie wynosi niemal 1,3 mld zł. Uważa się, iż miliarder planuje połączyć banki i znaleźć nowego inwestora. Oznaczałoby to, iż powstałaby instytucja o łącznej wartości aktywów 80 mld zł. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się: Centerbridge, Apollo Global Management, Apax i AnaCap.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here