Naga Markets

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zajmuje coraz twardsze „gołębie” stanowisko stojąc na czele instytucji, która zajmuje się programem stymulacji monetarnych w strefie euro. Nowa strategia oznacza zmianę kursu polityki Lagarde, która przejęła ją w 2019 roku, obiecując najpierw obserwować dane i budować wspólny konsensus z rynkami. Para EUR/USD konsoliduje w środę nieco powyżej poziomu 1,21.

EBC zwiększył tempo skupu obligacji od marca. Lagarde utrzymuje gołębie nastawienie

Na decyzję z zeszłego tygodnia o utrzymaniu awaryjnego skupu obligacji na podwyższonym poziomie duży wpływ miały komentarze, które Lagarde wygłosiła w Lizbonie trzy tygodnie wcześniej. Wtedy szefowa EBC powiedziała, że ​​​​jest „zdecydowanie za wcześnie” i „w rzeczywistości niepotrzebne”, aby myśleć o zmniejszeniu bodźców. Decydenci banku centralnego uznali, że spowolnienie zakupów byłoby szkodliwe ekonomicznie tuż po tych uwagach.

Strategia oznacza zmianę kursu dla Lagarde, która przejęła ją w 2019 roku, obiecując najpierw obserwować dane i budować konsensus. Chociaż przez większość czasu udało jej się to osiągnąć, prawdopodobnie doprowadziło to do opóźnionej reakcji monetarnej na początku pandemii i zamieszania w tym roku.

Może to nadać ton kolejnej fazie kryzysu, w której będzie musiała zaprojektować płynne wyjście ze środków awaryjnych, jednocześnie decydując, ile bodźców należy dostarczyć za pomocą dotychczasowych narzędzi. Wrześniowe posiedzenie EBC, na którym odbędzie się nowa runda prognoz gospodarczych, bardziej ugruntowane ożywienie i inflacja prawdopodobnie przekroczy cel, będzie prawdopodobnie kolejnym dużym testem.

Podejście lizbońskie ma więcej wspólnego z taktyką jej poprzednika, Mario Draghiego, polegającą na wykorzystywaniu wydarzeń publicznych do informowania ekonomistów i inwestorów o swoich preferowanych działaniach, podsycając oczekiwania inwestorów. Pomogło mu to przeforsować przełomowe zmiany w polityce, takie jak luzowanie ilościowe.

Przed komentarzami Lagarde w stolicy Portugalii nabrała rozpędu dyskusja Rady Prezesów na temat tego, czy spowolnić skup obligacji. Wraz z ponownym otwarciem gospodarek, sugerowano, że region może potrzebować mniejszego wsparcia pieniężnego. Szefowa EBC ostatecznie zyskała poparcie dla decyzji o utrzymaniu skupu obligacji w „znacznie wyższym” tempie niż w pierwszych miesiącach roku, chociaż nie było zgody co do niektórych szczegółów.

fpmarkets

Kurs euro (EUR) konsoliduje powyżej 1,21 USD

Notowania pary walutowej EUR/USD nieznacznie wzrastają trzecią sesję z rzędu po wcześniejszym spadku w okolice 1,21. W środę kurs oscyluje przy poziomie 1,2130 pozostając w wąskim zakresie konsolidacji cenowej 1,20 – 1,2266. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Bossa
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest blik | kurs echo investment | ciech akcje | axi trader | notowanie bitcoin | playway kurs | kurs zł |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDow Jones spadł szósty dzień z rzędu, S&P 500 z rekordem – komentarz CMC Markets
Następny artykułPhoton Energy rozpoczął ofertę sprzedaży do 11 742 688 akcji
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here