Naga MarketsChiński eksportGospodarka Chin zaskoczyła w tym tygodniu świetnym odczytem danych makro m.in. PKB. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż Ludowy Bank Chin złagodził w tym roku warunki płynnościowe i kredytowe. Polityka fiskalna stała się również ekspansywna dzięki zwiększonym wydatkom na infrastrukturę i rosnącej liczbie obniżek podatków od gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Jednak jak zauważa wielu analityków, oznaki poprawy koniunktury w Chinach nie wystarczą, aby zatrzymać hamujący wzrost na świecie.


Światowa gospodarka w lepszej kondycji, jednak to dalej za mało

Gospodarki USA i Chin wykazały oznaki stabilizacji choć to za mało, aby szefowie najważniejszych banków mogli jasno stwierdzić, iż nastąpiła poprawa perspektyw wzrostu na świecie.

Jednak coraz więcej gospodarek odczuwa ulgę z powodu mniej ponurych danych z Chin. Lepszy niż oczekiwano wzrost w pierwszym kwartale i gwałtowny wzrost kredytów to oznaki, że gospodarka numer 2 na świecie jest co najmniej w dobrej kondycji po trudnym początku roku. Nadal panuje nastrój zachowania ostrożności, co było widać na spotkaniu MFW i Banku Światowego, na którym uczestnicy sceptycznie podchodzili do możliwego trwałego odbicia. Co gorsza, zadłużone gospodarki takie jak Brazylia są w coraz trudniejszej sytuacji. Natomiast Wenezuela dotknięta przez kryzys polityczny i gospodarczy utrzymuje tytuł najgorszej gospodarki świata przez piąty rok w rzędu.

Lepsze niż oczekiwano dane z Chin nie uratują światowej gospodarki
Zestawienie najsłabszych gospodarek na świecie. Źródło: bloomberg.com

Stany Zjednoczone pozostają póki co odporne na gorszą koniunkturę, a sprzedaż detaliczna osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od 9 lat, co sygnalizuje, iż amerykańscy konsumenci silnie wspierają gospodarkę USA. Jednak buduje się duże negatywne ryzyko: coraz wyraźniej widać efekty wojny handlowej z Chinami, które odbijają się na światowej gospodarce.

pięści chiny usaPodczas gdy obie strony wojny handlowej starają się ustalić rzeczywistą datę prawdziwej transakcji, Chiny były większym zwycięzcą w tym tygodniu ośmielone silniejszym wzrostem gospodarczym. Krajowa presja rośnie, a USA próbują przekonać Chiny do rozważenia przesunięcia ceł na amerykańskich rolników. Stany Zjednoczone mogą liczyć na większą dźwignię finansową w swoich rozmowach z Japonią, która jest zepchnięta do defensywy po słabym odczycie eksportu w tym tygodniu. Globalny handel w końcu wykazuje oznaki uzdrowienia, choć jest zbyt wcześnie, aby mówić o stabilizacji wzrostu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here