“Bitcoin naprawił dziedzictwo Salwadoru” – taką opinię wydał tamtejszy prezydent Nayib Bukele. W jego opinii to za sprawą zalegalizowania tej kryptowaluty, jako formy płatności na terenie kraju turystyka w nim zwiększyła się aż o 95%. Obok salwadorska głowa państwa skrytykowała działania banków centralnych – w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed-u), twierdząc, że prowadzona przez nie polityka wypłukała znaczną część oszczędności z kieszeni obywateli.
- Prezydent Salwadoru dalej chwali Bitcoina. Jego kraj zalegalizował tę kryptowalutę, jako formę płatności we wrześniu 2021 r.
- Zdaniem Nayiba Bukele to dzięki BTC turystyka na terenie Salwadoru wzrosła aż o 95%
- Obok Salwadorski prezydent skrytykował poczynania banków centralnych, twierdząc, iż te pozbawiły ludzi znacznej części oszczędności
Legalizacja Bitcoina przyniosła korzyści Salwadorowi
Salwadorski prezydent ogłosił niedawno, że sektor turystyki jego kraju doznał wzrostu o 95%, odkąd przyjął największą z kryptowalut, jako oficjalny środek płatności. W jednym z niedawnych wywiadów omówił on główne zalety płynące z posługiwania się BTC. Państwo to stało się m.in. bardziej atrakcyjne dla podróżnych.
“Zwiększyliśmy turystykę o 95%, a to częściowo z powodu bitcoina. Jest wielu bitcoinerów, którzy chcą udać się do kraju, w którym bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym” – zaznaczył Nayib Bukele.
Interview with @TuckerCarlson pic.twitter.com/wZ1SWK85QH
— Nayib Bukele (@nayibbukele) March 5, 2023
Blisko rok temu minister turystyki Salwadoru – Morena Valdez powiedział, że lokalny przemysł turystyki wzrósł o 30% już w ciągu pierwszych 3 miesięcy po przyjęciu Bitcoina. Amerykanie stanowili wówczas 60% wszystkich odwiedzających ów kraj.
Jedną z głównych zalet adopcji BTC na terenie Salwadoru, jest zdaniem Nayiba Bukele ocieplenie wizerunku tego kraju. Obecnie często wspomina się o nim w kontekście przyjęcia największej z kryptowalut, jako prawnego środka płatniczego. Małe państwo Ameryki Środkowej było wcześniej uważane za jedno z najbardziej brutalnych miejsc na świecie. Kilka lat temu osiągnęło ono szczyt 103 zabójstw na 100 tys. mieszkańców.
Krytyka banków centralnych
Prezydent Salwadoru skrytykował poczynania wielu banków centralnych, w tym amerykańskiego Fed-u, obwiniając je za dewaluację bogactwa ludzi oraz pozbawianie ich oszczędności.
W opinii Nayiba Bukele z biegiem czasu coraz więcej osób będzie odwracać się od scentralizowanych instytucji na rzecz zdecentralizowanych finansów (DeFi) z uwagi na problemy z tradycyjnym systemem oraz rosnącą na ten temat świadomość.
Zdaniem prezydenta Salwadoru to właśnie Bitcoin może naprawić nierówności ekonomiczne. Zwrócił on szczególną uwagę na to, iż BTC jest popularny nawet w krajach, które go zakazały, co potwierdza jego globalną dystrybucję. Dodał obok, że zakazanie największej z kryptowalut jest niemożliwe ze względu na jej zdecentralizowany i niemożliwy do kontrolowania przez pojedyncze jednostki charakter.
Aktualnie za jednego Bitcoina trzeba zapłacić około 22,3 tys. dol. W ciągu ostatnich 7 dni jego kurs spadł o blisko 5%.
Autor poleca również:
- Coinbase zawiesi handel Binance USD (BUSD) od 13 marca
- Przemysł kryptowalutowy stracił ponad 650 mld dol. po skandalach z 2022 r., raportuje BIS
- Bitcoin, jako inwestycja? Oto dlaczego kupuje go Robert Kiyosaki
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |