Naga MarketsUpadek Lehman Brothers chyba już zawsze będzie kojarzyć się z wielkim kryzysem sprzed dekady (15 września 2008 roku). Data ogłoszenia upadłości przez wówczas czwarty co do wielkości bank inwestycyjny uchodzi za oficjalną datę rozpoczęcia światowego kryzysu na rynku finansowym. O upadkach wielkich firm takich jak Enron czy Worldcom, oraz o upadkach polskich firm notowanych na GPW rozmawiali Łukasz Wardyn, Maciej Leściorz oraz Jacek Brzeski. Oglądaj Artystów Rynków CMC Markets!


Lehman Brothers, czyli bankructwo „zbyt dużego, by upaść”

„Too big to fail”, czyli teoria ekonomiczna mówiąca o tym, że niektóre podmioty rynkowe są „zbyt duże, żeby upaść” – ich bankructwo mo(że wywołać bowiem rynkowy efekt lawinowy i odbić się paraliżem systemu finansowego. Chociaż określenie zostało spopularyzowane już w latach 80-tych ubiegłego stulecia, to jego prawdziwość została potwierdzona przez kryzys gospodarczy z 2008 roku. Bankructwo Lehman Brothers, który miał miejsce ponad 11 lat temu, gdy 15 września 2008 złożono wniosek upadłościowy, uznawane jest za symboliczną datę jego rozpoczęcia.

Wykres notowań Lehman Brothers.
Wykres notowań Lehman Brothers.

Wniosek upadłościowy Lehman Brothers był największych w historii Stanów Zjednoczonych – bank posiadał bowiem w zarządzaniu aktywa o wartości ponad 600 miliardów dolarów. Instytucja oraz jej usługi finansowe były tak mocno zaangażowane w kryzys instrumentów hipotecznych, że w rzeczywistości stał się funduszem hedgingowym na rynku nieruchomości. W efekcie kryzys kredytów subprime odbił się najsilniej na koniunkturze Lehmana i doprowadził do jego upadku. Bankructwo wywołało najsilniejszy jednodniowy spadek wartości indeksu Dow Jones Industrial Average (DJIA) od ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Benchmark amerykańskiej giełdy osuwał się wtedy o 4,5%.

DJIA
Dzień ogłoszenia przez Lehman Brothers bankructwa. Źródło: Tradingview.com

„Upadek Lehman Brothers jest symboliczną datą początku kryzysu finansowego na świecie. Bank istniał ponad 100 lat i był czwartym największym bankiem inwestycyjnym w USA, o którym mówiono, że jest zbyt duży żeby upaść. Jednak działania, które prowadził z kryzysem na rynku nieruchomości, posiadając w swoich aktywach instrumenty oparte na toksycznych kredytach, doprowadził do wygenerowania strat, których ciężaru nie był w stanie unieść” – komentuje Maciej Leściorz z CMC Markets.

Upadek Lehmana oraz późniejszy kryzys finansowy całkowicie zmienił obraz dotychczasowej ekonomii doprowadzając między innymi do agresywnego luzowania polityki pieniężnej przez banki centralne i międzynarodowego eksperymentu w postaci wprowadzenia pierwszy raz w historii ujemnych stóp procentowych, czego pokłosie odczuwalne jest do dzisiaj.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here