Naga Markets



dr P. Kwiecień, główny ekonomista XTB
dr P. Kwiecień, główny ekonomista XTB

Niezmiernie miło nam poinformować, iż jednym z prelegentów podczas tegorocznej edycji konferencji Invest Cuffs w Krakowie będzie dr Przemysław Kwiecień, główny analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (XTB), wyróżniony tytułem w kategorii Analityk Roku na FxCuffs 2018. Jest on również częstym gościem telewizyjnych programów biznesowych, autorem felietonów i komentarzy walutowych w Parkiecie, Kantor.pl, Rzeczpospolitej i Pulsie Biznesu.


Dzień dobry. Jest Pan bez wątpienia jednym z czołowych polskich analityków. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na konferencji FxCuffs, na której był Pan prelegentem. Także w tym roku będzie Pan obecny na Invest Cuffs. Jeśli to nie tajemnica, czego możemy się spodziewać po pańskim wystąpieniu w Krakowie?

Dzień dobry. Będę mówić o perspektywach dla światowej gospodarki i związanych z nimi perspektywach dla rynków finansowych. Ponieważ nie ulega wątpliwości, iż jesteśmy w bardzo późnej fazie cyklu koniunkturalnego, skoncentrują się na omówienia tego, jakie rynki mogą dać schronienia w czasach dekoniunktury. 

Praca analityka kojarzy się ze zbieraniem, analizowaniem i przetwarzaniem wielu danych każdego dnia, w którym działają rynki. Może Pan przybliżyć jak wygląda typowy dzień w Pana pracy?

Dzień rozpoczynam zawsze studiowaniem najnowszych wiadomości i doniesień. Ponieważ wiem wcześniej jakie dane i raporty będą publikowane, koncentruję się na tym, czy nie pojawiło sie coś nieoczekiwano. Mam komfort pracy z terminalem Bloomberg, ale korzystam też z innych źródeł np. Twittera.

Moją pierwszą analizą, którą publikuje na platformie xStation, jest zazwyczaj “Wykres dnia”, który zwraca uwagę na rynek, na którym sporo się dzieje, lub może wydarzyć. 

Jak ocenia Pan miniony, 2018 rok jeśli chodzi o rynek walutowy i globalny rynek akcji? Wcześniejsze prognozy były zbieżne z tym co się wydarzyło? Co było dla Pana największym zaskoczeniem?

Rok temu podczas wykładu w Krakowie ostrzegałem iż zbliża się pogorszenie koniunktury – zarówno makrekonomicznej jak i giełdowej. Dla mnie największym zaskoczeniem była chyba skala pogromu tureckiej liry, pokazująca moim zdaniem jaką siłę ma dyplomacja USA. 

Porozmawialiśmy o przeszłości, to może teraz trochę o tym, co może się wydarzyć w roku 2019. Jakie walory według Pana mogą dać najkorzystniejszy zwrot z zainwestowanych pieniędzy?

Jeśli patrzymy na to pod kątem strategii portfelowej to należałoby tu zastosować angielskie powiedzenie “keep your powder fry”. Innymi słowy nadal niskie zaangażowanie w akcje – raczej stabilne, dywidendowe spółki z mocnym biznesem.

Dużą część portfela należałoby trzymać w aktywach, z których w razie potrzeby łatwo można wyjść (np. gdyby w trakcie roku pojawiły się dobre poziomy do zwiększenia zaangażowania w akcje). Plus dodatki. Widzę w tym roku odreagowanie na długu rynków wschodzących. Warto mieć też w portfelu nieco złota, np. w fomie ETFów. 

A czego lepiej unikać?

Spółek mocno wzrostowych i z wysokim zadłużeniem. Unikałbym też istotnej ekspozycji na przewartościowanego dolara amerykańskiego. 

Jakie największe zagrożenia czekają jeszcze światową gospodarkę w tym roku?

Po prostu spowolnienie gospodarcze, które może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest prowadzone przez Fed odwrócone QE. Oczywiście to, co będzie dziać się na froncie handlowym nie jest bez znaczenia, ale nie musi być przesądzające. 

Po przeciwnej stronie zagrożeń mamy równowagę i stabilność. Co według Pana musiałoby się stać, by światowa gospodarka odnotowała w tym roku zrównoważony wzrost?

No cóż, musimy przejść suchą nogą przez naprawdę wiele zagrożeń: Brexit, wojny handlowe, rekordowe zadłużenie etc. Gra toczy się o wydłużenie cyklu koniunkturalnego – nie da się jednak od niego uciec. 

Na koniec pytanie odnośnie naszego rodzimego parkietu. W ubiegłym roku notowania WIG20 poruszały się w przybliżonym zakresie 2650 – 2090 zł. Jak sytuacja może wyglądać na koniec obecnego roku?

Odpowiem może inaczej, dla mnie dobieranie akcji – przy sytuacji którą obecnie mamy – zaczyna się przy WIG20 na poziomie 2000 pkt. 

Bardzo dziękuję za interesująca rozmowę i przedstawienie swoich prognoz! Do zobaczenia już wkrótce w Krakowie.


Zapraszamy do rejestracji na Invest Cuffs 2019, gdzie będzie można osobiście poznać dr. Przemysława Kwietnia oraz wiele innych osób związanych z rynkami finansowymi i zdobyć nową wiedzę. Przypominamy także, że z kodem COMPARIC zakupicie płatne wersje biletów z 10% rabatem.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here