Naga Markets

Lepsza emerytura z IKE czy IKZE? Rozmowa z Elizą DąbrowskąOd dawna słyszymy, że należy zainteresować się III filarem, jeśli planujemy otrzymywać godne emerytury. Wśród różnych rozwiązań, które proponują instytucje finansowe, przewijają się także konta IKE/IKZE. Czym one się od siebie różnią i w jakie instrumenty możemy tam inwestować? Na te oraz inne pytania odpowiedziała Eliza Dąbrowska – Dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities S.A. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv.

Eliza Dąbrowska przedstawia różnice między IKE oraz IKZE

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są kontami, z których możemy korzystać w ramach wykorzystania III filaru, który jest dla nas dobrowolny.

Podstawową zaletą IKE jest to, że nie płacimy podatku Belki podczas okresu, kiedy inwestujemy na tym rachunku. W przypadku IKZE sytuacja wygląda podobnie, jednak przy wypłacie środków musimy zapłacić 10-procentowy ryczałtowy podatek – wyjaśniła Eliza Dąbrowska.

IKZE posiada jednak dodatkową zaletę, o której powinniśmy wiedzieć. Wszystko to co wpłacamy na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego możemy rok rocznie odliczać od uzyskiwanego od nas przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Dzięki temu, IKZE daje nam możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania.

Warto również pamiętać, że decydując się na wpłatę środków na IKZE nie musimy od razu tych środków inwestować, lecz możemy to zrobić w dogodnym dla nas momencie. Możemy natomiast wykorzystać sam fakt dokonania wpłaty środków na IKZE, które możemy sobie odliczyć w zeznaniu podatkowym – dodała Eliza Dąbrowska.

Zdaniem dyrektora ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities S.A. oba rachunki powinny być brane pod uwagę wśród przyszłych emerytów. Z rachunku IKE możemy wypłacić środki w wieku 60 lat albo 55 lat, jeśli uzyskujemy uprawnienia do wypłaty emerytury. W przypadku IKZE wiek ten wynosi 65 lat.

Dużą zaletą obu rachunków jest również fakt, że możemy na nich oszczędzać nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Bossa

Co do sposobu ich zarządzania warto wiedzieć, że zarówno IKE, jak i IKZE są prowadzone w naszym kraju przez różne instytucje finansowe. W przypadku założenia rachunku możemy się zgłosić do banku, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub do domu maklerskiego.

Z mojej perspektywy najciekawszym rozwiązaniem jest tzw. maklerski rachunek IKE bądź IKZE, ponieważ daje on dosyć ciekawe spektrum, jeśli chodzi o rodzaje instrumentów, w które możemy zainwestować. Wśród nich są m.in. akcje; obligacje; certyfikaty inwestycyjne, które są w obrocie giełdowym czy certyfikaty ETF – powiedziała Eliza Dąbrowska.

Zakładając konta IKE lub IKZE powinniśmy również zwrócić uwagę na pewne ograniczenia z nimi związane. Pierwszym z nich jest roczna wpłata, której możemy dokonać – w przypadku IKE jest to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, z kolei na rachunek IKZE kwota ta jest jeszcze mniejsza.

W dalszej części rozmowy dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities S.A. opowiedziała m.in. o sposobach rozliczania się z IKE i IKZE, inwestowaniu długoterminowym oraz cechami obu kont, które sprawiają, że już dziś warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrezes EBC, Christine Lagarde, domaga się aktualizacji przepisów MiCa po upadku FTX
Następny artykułJak zadbać o rozwój kariery i dobrą pracę w przyszłości już na studiach?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.