Naga MarketsDyrektor zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym Christine Lagarde wydała swoje nowe oświadczenie nawiązując do eskalacji konfliktu na linii USA – Chiny. Szefowa MFW ostrzega przed wzrostem napięć w światowym handlu i zagrożeniach jakie stanowią dla kondycji światowej gospodarki.


Zobacz również: Komentarz walutowy – czy Trump pogrąży światową gospodarkę?

Eskalacja konfliktu USA – Chiny. Miesiące negocjacji pójdą na marne?

Prezydent USA Donald Trump napisał przedwczoraj na swoim Twietterze, że od 10 miesięcy Chiny płacą cła w wysokości 25% od dóbr technologicznych i 20% od innych dóbr. W piątek cła na inne dobra mają zostać podniesione do 25%. Dodatkowo szereg nieopodatkowanych do tej pory produktów (o wartości 325 miliardów) zostanie wkrótce objętych cłem, co po chwili dodał Trump w kolejnym tweecie.

pięści chiny usaRozmowy z Chinami nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Umowa pomiędzy krajami nie została zerwana, jednak w tej chwili nie widać możliwości znalezienia wspólnego kompromisu. Dodatkowo Stany Zjednoczone oskarżyły Chiny o wycofanie się ze zobowiązań podjętych w trakcie trwania negocjacji.

Całą sytuację komentuje Christine Lagarde. W jej ocenie dla całego świata korzystna by była zgoda między dwoma mocarstwami i zawieszenie trwającej od zeszłego roku wojny handlowej. Szefowa MFW nie ukrywa rozczarowania ostatnim przebiegiem zdarzeń.

Myśleliśmy, że zagrożenie wojną słabnie, a stosunki między USA, a Chinami się poprawiają i zmierzamy w kierunku porozumienia. Mamy nadal nadzieję, że tak się stanie, choć dzisiejsze pogłoski, tweety i komentarze nie są zbyt optymistyczne – powiedziała Lagarde podczas swojego wystąpienia w Paryżu.

Główny negocjator handlowy Chin, Liu Shaoqi nadal planuje podjąć próbę negocjacji. W tym tygodniu odwiedzi USA kontynuując rozmowy handlowe.

Konieczne jest, aby napięcia handlowe zostały rozwiązane w zadowalający sposób dla wszystkich. Rosnące napięcia między USA, a Chinami stanowią ogromne zagrożenie dla światowej gospodarki – podsumowała Lagarde.

Jak zauważają analitycy, wojna handlowa w ostatnich tygodniach przestała odgrywać duże znaczenie rynkowe. W efekcie tweety Trumpa okazały się sporym zaskoczeniem dla rynków, spychając kontrakty futures S&P 500 poniżej pułapu 2900 punktów, do najniższych poziomów od marca 2019.

Skok zmienności doskonale obrazuje również indeks zmienności (strachu) VIX. Jego wartość wynosiła w poniedziałek ponad 18 punktów, czyli najwięcej od stycznia bieżącego roku. Indeks notował najsilniejsze jedno-sesyjne umocnienie od grudnia ub.r.

Lagarde (MFW) ostrzega przed skutkami wznowienia wojny handlowej
tradingview.com

Temat ten okazał się na tyle istotny, że postanowił skomentować go także Warren Buffett. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie stwierdził że wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami będzie “zła dla całego świata”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here