Naga MarketsChristine Lagard chwali Mario Draghiego za "nieustępliwość"
Christine Lagarde chwali Mario Draghiego za “nieustępliwość”

Przewodnicząca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde stwierdziła wczoraj, że gdyby nie ujemne stopy procentowe, obecnie światowa gospodarka znajdowałaby się w znaczeni gorszym miejscu niż jest obecnie. Dodatkowo, w rozmowie z dziennikarzami Bloomberga chwali Mario Draghiego za jego ostatnie decyzje.


Jeszcze do niedawna ujemne stopy procentowe nie istniały nawet w teorii. Pomysł, by banki płaciły za deponowanie swoich środków na kontach banku centralnego jest nowy i jak wynika ze słów Christine Lagarde – potrzebny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przewodnicząca MFW straszy: “gdyby nie ujemne stopy procentowe, znajdowalibyśmy się w znacznie gorszym miejscu z inflacją na jeszcze niższych poziomach niż obecnie i praktycznie zerowym wzrostem gospodarczym.” Jej zdaniem wprowadzenie ujemnych stóp procentowych przez Japonię i kraje Europy było koniecznym posunięciem w dobrym momencie.

Najwyraźniej nie tylko Europa i Japonia dobrze oceniają te narzędzie polityki monetarnej, ponieważ przed kilkoma dniami prezes Fed, Janet Yellen głośno wyraziła opinię o możliwości powrotu Stanów do rzeczywistości zerowych stóp procentowych.

Lagarde powstrzymuje się przed mówieniem o ujemnych stopach procentowych w samych superlatywach. Stwierdza bowiem, że ujemne stopy procentowe są nowym narzędziem, któremu z pewnością należy się przyglądać.

Gdy rozmowa schodzi na tor problemów Chin i globalnego spowolnienia gospodarczego, Lagarde ponownie stwierdza: Monitorujemy sytuację, ale nie podnosimy alarmu. Sentyment na rynkach uległ poprawie po ostatniej decyzji Mario Draghiego, po raz kolejny luzującej europejską politykę monetarną. Również spadek prognoz dotyczących toku przyszłych podwyżek stóp w Stanach wpłynął na nieco lepsze zachowanie się rynków. Pozostając przy temacie Mario Draghiego, Lagarde publicznie pochwaliła nieustępliwość prezesa EBC, który na ostatnim posiedzeniu Banku poinformował rynek o obniżeniu stopy depozytowej do poziomu -0,3%. Decyzja ta poprawiła warunki na europejskim rynku finansowym i wsparła gospodarkę strefy euro w dalszej odbudowie – stwierdziła Lagard.

Jednocześnie przewodnicząca MFW przypomina – polityka monetarna i jej narzędzia nie może być alfą i omegą  w żmudnym procesie odbudowy gospodarki po ostatnim kryzysie finansowym. Christine Lagard wykorzystała wywiad do pogonienia światowych przywódców, aby ci podjęli odpowiednie działania wspierające banki centralne w walce o wzrost gospodarczy.

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

 1. No nie do konca to tak wyglada Panie Pawle ale to dlatego ze nie ma wyjscia z tej sytuacji-musi walnąc i walnie.
  Nikt nie stworzył systemu jednobiegunowego ujemnego/ujemne stopy procentowe/, który by powodował powstawanie jakiegos plusa -czyli kreował dodatnie wartosci /Nie da sie tego zrobic po prostu niemozliwe/z kazdego punktu widzenia mat fiz itd/-dlatego ujemne stopy proc nie moga dawac pozytywnych odczytów w gospodarce.
  Gdyby stworzono 2 biegunowy system o ujemnych stopach proc -to otzymamy plusa ale nikt nie wie jak to zrobic he he.
  Dlatego poleciłem tej kobitce jedno miejsce
  Z pow

 2. Czyli tak krótko węzłowato. Banki komercyjne muszą za wszelką cenę pomóc wywołać – poprzez udzielanie tanich kredytów na zmiennej stopie procentowej – inflację w celu pobudzenia gospodarki. Kiedy już pobudzą gospodarkę czyt. doprowadzą do dużej inflacji logicznym jest, że podniosą znacznie stopy procentowe kredytobiorcom w celu schłodzenia gospodarki. Mechanizm zniewolenia kontynuowany jest w najlepsze. To również dlatego na kredyt o stałym oprocentowaniu nie ma co liczyć. Frajerów jednak do golenia jest coraz mniej, nie dlatego że rozumieją mechanizm, ale dlatego , że instytucje finansowe postrzegane są już jako quasi mafijne. W ciekawych czasach żyjemy.

 3. Ta kobitka to powinna odwiedzic jednego lekarza -jakiegos wybitnego specjaliste w wiadomej dziedzinie he he -rokowania jednak bardzo złe
  Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here