Naga MarketsLeasing samochodu - na czym polega

Zakup samochodu przez firmę, która dopiero rozpoczyna działalność na rynku, jest obciążony całą gamą wszelakich kosztów. Trudno sądzić, by transakcja ta była zrealizowana za pośrednictwem środków własnych. Nic więc dziwnego, że dla wielu przedsiębiorców jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje leasing samochodowy.

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing to inaczej wypożyczenie wybranego przedmiotu na ściśle określony w umowie czas. Jeśli chodzi o leasing samochodu, to zdecydowana większość umów jest podpisywana na okres od dwóch do nawet trzech lat. Należy przy tym pamiętać, że maksymalny czas na który udzielany jest leasing, to 5 lat, z tym że mało kto zawiera umowy leasingowe na tak długi czas.

Sprawdź także: https://motoklub.pl/cesja-leasingu

Istotą leasingu jest to, że użytkowany na jego podstawie samochód nie jest własnością jego użytkownika. Co więcej – nie jest on też jego własnością w trakcie obowiązywania umowy. Wręcz przeciwnie – auto wciąż należy do podmiotu, który nalicza z tego tytułu raty leasingowe. Ich wysokość i termin spłaty zależą od wielu czynników. Istotne jest również to, że każdy z tych czynników jest dokładnie zdefiniowany w umowie. Dzięki temu osoba wypożyczająca w ten sposób samochód ma pełną świadomość opłat, jakie trzeba ponieść.

No właśnie – ile to kosztuje?

Cena leasingu jest – wbrew obiegowym opiniom – dość niska. Owszem, łączna suma rat leasingowych i wszystkich pozostałych wpłat jest wyższa od ceny zakupu wybranego pojazdu, ale w rozliczeniu miesięcznym nie jest ona tak wysoka. Poza tym trzeba przyznać, że leasing nie wiąże osoby wypożyczającej auto w ten sam sposób, w jaki wiąże ją kredyt (w dowolnej formie). To, co zostało pożyczone, trzeba bowiem spłacić. Z kolei to co jest w leasingu, zawsze można oddać. I wtedy roszczenia autentycznego właściciela nie mają już racji bytu.

Wracając jednak do pytania zadanego w śródtytule, łączny koszt związany z leasingiem składa się z kilku składników. Oprócz rat leasingowych użytkownik auta musi zapłacić tak zwany wkład własny, którego wysokość wynosi najczęściej od 5 do nawet 10 procent łącznej wartości całego pojazdu. Kolejne opłaty leasingobiorca poniesie wówczas, gdy będzie chciał odkupić to auto (o tym jednak później). Rzecz jasna na wysokość kosztów poniesionych z tytułu leasingu będzie miało wpływ również to, w jak intensywny sposób dany pojazd jest eksploatowany.

Wykup auta na leasingu

Osoba decydująca się na użytkowanie pojazdu w ramach leasingu, może – po upływie zapisanego w umowie czasu – wykupić dany pojazd na własność. Transakcja ta jest realizowana na dużo korzystniejszych warunkach, niż tradycyjny zakup. Często zdarza się, że wartość nabywanego w ten sposób auta jest nawet dziesięciokrotnie niższa od jego wartości rynkowej. Oczywiście ostateczna kwota, którą za zakup auta leasingowego trzeba będzie zapłacić, zależeć będzie od wielu różnych czynników:

invest
  • intensywności eksploatacji samochodu, a konkretnie od liczby przejechanych w przeciągu miesiąca kilometrów (wartość ta jest deklarowana w umowie i jednocześnie jest weryfikowana na podstawie odczytów określonych wskaźników,
  • wysokości wpłaty własnej – im jest ona wyższa, tym mniejsze raty trzeba będzie zapłacić, a co za tym idzie – zapłaci się również mniejszą kwotę za ostateczny zakup auta,
  • okresu, na który została podpisana umowa leasingowa; im będzie on dłuższym, tym mniejszą kwotę jednorazową trzeba będzie uiścić,
  • stanu technicznego samochodu, to jest stopnia zużycia wszystkich wchodzących w jego skład komponentów, wyposażenia wewnątrz auta itd.; co więcej – rozliczeniu będzie też podlegał zewnętrzny stan techniczny pojazdu.

Oczywiście osoba użytkująca leasingowany pojazd nie ma obowiązku, by go odkupić. Niemniej – zwłaszcza w przypadku firm – jest to opcja bardzo kusząca.

Podsumowanie

Leasing samochodowy to korzystna pod względem finansowym forma użytkowania pojazdu. Dzięki niemu można wejść w posiadanie całkiem dobrego, a nawet nowego auta i to bez konieczności ponoszenia dużych, jednorazowych kosztów. Jednym słowem – jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here