Naga MarketsLena Lighting notuje rekordowy zysk netto i regularnie wypłaca dywidendę. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaLena Lighting to polska spółka zajmująca się produkcją oświetlenia w technologii LED. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, oświetlenie tego typu ma przed sobą dobre perspektywy, bo jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i oszczędne (finansowo). Sama spółka od wielu lat regularnie wypłaca dywidendę. Z drugiej jednak strony widać wyraźną stagnację w przychodach, choć sam zysk netto za 2020 był rekordowy.

  • W 2020 spółka osiągnęła historyczny zysk netto w wysokości 12,42 mln zł.
  • Jednocześnie przychody Lena Lighting od kilku lat znajdują się w stagnacji.
  • Nie przeszkadza to jednak w wypłacie regularnej dywidendy, której stopa (dla obecnego kursu) wynosi ponad 6%.

Te artykuły również Cię zainteresują
LED – ekologiczna (i finansowa) przyszłość

W obecnych realiach zarówno Polska, Unia Europejska, jak i wiele państw na świecie intensyfikuje swoje wysiłki związane z ochroną środowiska naturalnego. Do najbardziej rozpoznawalnych działań należą te związane z inwestycjami w OZE jak farmy wiatrowe, czy też panele fotowoltaiczne. W ten zielony trend wpisuje się również segment oświetlenia LED, który zużywa zdecydowanie mniej energii niż konwencjonalne odpowiedniki.

Zobacz również: Jak wygląda przeciętny Polski inwestor? Debata Invest Cuffs 2021

Jak wskazuje Konrad Książąk, w analizie fundamentalnej na kanale Comparic24, globalny rynek LED posiada perspektywy rokrocznego wzrostu o dynamice 16%. Pierwszym z czynników, który determinuje taką dynamikę, jest energooszczędność. Przykładowo, gdyby Polska w całości zmieniła oświetlenie konwencjonalne na LED-owe (drogowe, uliczne, w szpitalach i w segmencie edukacji) to oszczędności wyniosłyby ponad 1,1 mld zł. Drugim aspektem jest mniejsza emisja CO2 do atmosfery.

Lena Lighting dogania historyczne szczyty

Lena Lighting S.A. jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości systemów oświetleniowych i opraw oświetleniowych zintegrowanych ze źródłem światła w formie panelu led. Od 2005 r. spółka notowana jest na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce.

Lena Lighting notuje rekordowy zysk netto i regularnie wypłaca dywidendę. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania spółki Lena Lighting w latach 2016-2021. Źródło: Stooq.pl

Przyglądają się wycenie spółki za ostatni rok, można wskazać, że początkiem 2020 roku spółka bardzo dynamicznie rosła, z poziomów ok. 3,20 zł obserwowanych końcem 2019 do 4,15 zł w połowie lutego. Od tego momentu nastąpiła załamanie kursu (jak na całej giełdzie), które zniosło wycenę do poziomu ok. 2,70 zł.

Spółka bardzo szybko jednak odbiła, osiągając 3,92 zł na zamknięcie sesji 5 czerwca 2020. Wzrosty te nie zostały utrzymane i wkrótce notowania Lena Lighting obniżyły się do 3,50 zł i trwały w trendzie bocznym aż do początku listopada.

Wtedy też (wraz z hossą „Bidena-Pfizera”) spółka rozpoczęła kolejne dynamiczne odbicie, które wyniosło jej notowania w okolice 5 zł, aczkolwiek jest to poziom niższy niż historyczne poziomy osiągane przed 2008.

Stagnacja przychodów

– Widzimy, że tak naprawdę tutaj był wzrost, może nie jakiś duży, jeżeli chodzi o przychody, ale widzimy, że można zauważyć wzrost. Chociaż trzeba sobie jasno powiedzieć, że od 2016 roku jest taka stagnacja i to może budzić pewne wątpliwości, czy wciąż będziemy w stanie się rozwijać. – wskazuje Konrad Książak.

Przyglądając się wynikom za poszczególne lata, wskazać można, że rekordowy poziom przychodów spółka osiągnęła jeszcze w 2007 roku, kiedy to wartość ta wyniosła 138,94 mln zł. Następnie wystąpił spadek trwający do 2010 roku, w którym to przychody spadły poniżej 100 mln zł. W kolejnych latach sytuacja się poprawiła i aż do 2017 znajdowały się one w trendzie wzrostowym, choć od tego momentu podobnie widać osłabienie, a wręcz spadek wyników.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zysków netto. Tutaj warto wskazać, że zysk za rok 2020 był historycznie najwyższy, co jest oczywiście jak najbardziej pozytywną informacją. Niemniej również w przypadku zysków netto nie widać trwałego trendu wzrostowego, a wręcz w latach 2018/2019 widoczny był spadek. Należy jednak oddać, że spółka cały czas zarabia, cały czasu znajduje się na plusie (z drobnym wyjątkiem w 2008 roku).

– Widzimy tutaj jedną bardzo istotną rzecz. Tak naprawdę przez ostatnie 2 lata to było na poziomie 6/7 mln zł, natomiast ten zysk w 2020 roku bardzo mocno wystrzelił, do poziomu ponad 12 mln zł i co ciekawie około połowa tego zysku przypada na sam IV kwartał. No i jest jedno zasadnicze pytanie, czy tu było jakieś zdarzenie jednorazowe, czy jednak spółki dzięki temu, że się rozwija, to jest w stanie zarabiać więcej. – podkreśla Konrad Książak.

Regularna dywidenda

Analizując Lena Lighting nie sposób przeoczyć faktu, że spółka te od wielu lat regularnie dzieli się swoim zyskiem z akcjonariuszami. Zasadniczo dywidenda jest regularnie wypłacana od 2010 roku, kiedy to jej wartość wyniosła 10 groszy na akcje. W kolejnych latach jej wysokość ulegała zwiększeniu do 15 groszy w 2011, 30 groszy w latach 2012-2014, a w 2015 osiągnęła rekordowe 55 groszy.

Od tego momentu jej wysokość niestety spadła i zasadniczo od 2016 wynosi 30 groszy (z wyjątkiem 2017, kiedy to akcjonariusze otrzymali 15 groszy na akcje). Biorąc pod uwagę obecną wycenę spółki (4,94 zł), to stopa dywidendy wynosi ok. 6.07%, co jest wynikiem zadowalającym.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos notowania | mercator giełda | notowanie pgnig | cena ropy wti | system blik |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here