Naga MarketsPunktualnie o godzinie 10:00 Markit Economics przedstawił szacunkowy odczyt wskaźnika PMI dla strefy euro. To już drugi miesiąc z rzędu dobrego odczytu tego wskaźnika. Natomiast krótko po tym odczycie, bo już o 10:30 poznaliśmy dane PMI dla Wielkiej Brytanii.


Opublikowane dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w czerwcu br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

PMI strefa euro

Dzisiejszy odczyt pozytywnie zaskoczył oczekiwania inwestorów. Zbiorczy wskaźnik PMI wg. Markit dla strefy euro wyniósł 54,9 i był lepszy o 0,1 pkt względem prognozy i odczytu poprzedniego.

Źródło: tradingeconomics.com

Natomiast odczyt wskaźnika PMI dla usług za miesiąc czerwiec to 55,2. To lepszy wynik względem poprzedniego 55,0 i w stosunku do rynkowych oczekiwań (55,0)

Źródło: tradingeconomics.com

Jak reaguje euro?

Na publikację danych wspólna waluta prawie w ogóle nie zareagowała. Pomimo lekko lepszych danych euro osłabiło się w stosunku do dolara amerykańskiego o ponad 15 pips. Notowania pozostają między silnym poziomem wsparcia 1,1600, a lokalnym poziomem oporu 1,1660.

PMI Wielka Brytania

Na początku każdego miesiąca możemy przyjrzeć się badaniom, jak menedżerowie i kadra kierownicza zapatruje się na przyszłe zamówienia w sektorze przemysłu w Wielkiej Brytanii. Dzisiejszy wynik na poziomie 55,1 zadowolił oczekiwania inwestorów (54,0) oraz był lepszy od miesiąca poprzedniego (54,0). To już trzeci miesiąc z rzędu wzrostu tego wskaźnika.

Źródło: tradingeconomics.com

Chris Williamson, dyrektor biznesowy IHS Markit skomentował odczyt:

„Silniejszy wzrost aktywności w sektorze usług potwierdza, że gospodarka odbiła się w drugim kwartale,a to otwiera drzwi do podwyżki stóp procentowych w sierpniu, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, iż presja inflacyjna w Wielkiej Brytanii rośnie.”

Jak reaguje funt?

W przeciwieństwie do niewielkiej reakcji euro, funt brytyjski wystrzelił w górę w momencie opublikowania dobrych danych. W pierwszej minucie po poznaniu odczytu umocnił się z stosunku do dolara amerykańskiego o 27 pips. Na chwilę obecną jest to już ponad 35 pips. Przebiliśmy istotny poziom 1.3200 i droga do dalszych wzrostów wydaje się być otwarta. Najbliższym oporem jest poziom 1,3235.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBessa uderzyła w GPW: Indeks produkcji traci 7,76%
Następny artykułSzwajcarskie miasto Zug głosuje za pomocą technologii Blockchain
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here