Naga MarketsJoseph Stiglitz, laureat ekonomicznego Nobla

W wywiadzie udzielonym telewizji CNBC, Joseph Stiglitz, będący laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii stwierdził, że kryptowaluty prowokują nielegalne działania zmniejszając transparentność transferów pieniężnych, w związku z czym powinny zostać usunięte z obiegu.


Bitcoin nie, jednak rządowe kryptowaluty tak

Stiglitz, który Nagrodę Banku Szwecji otrzymał w 2001 roku w dziedzinie ekonomii informacji za analizę rynków z asymetrią informacyjną (wraz z Michaelem Spencem oraz Georgem Akerlofem) wielokrotnie w przeszłości dał się poznać jako otwarty krytyk kryptowalut. W jednej ze swojej najnowszych wypowiedzi stwierdza, że Bitcoin nie powinien znaleźć stałego miejsca w obecnym systemie płatności, wspierałby jednak osobiście cyfrowe płatności opierające się o cyfrowe aktywa emitowane przez rządy.

„Jestem dużym sympatykiem przejścia na mechanizm elektronicznych płatności, który niesie ze sobą wiele korzyści. Moglibyśmy uzyskać o wiele lepiej regulowany obraz gospodarki, gdyby wszystkie dane były dostępne w czasie rzeczywistym, wiedząc na co ludzie wydają swoje środki”- komentował Stiglitz.

Bitcoin pod ostrzałem ekonomistów: “Zmierza ku regulacyjnej otchłani”

Stiglitz już na początku ubiegłego roku stwierdzał, że Bitcoin powinien zostać zdelegalizowany. “Mamy już dobry środek wymiany nazywany dolarem. Możemy nim handlować. Dlaczego ludzie chcą bitcoina? Dla dyskrecji”. Ta natomiast zdaniem Noblisty szkodzi jedynie obecnej ekonomii, pozwalając na potencjalne nadużycia.

Stiglitz nie jest pierwszym noblistą w dziedzinie ekonomii, który nie widzi w Bitcoinie żadnych użytecznych funkcji. O tym, że kryptowaluta przypomina bańkę tulipanową  z XVII wieku niedawno mówił też Robert J. Shiller, laureat nagrody Nobla z 2013-go roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Z całym szacunkiem ale to że ktoś jest laureatem Nagrody Nobla nie czyni z niego osoby wszystkowiedzącej. Jest specjalista ale nie w kwestii kryptowalut. Dziwi taka postawa bezwzględnej i ślepej krytyki bez odrobiny refleksji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here