Naga MarketsLeasing pracowniczy - czym jest Wady i zaletyLeasing pracowników, jako swego rodzaju wynajmowanie rąk do pracy. To rozwiązanie, które na polskim rynku znalazło wielu zwolenników. Leasing pracowniczy jest częściowo podobny do outsourcingu pracowników, który zdejmuje z głowy przedsiębiorców całą masę obowiązków. Przed skorzystaniem z tej formy pozyskiwania kandydatów do pracy, warto wziąć pod uwagę zalety i wady leasingu.

Zalety leasingu pracowniczego

Głównym atutem leasingu pracowniczego jest uniknięcie drogich, żmudnych i często nieskutecznych procesów rekrutacyjnych. Mówimy tu zatem o znaczącym odciążeniu działu HR nie tylko samej pracy związanej z poszukiwaniem odpowiedniego kandydata, ale także z konieczności prowadzenia spotkań, których w dobie pandemii wszyscy staramy się uniknąć. Całość rekrutacji spada bowiem na agencję pracy.

Brak konieczności samodzielnego poszukiwania pracowników to także ogromny atut w przypadku zatrudniania cudzoziemców, a zatem choćby pracowników z Ukrainy i Azji, tak docenianych przez polskich pracodawców. Poszukiwanie obcokrajowców do pracy zawsze wydaje się bardziej skomplikowane i czasochłonne, zatem współpraca z agencją, która niemal na tacy przedstawi Ci odpowiednie kandydatury – jest krótko mówiąc bezcenna.

Leasing pracowniczy to także minimalizowanie formalności. Agencja pracy posiada doskonale przygotowane procedury i dokumentację, aby przejęcie wynajmowanego pracownika odbyło się naprawdę sprawnie. Leasing polega bowiem na podjęciu współpracy z nowym pracodawcą na ustalonych warunkach i w określonym okresie czasu. Umowa o pracę jest w tym przypadku zawierana z przedsiębiorcą. To zasadnicza różnica między leasingiem, a outsourcingiem pracowników.

Wady leasingu pracowniczego

Pierwszą wadą leasingu, o której trzeba pamiętać jest fakt, że wynajęty pracownik raczej nie będzie mocno identyfikował się z firmą, ponieważ ma świadomość tego, że Wasza współpraca jest prawdopodobnie tymczasowa. Jeśli zależy Ci na budowaniu lojalności zespołu, zastanów się czy leasing pracowników będzie w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem.

W przypadku wynajmowanych pracowników, musisz także brać pod uwagę możliwość konfliktów między pracownikami agencyjnymi i stałymi. Oczywiście sprawny dział HR będzie miał na uwadze eliminowanie różnic między pracownikami i dobrze sobie z tym poradzi. W przypadku pracowników agencyjnych trzeba także pamiętać o ochronie ważnych tajemnic firmy i dopuszczanie do nich wyłącznie zaufanych pracowników.

Wyliczając wady leasingu pracowników warto porównać go z outsourcingiem pracowniczym, który jest dość podobnym sposobem pozyskiwania pracowników, a jednak posiada więcej zalet. W przypadku outsourcingu na agencję spada nie tylko rekrutacja, ale także wszelkie kwestie związane z zatrudnianiem. W tej specyficznej trójstronnej umowie przedsiębiorca nie jest faktycznym pracodawcą. Tą rolę przejmuje także agencja, odciążając przedsiębiorcę z całej masy obowiązków wynikających z kodeksu pracy.

Współpraca z agencją pracy

Bez względu na to jaką formę współpracy ostatecznie wybierzesz, jako najbardziej korzystną dla Twojej firmy, z całą pewnością warto zapytać o ofertę agencji outsourcingowej. Doradcy pomogą Ci przeanalizować korzyści i wady, a także dopasować odpowiednią umowę do Twoich faktycznych potrzeb.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here