Naga MarketsSylwia Doboszprzez wiele lat pracowała za granicą w międzynarodowej korporacji jednocześnie inwestując na rynku kapitałowym. Obecnie inwestuje w kontrakty terminowe. Miłośniczka diamentów oraz autorka gościnnych wpisów na blogu kobietainwestuje.pl. Wspiera i aktywizuje kobiety aby zaczęły inwestować i osiągnęły niezależność finansową poprzez naukę tradingu (jako coach/mentor). Członkini klubów inwestycyjnych dla kobiet w XTB oraz Saxo Bank. Niedawno przedstawialiśmy pierwszą część wywiadu z Sylwią. Wówczas pytaliśmy ją m.in. o jej początki na rynkach finansowych. Dziś prezentujemy drugą część, będącą jednocześnie przedstawieniem doświadczenia Sylwii oraz zapowiedzią jej autorskiego cyklu felietonów, który już wkrótce pojawi się na Comparic.pl.


Wiem, że obecnie inwestujesz głównie na kontraktach terminowych, które przez wzgląd na wykorzystanie dźwigni finansowej są instrumentami obarczony sporym ryzykiem. Jak radzisz sobie z ryzykiem, które podejmujesz podczas każdej transakcji? 

Tak, zdecydowanie lubię inwestować w kontrakty terminowe, najchętniej w takie „jadalne” jak soja czy owies. Chętnie też inwestuje w ropę lub miedź. To co jest dla mnie ważne, to postawienie zlecenia oczekującego zgodnego z moją strategią.  Jeśli transakcja jest stratna bo rynek mnie wyrzucił, to trudno. Łatwiej mi się ze stratą pogodzić jeśli jestem pewna, że wszystko co mogłam zrobić po mojej stronie było zrobione dobrze. Na rynek nie mam wpływu. Taka specyfika tej pracy i  właśnie takie podejście powoduje, że łatwiej mi zarządzić tym ryzykiem.

Jak teraz, po latach handlu, zdobywania doświadczenia i tysiącach transakcji radzisz sobie z emocjami i stresem związanym z inwestowaniem na rynkach lewarowanych? 

Przede wszystkim staram się podchodzić do inwestowania bez emocji i nie przywiązywać się do transakcji. Na początku mojego handlu każda stratna transakcja była odbierana bardzo personalnie. Trochę trwało zanim zrozumiałam, że nie mogę zbyt emocjonalnie podchodzić do handlu na rynku bo inaczej zbyt długo na nim nie zostanę: po prostu się wypalę. Zobaczyłam, że  kiedy zaczęłam korzystać z rad znanych traderów, np.:  “Nie daj się ponieść emocjom – pomyśl sobie ze jesteś maszyną” czy „Nie jestem emocjonalnie związany z moimi zyskami i stratami” emocje i stres zmalały. Osobiście uważam, że trzeba korzystać z wiedzy i doświadczenia znanych, i starać się wdrażać je w swoje życie. Sama po sobie zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to takie proste jak się wydaje. Jeśli widzę, że zaczynam podchodzić to inwestowania zbyt emocjonalnie to jest to dla mnie znak, że jest czas na przerwę i odpoczynek od handlu.

Jak teraz wygląda Twój dzień jako traderki? Inwestujesz średnio- bądź długoterminowo czy skupiasz się na daytradingu i spekulacji na niskich interwałach czasowych?

Tak jak wspomniałam wcześniej, inwestuje krotko i średnio terminowo na barach dziennych. Moja analizę zaczynam dopiero po zamknięciu się rynku czyli miedzy 20 a 23. Wtedy oglądam grafy i szukam miejsca wejścia w rynek. Jeśli taki sygnał się wyrysuje, to stawiam zlecenie oczekujące, które musi być zgodne z moja strategia i czekam na jego realizację. Natomiast jeśli już jestem w rynku, to szczególną uwagę zwracam na moment otwarcia rynku: wiąże się to z lukami które mogą się pojawiać i możliwością przeskoczenia stop loss’a.  Taka sytuacja zdarzyła mi się już parokrotnie i musiałam swoją transakcje zamknąć z „ręki” aby uniknąć większej straty niż zakładałam. Poza tym, staram się nie zaglądać na platformę w ciągu dnia. Pozwala mi to na zdystansowanie do moich transakcji i nie przywiązywanie się emocjonalnie do nich. Tu działam trochę w myśl zasady Niala Fullera „postaw transakcje i zapomnij o niej”. Takie podejście pozwala też na łatwiejsze zaakceptowanie strat kiedy się one pojawią.

Oboje doskonale wiemy, że inwestowanie na rynku lewarowanym obciążone jest sporym ryzykiem i niewątpliwie nie da się na nim tylko zarabiać. Jak radzisz sobie ze stratami?

Nie jest łatwo radzić sobie ze startami. Pojawiają się takie miesiące, że występuje seria strat pod rząd. Najdłuższy ciąg stratnych transakcji jakie doświadczyłam parę lat temu to było 13. Nie ukrywam, że tamtego miesiąca byłam podłamana. Wątpiłam w swoje umiejętności i w mój trading plan. Z pomocą przyszły mi jak zawsze statystyki i mój dziennik tradera. Wiem, jaki mam procent zyskownych transakcji,  plus wierzyłam w mój trading plan oraz rachunek prawdopodobieństwa. Kolejne dwie transakcje były zyskowne i pokryły całkowicie moje straty☺. Dziś w moim trading planie mam ustalone jak wiele transakcji stratnych mogę mieć pod rząd.

W jaki sposób Ty podchodzisz do kwestii zarządzania kapitałem? 

W moim trading planie mam określone ile transakcji dziennie mogę otworzyć i jak duży mam stop loss na każdym zleceniu . Najważniejsze dla mnie jest zabezpieczenie mojego  kapitału.  Często więc przesuwam szybko swój stop loss na break-even. Wychodzę z założenia, że jeśli rynek gwałtownie się cofnie, to lepiej zbytnio nie ryzykować i poczekać na kolejną transakcję. Teraz też bardzo pilnuję aby wszystkie moje transakcje były zgodne z planem i aby nie było ich zbyt dużo. Zarówno i over-trading jak i koszty transakcyjne wpływają na uszczuplenie kapitału.

27 kwietnia br. będziesz gościem podczas XTB Trading Club na Ogrodowej 58 w Warszawie. O czym będzie można usłyszeć podczas tego spotkania?

W trakcie tego spotkania będę mówiła jakie narzędzia wspierają mnie w moim handlu i jaki mają wpływ na rozwój mnie jako tradera. Będę też mówiła o moich celach, zasadach, planie tradingowym czy dzienniku tradera.

Chce pokazać w jaki sposób sformalizowanie tradingu pomogło mi w zarządzaniu stresem i  emocjami.

Już wkrótce na portalu Comparic.pl publikować będziesz swój autorski cykl felietonów. Czy możesz zdradzić nam swoje plany redaktorskie?

Moim celem jest stworzenie cyklu artykułów adresowanych do kobiet rozpoczynających samodzielne inwestowanie na rynkach kapitałowych. Wiele Pań jest zainteresowanych tym tematem – chcą inwestować na Forexie czy w CFD ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Mają też wątpliwości czy dadzą sobie radę. Mam nadzieje, że artykuły te przybliżą im tematykę inwestowania na rynkach kapitałowych i zasygnalizują na jakie aspekty samodzielnego inwestowania zwrócić uwagę.

Bardzo Ci dziękuję za miłą i ciekawą rozmowę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWesołych Świąt! Życzenia redakcji Comparic.pl z okazji Wielkanocy
Następny artykułAnalitycy Windsor Brokers prognozują ruchy walorów po wyborach we Francji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here