Naga Markets

Leasing samochodu służbowego - wszystko, co trzeba o nim wiedziećKorzystanie z usług firmy leasingowej pozwala przedsiębiorcom zakupić nowy samochód lub nawet całą flotę. Leasing samochodu jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt, a do tego charakteryzują go lepsze warunki finansowania.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodowy jest formą finansowania pojazdu, która łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Z leasingu mogą skorzystać m.in. jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki prawa handlowego czy spółki cywilne. W ramach umowy leasingu, leasingobiorca może korzystać z pojazdu bez ograniczeń w zamian za płatność w postaci rat leasingowych. Jednakże to na nim spoczywa odpowiedzialność za użytkowanie samochodu. Po zakończeniu finansowania pojazd można zwrócić lub wykupić.

Leasing samochodu może być udzielony bezpośrednio – na linii producent – leasingobiorca lub pośredni, w którym uczestniczy producent, firma leasingowa i użytkownik.

umowa leasingu

Rodzaje leasingu

Przedsiębiorcy, którzy chcą nabyć nowy pojazd i powiększyć swoją flotę mają do wyboru kilka rodzajów finansowania: leasing operacyjny, finansowy czy pożyczka leasingowa. Natomiast osoby prywatne mogą skorzystać z kredytu samochodowego, leasingu konsumenckiego lub zdecydować się na wynajem długoterminowy.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny, często zwany też usługowym, polega na udostępnianiu klientowi pojazdu bez przeniesienia prawa własności. W czasie trwania umowy nie dochodzi do spłaty pełnej ceny  samochodu osobowego, co oznacza, że po wygaśnięciu umowy leasingu pojazd wraca do leasingodawcy. Przedsiębiorca może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wszystkie opłaty związane z przedmiotem umowy.

Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na co najmniej 40% stawki amortyzacyjnej pojazdu. Suma kosztów ustalonych w umowie (pomniejszona o podatek VAT) powinna być równa wartości początkowej pojazdu.

Czym jest leasing finansowy?

W leasingu finansowym przedmiot leasingu zaliczany jest w skład majątku przedsiębiorcy lub jego firmy. Ten rodzaj finansowania pozwala na wpisanie części raty odsetkowej do kosztów podatkowych (kosztu uzyskania przychodu) i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu.

XTB

Pożyczka leasingowa

Czas trwania umowy pożyczki leasingowej wynosi od 6 miesięcy do 7 lat. Ten rodzaj finansowania może być zaciągnięty na zakup środka trwałego, jasno określonego w umowie. Po zakupie, pożyczkobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu. Pożyczka może być wliczona w koszty uzyskania przychodów, a także nie musi być objęta podatkiem od towarów i usług.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki pozwala wziąć samochód w leasing osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Odliczenie podatku VAT

Leasing samochodu osobowego pozwala na odliczenie podatku VAT od leasingowanego pojazdu. Aczkolwiek, jego masa nie może przekraczać 3,5 tony. Przedsiębiorca może odliczyć od 50% nawet do 100% VAT od każdej raty. Wysokość odliczenia uzależniona jest od sposobu użytkowania pojazdu. Jeśli samochód używany jest zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, to można odliczyć 50% VAT, jeśli natomiast auto służy tylko do celów służbowych to wtedy można odliczyć 100% VAT.

samochód leasingowy

Podpisanie umowy leasingowej

Okres umowy wynosi od 2 do 7 lat. Do zawarcia umowy leasingowej w uproszczonej procedurze dokumenty finansowe nie są potrzebne – wystarczy wniosek leasingowy, dokumenty rejestrowe firmy oraz dowód osobisty. Wyjątkiem jest leasing na samochód o wysokiej wartości – wtedy konieczne jest przedstawienie dokumentów finansowych firmy.

Umowa leasingowa zawiera sprecyzowane warunki, takie jak:

  • opłatę własną i początkową. Opłata wstępna może wynosić od 0% do 45% wartości samochodu.
  • stałą ratę leasingu,
  • okres leasingu,
  • warunki korzystania z pojazdu,
  • wykup, który określa kwotę przejęcia auta.

W ramach umowy leasingowej możemy wybrać pakiet, który zawiera limit kilometrów, samochód zastępczy, wymianę opon i koordynację likwidacji szkód.

Po dopełnieniu wymaganych formalności i złożeniu wniosku następuje czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania. Zwykle czeka się maksymalnie 5 dni. Ostatnim krokiem jest wpłacenie opłaty wstępnej (o ile jest wymagana) i odbiór samochodu.

Ile kosztuje leasing samochodu osobowego?

Na koszt leasingu samochodu wpływa marka i model samochodu, warunki i długość trwania umowy. Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę leasingową, należy porównać kilka propozycji. Wybierając usługi leasingowe, warto zwrócić uwagę na  renomowane firmy, świadczące usługi najwyższej jakości, np. Alphabet Polska. Specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości.  W Internecie dostępny jest kalkulator leasingu, który zaprezentuje nam najkorzystniejsze oferty kilku firm leasingowych – dzięki temu bez problemu znajdziemy ofertę leasingu, odpowiednią dla nas. W kalkulatorze leasingu możemy wpisać jaki procent wykupu nas interesuje, jak wysoką ratę możemy zapłacić, a także jaki wkład własny i okres leasingu preferujemy.  

Co po zakończeniu umowy leasingowej?

W zależności od rodzaju leasingu samochodu po zakończeniu takiej umowy, mamy do dyspozycji kilka możliwości działania. W przypadku leasingu finansowego, po zakończonej umowie, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem samochodu. Jeśli użytkownik nie chce zatrzymać pojazdu to może skorzystać z dwóch różnych możliwości:  może zdecydować się na wykup samochodu i odsprzedanie go lub dokonać zwrotu pojazdu i otrzymać od leasingodawcy wynagrodzenie.

W leasingu operacyjnym leasingobiorca może wykupić leasingowany samochód po ustalonej cenie wykupu, ale nie musi tego robić – zamiast tego może wziąć w leasing kolejny samochód. 

Jak działa leasing samochodów używanych?

Umowę leasingową można podpisać na pojazdy nie starsze niż 5-6 lat. Pozyskanie samochodu używanego wymaga większej wpłaty własnej (ok 10-15%), a sprzedawca pojazdu powinien wystawić pełną fakturę VAT. Jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna, leasingobiorca nie może skorzystać z leasingu operacyjnego. W przypadku samochodów używanych, rocznik samochodu i okres umowy łącznie nie mogą przekraczać 10 lat.

Zalety leasingu

Wśród zalet leasingu można wymienić między innymi fakt, iż nie wpływa on negatywnie na zdolność kredytową. Co więcej, leasing nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania ani nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, co ma miejsce w przypadku kredytu. Dodatkowo leasing pozwala na obniżenie podatku, ustalenie wysokości rat, uproszczoną procedurę oraz odznacza się brakiem skomplikowanych zabezpieczeń.

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWig20 zyskuje 2,8% po 30 minutach poniedziałkowej sesji! Analiza akcji: Kernel, Astarta, KSG Agro, Agroton
Następny artykułEd Red rozpoczyna emisję akcji! Znamy przybliżony termin debiutu na NewConnect
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here