Naga MarketsJak często widzisz duże ruchy na rynku, ale nigdy wiele na nich nie zyskujesz? Jak często zamykasz transakcję przedwcześnie, tylko dlatego że cena skierowała się lekko nie w Twoją stronę i spanikowałeś z obawy przed większą stratą?

Jak łapać duże ruchy na rynku Forex? – Nial Fuller

Szybkie zarabianie pieniędzy i budowanie dużego konta z małego kapitału, u skutecznych traderów nie zdarza się przez przypadek. Jak przyzna każdy skutecznie zarabiający trader, trafienie do grona największych zwycięzców na rynku wymaga świadomego i konsekwentnego wysiłku. Nieuchronne cofnięcia i gwałtowne ruchy uderzające rynek są zdarzeniami, które wstrząsają większością niedoświadczonych traderów. Mentalna dyscyplina wymagana, aby zwyczajnie „nic nie robić” po wejściu w transakcję i pozwolić rynkowi wykonać całą pracę, jest czymś co cechuje bardzo niewielu traderów. Nie nabywa się tej umiejętności w jeden wieczór, ale można ją wypracować z biegiem czasu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oto kilka wskazówek, jak możesz skuteczniej wykorzystywać duże ruchy na rynku.

Psychologia prowadzenia pozycji

Faktem w tradingu jest, że aby zarobić dużo pieniędzy, musisz posiadać mentalną siłę do utrzymania pozycji dłużej, niż czujesz się z tym komfortowo.

Ironią w tradingu jest fakt, iż aby szybko zarobić i szybko powiększyć konto, musisz być cierpliwy. Oczywiście nie mówię tu o przeciętnym, codziennym typie cierpliwości. To, o czym tutaj mówię, to „pancerny, kuloodporny, bezkompromisowy typ cierpliwości”, którego 95% populacji świata nie posiada.

Pomyśl o tym przez minutę…

Większość traderów świetnie sobie radzi na koncie demo, zanim przejdą na konto realne. Przypomnij sobie sytuację, gdy sam handlowałeś na rachunku demonstracyjnym, a może właśnie na nim handlujesz. Jestem gotów założyć się, że przetrzymywałeś pozycje przez kilka dni, a nawet tygodni, nie ingerując w nie zbytnio. Być może wszedłeś nawet w wirtualną transakcję nie kontrolując jej przez cały tydzień, z powodu pracy i obowiązków, a gdy ponownie ją sprawdziłeś, zyskiwała 20% czy 30%. To nierzadki przypadek.

Na koncie demo traderzy często mniej angażują się w swoje transakcje, ponieważ zwyczajnie mało ich obchodzą, gdyż nie ma tam prawdziwych pieniędzy. Ostatecznym rezultatem takiego podejścia jest fakt, że przez większość czasu trzymają się swojej pierwotnej koncepcji handlowej. To jest właśnie powód, dla którego ludzie tak dobrze radzą sobie na rachunkach demo.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

invest

Skuteczni na demo (z powyższych powodów) traderzy postanawiają otworzyć realny rachunek i rozpocząć handel na żywo. Jednakże zwykle stają się oni znacznie bardziej zaangażowani w prowadzenie swojego rachunku handlowego, ponieważ na szali są prawdziwe pieniądze. Takie nadmierne zaangażowanie prowadzi do zmiany koncepcji przez tradera już podczas prowadzenia pozycji, częstego wskakiwania i wyskakiwania z rynku, zgadywania i wielu innych błędów. W efekcie końcowym taki trader nie jest w stanie złapać dużych ruchów na rynku i prawdopodobnie straci wszystkie pieniądze.

Chodzi o to, że psychologia tradingu jest bardzo zdradliwą i niebezpieczną dziedziną.

Aby odnieść sukces na realnym koncie musisz robić dokładnie to, co robiłeś na koncie demo, czyli zwyczajnie „mniej”. Jest to trudne do osiągnięcia, gdyż chodzi o prawdziwe pieniądze, ale jeśli naprawdę chcesz łapać duże ruchy na rynku i zarabiać na tym duże pieniądze, będziesz musiał znaleźć sposób na częstsze „siedzenie z założonymi rękami” podczas handlu na żywo.

Potęga „nic nie robienia”

Trading może być najbardziej rygorystycznym testem mentalnej wytrzymałości i dyscypliny na świecie.

Jak zareagujesz w obliczu trade`u, który porusza się przeciwko Tobie w złą stronę? Z kolei jaka będzie Twoja reakcja w przypadku dobrego trade`u z niezłym zyskiem?

Najtrudniejsza rzecz do zrobienia w każdej z tych sytuacji jest także najbardziej dochodową rzeczą do zrobienia w długim terminie – NIE ROBIĆ NIC.

Zamknięcie pozycji z małą stratą, zanim osiągnie poziom Stop-loss, jest przykładem sytuacji, gdy strach przejmuje nad Tobą kontrolę, a to bezpośrednio ogranicza potencjał zysków, ponieważ nie dajesz transakcji czasu na rozegranie i dobrowolnie bierzesz stratę. Zamknięcie zyskownej transakcji zbyt szybko również może być szkodliwe dla odniesienia sukcesu w długim terminie. Jeśli przed transakcją zdefiniowałeś swój poziom Take-profit i strategię wyjścia z transakcji, szkodzisz sam sobie nie trzymając się własnej strategii.

Pamiętaj: wszystko co określiłeś przed rozpoczęciem handlu, będzie bardziej logiczne i obiektywne, a tym samym zyskowne w długim okresie, niż jakakolwiek decyzja podejmowana w trakcie handlowania, pod wpływem emocji wynikających z zagrożenia ciężko zarobionych pieniędzy.

Moc siedzenia z „założonymi rękami” i „nie robienia niczego” podczas trwania transakcji jest nie do przecenienia. Twoją prawdziwą przewagą i zaletą, jako tradera detalicznego, jest możliwość pozostawania cierpliwym i kontrolowania samego siebie na rynku.

Przykłady siły „nic nie robienia”

W obecnym środowisku rynkowym transakcje potrzebują więcej czasu na rozegranie, a rynek jest zaprojektowany aby Cię wytrząsnąć. Ceny podlegają wielu wahaniom.

Przyjrzyjmy się kilku ostatnim transakcjom, które omawialiśmy w naszych codziennych komentarzach rynkowych, aby zobaczyć na przykładach, jak nie pozwolenie się wytrząsnąć rynkowi może dać ogromne zyski.

#1 Sprzedażowy pin bar na oporze, #2 Pierwsza odnoga spadkowa rysowała się przez 2 tygodnie, #3 sygnał sprzedażowy w formie inside bar, #4 druga odnoga spadkowa rysowała się kolejne 2 tygodnie

Poniższy wykres pokazuje kilka ostatnich transakcji na złocie. Pierwszym sygnałem sprzedaży był Pinbar, którego omawialiśmy 11 sierpnia. Zauważ, że ruch spadkowy występujący po Pinbarze potrzebował prawie dwóch tygodni na rozegranie, przy czym w pierwszym tygodniu cena w zasadzie konsolidowała w bok i w górę w stronę ogona świecy sygnalnej. W tym czasie wielu traderów zostało prawdopodobnie wytrząśniętych z rynku. Potem przyglądali się z boku pełni frustracji, gdyż cena spadła dramatycznie w ciągu kolejnych 5-7 dni, bez nich na pokładzie.

Kolejnym spadkowym sygnałem na powyższym wykresie był Insidebar. Ten trade przyszedł całkiem łatwo, ale możemy również zauważyć, że gdybyś zamknął pozycję natychmiast po dużym ruchu spadkowym 2 września, mógłbyś ominąć kolejne dwa tygodnie ruchu spadkowego, tymczasem gdybyś po prostu zostawił transakcję otwartą, zgarnąłbyś znacznie większe zyski.

Obie transakcje z powyższego wykresu jasno pokazują potęgę „nic nie robienia” po wejściu w transakcję.

Następnym przykładem, który widzimy, jest niedawna sekwencja Fakey-Pinbar combo na wykresie dziennym pary USD/CAD. Zauważ, że mieliśmy czytelny sygnał Fakey-Pinbar z poziomu wsparcia (był to również poziom 50% zniesienia ruchu wzrostowego, który omawialiśmy w komentarzach).

#1 wsparcie, #2 sygnał kupna fakey-pin bar, #3 wielu traderów wyszłoby z pozycji w tym miejscu w związku z obawą przed stratą. Następnego dnia cena zaczęła jednak piąć się w górę.

Najważniejsze co należy zauważyć, to fakt że cena początkowo wyskoczyła w górę po pojawieniu się sygnału, powodując dołączenie wielu traderów do ruchu, a następnie w ciągu najbliższych dwóch dni zaczęła ponownie spadać, prawdopodobnie wytrząsając posiadaczy pozycji długich z rynku. Jednakże większość traderów miałaby Stop-loss w pobliżu dolnej minimów formacji Fakey- Pinbar lub tuż poniżej, i możemy zobaczyć, że cena nie dosięgła tego poziomu. Bardzo trudno byłoby wówczas utrzymać tę pozycję, gdy cena cofnęła się niemal do punktu Stop-loss, i bardzo prawdopodobne, że wielu traderów przedwcześnie wyskoczyło z transakcji (jeszcze zanim cena dosięgła ich Stop-lossy), tuż zanim cena wystrzeliła do góry bez nich na pokładzie.

Powyższa sytuacja jest jasnym przykładem potęgi tradingu w stylu „ustaw i zapomnij” i pokazuje, jak proste trzymanie się swojego planu tradingowego oraz „nic nie robienie” jest najszybszą/najłatwiejszą drogą do zarabiania pieniędzy na rynku.

Wniosek

Na zakończenie chcę, żebyś coś dla siebie zrobił: PRZESTAŃ zapewniać sobie straty. Innymi słowy, daj swoim transakcjom szansę na rozegranie na Twoją korzyść, przestań przedwcześnie zamykać pozycje przed osiągnięciem poziomu Stop-loss, tylko dlatego że boisz się ponieść pełną stratę.

Zawsze powinieneś wcześniej definiować stratę, z którą czujesz się komfortowo
i zaakceptować ją jako koszt prowadzenia działalności na rynku. Jeśli jednak odetniesz swoją transakcję zanim dosięgnie poziomu Stop-loss, nie dajesz swojemu biznesowi wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Owszem, możesz uniknąć paru pełnych strat związanych z wybiciem Stop-lossa, wychodząc wcześniej z transakcji, jednak taka sytuacja nie będzie miała miejsca za każdym razem i w przypadku, gdy tak się nie stanie, oznaczać to będzie, że wybierzesz stratę, jednocześnie eliminując potencjalnie wygraną transakcję, a to jest bardzo niebezpieczne i w ten sposób nie uda Ci się zbudować rachunku czy zarabiać w długim terminie.

Jedna zyskowna transakcja na poziomie 3R zapłaci za trzy stratne o wartości 1R. Dlatego też, kiedy obnażysz ze strachu potencjalnie zyskowną transakcję, powiedzmy że dałaby zysk wielkości 3R, dobrowolnie rezygnujesz z zysku większego niż 3R! (strata, którą bierzesz, przy założeniu że wynosi trochę mniej niż 1R, gdyż wyszedłeś przedwcześnie przed dosięgnięciem Stop-lossa, a także zwycięski 3R, który zaprzepaściłeś).

To nie jest właściwy sposób handlu. W ten sposób nie złapiesz dużych ruchów na rynku, a zatem nie zbudujesz swojego konta handlowego i nie zostaniesz świetnym traderem. Jednakże właśnie w ten sposób większość traderów faktycznie handluje, to dlatego około 90% z nich nie zarabia w dłuższym okresie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci trzymać się pierwotnego planu tradingowego, który z kolei pomoże Ci złapać większe ruchy na rynku:

  • Nie patrz na niskie ramy czasowe, ponieważ nawet małe i nic nie znaczące ruchy intraday sprawią, że będziesz zdenerwowany i wytrząsną Cię z rynku, gdy będziesz przywiązywał do nich nadmierną wagę.
  • Naucz się ufać własnej metodzie handlowej i instynktowi. Jeśli nie nauczysz się
    zaufania do swoich decyzji handlowych, nigdy nie będziesz konsekwentnie zarabiać na rynku w długiej perspektywie.
  • Nie komplikuj nadmiernie swojego tradingu. Używaj prostej metody jak moja metoda handlu Price Action i trzymaj się prostego planu zarządzania pozycją, tak prostego jak „ustaw i zapomnij”.
  • Wczesne zamykanie transakcji gwarantuje stratę, nigdy nie zapewniaj sobie straty na rynku, chyba że jesteś do tego naprawdę zmuszony! Trzymaj się swojej strategii przez większość czasu, chyba że ruch ceny wyraźnie się zmienia przeciwko Tobie. Przez około 90% czasu, najlepszą decyzją jest po prostu pozwolić rynkowi „wykonać pracę” i pozwolić transakcji na rozegranie bez lub z niewielkim zaangażowaniem z Twojej strony.

Łapanie dużych ruchów na rynku, powiększanie konta handlowego i stawanie się
skutecznym długoterminowo traderem może się zdarzyć tylko wtedy, kiedy będziesz skłonny po prostu „nic nie robić” przez większość czasu, gdy transakcje są rozgrywane.

Musisz więc zadać sobie pytanie: Czy jesteś gotowy „nic nie robić”, czy też zamierzasz nadmiernie komplikować swój trading, zbytnio się angażować i w rezultacie stracić na tym czas i pieniądze?

Tłumaczenie opracował: Paweł Kośliński


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry
    Mam problem i zwracam się z prośbą . Jakiś czas temu trafiłem u Was na stronie na artykuł opisujacy strategię złapania dużych ruchów np. lapiemy ruch ceny (zmiana trendu)na szczycie a nie w chwili wybicia. Czy mógł by mi Pan wysłać link do artykułu. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here