Naga MarketsMimo, że społeczeństwo powoli zaczyna zapominać o koronawirusie, to on wcale nie zniknął. Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad wynalezieniem leku i szczepionki przeciw COVID-19. Teraz okazuje się, że nawet jeżeli taki lek powstanie, to będzie on kilkukrotnie droższy niż pierwotnie szacowano.

Lek na koronawirusa będzie droższy niż zakładano 

W czasach, gdy ekonomiści na całym świecie starają się ocenić wpływ epidemii na globalną gospodarkę, a przedstawiciele banków centralnych luzują swoją politykę monetarną, by złagodzić te skutki, wiele firm pracuje nad wynalezieniem leku i szczepionki przeciw koronawirusowi wywołującemu COVID-19.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pierwszych szeroko stosowanym lekiem dla Covid-19 może okazać się Remdesivir, który już w maju otrzymał od amerykańskiego regulatora zezwolenie na użycie w nagłych wypadkach. Ponadto, na całym świecie opracowywane są setki metod leczenia i szczepionek, a naukowcy starają się znaleźć sposób na powstrzymanie globalnej pandemii, która zainfekowała ponad 10 milionów ludzi i zabiła ponad 500 000 osób.

Choć już dziś wiadomo, że potencjalna szczepionka będzie dostępna najwcześniej w przyszłym roku, dedykowanego leku spodziewać moglibyśmy się zdecydowanie szybciej. Może się jednak okazać, że leczenie to będzie niezwykle kosztowne. Jeszcze w marcu szacowano, że lek koronawirusowy testowany przez firmę biotechnologiczną Gilead Sciences (NASDAQ: GILD) może kosztować od 50 do 100 dolarów na pacjenta. Mimo, że już to było kwotą o 750% wyższą niż szczepionka przeciw grypie, to na dodatek teraz okazało się, że szacunki te były mocno zaniżone.

Spółka Gilead Sciences oświadczyła, że lek może kosztować nawet 390 dolarów za fiolkę, co daje 2340 dolara za typowy pięciodniowy cykl leczenia.

Cena ta ma dotyczyć wszystkich krajów rozwiniętych. Producent chce w ten sposób uniknąć konieczności negocjacji cen z każdym krajem indywidualnie, co mogłoby spowolnić dystrybucję leku.

– Chcieliśmy mieć pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby remdesivir docierał do pacjentów – powiedział dyrektor generalny Gilead, Daniel O’Day wskazują, iż jednakowa cena ma sprawić, że wszyscy pacjenci na całym świecie będą mieli dostęp do tego leku.

Należy przy tym również zaznaczyć, że wspomniana cena dotyczy zamówień rządowych. Prywatne firmy będą płacić jeszcze więcej. W ich przypadku jedna fiolka ma kosztować 520 dolarów a pięciodniowe leczenie 3 120 dolarów.

Niektóre szacunki wykazały jednak, że remdesivir byłby efektywny kosztowo nawet gdyby cykl leczenia kosztował 4 500 dolarów. Może on bowiem skrócić okres hospitalizacji zakażonych, co obniży koszty leczenia.

Równocześnie pojawiły się jednak głosy ze strony organizacji konsumenckich wskazujących, iż lek powinien kosztować tylko 1 USD za dzienne leczenie.

O’Day powiedział, że wycena leku była aktem równoważącym. Z jednej strony, szaleje pandemia i nie ma lekarstwa. Z drugiej strony, firma jest podmiotem komercyjnym, który poczynił ogromne inwestycje w szybką produkcję dużych ilości leku, jak również w opracowywanie nowych, łatwiejszych do opanowania wersji.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł200% zysku w II rundzie konkursu tradingowego TMS Brokers
Następny artykułKurs funta największym przegranym, euro i dolar wygranymi sesji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here