Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, szefowa MFW

Przejmująca stanowisko po Mario Draghim, przyszła prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde stwierdziła, że prowadzona przez prezydenta Donalda Trumpa wojna handlowa z Chinami znacząco zahamowała globalny wzrost gospodarczy. Jej słowami nie przejął się jednak indeks S&P 500, który w poniedziałek zyskiwał 0,69% i po raz pierwszy od miesiąca zamykał się nad poziomem 3000 punktów. We wtorek najważniejszym wydarzeniem z rynkowego punktu widzenia będzie wieczorne głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. umowy Brexitu. Funt jak na razie pozostaje jednak spokojny. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Adam Rak oraz broker XM.


Donald Trump i jego wojna handlowa negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy

W ocenie przyszłej szefowej EBC, prezydent USA może zaognić konflikt handlowy jeszcze bardziej, co mogłoby doprowadzić do światowej recesji. – Myślę, że największą bolączką prezydenta Trumpa jest jego brak przewidywalności i niepewność co do warunków handlowych z Chinami w przyszłości. Ta niepewność silnie ciąży na światowej gospodarce – skomentowała Lagarde w programie „60 minut” na antenie CBS News.

– Nie możesz przystosować się do wszechobecnej niepewności, więc co robisz? Budujesz bufory, budujesz oszczędności i zastanawiasz się, co będzie dalej. To nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu – dodała Lagarde, która 1 listopada przejmuje stery EBC, zastępując Mario Draghiego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którym Christine Lagarde kierowała przez osiem lat, obniżył w zeszłym tygodniu swoją prognozę globalnego wzrostu na 2019 rok, powołując się na znaczne spowolnienie w największych gospodarkach świata w związku z napięciami handlowymi. Obecnie MFW oczekuje, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3%, w porównaniu z 3,2% w lipcu, a prognozy na 2020 r. spadły do 3,4% z 3,5%.

S&P 500 powraca nad psychologiczną barierę 3000 pkt.

S&P500 zyskał w trakcie wczorajszej sesji 0,69% i po raz pierwszy od ponad miesiąca zakończył sesję powyżej psychologicznego poziomu 3000 punktów. To raptem 0,7% poniżej historycznego rekordu wyznaczonego w lipcu tego roku.

Indeksowi Dow Jones ciążyły zniżkujące blisko 4% akcje Boeinga, przez co indeks blue chipów zyskał zaledwie 0,21%. Za to Nasdaq zyskał aż 0,91% i do rekordu wszech czasów brakuje mu już nieco ponad 2%.

Dyżurnym pretekstem, który w poniedziałek pchnął w górę nowojorskie indeksy, był „optymizm związany z negocjacjami handlowymi” między Chińską Republiką Ludową a USA. Źródłem owego „optymizmu” był również Larry Kudlow, doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa.

Brexit i kolejne głosowanie w parlamencie. Czy tym razem się uda?

Mimo osiągniętego w ubiegłym tygodniu porozumienia pomiędzy Borisem Johnsonem a Unią Europejską, brytyjski premier zmuszony został do wysłania do Brukseli listu z prośbą o kolejne przesunięcie daty Brexitu. Okazało się bowiem, że mimo, iż członkowie wszystkich pozostałych, 27 państw członkowskich UE zaakceptowali wypracowane porozumienie, to brytyjska Izba Gmin zgłosiła poprawkę, która uniemożliwiła przeprowadzenie głosowania nad umową Brexitową.

Boris Jonson, który zarzekał się, że nie wyśle do Brukseli listu z prośbą o ponowne przesuniecie daty Brexitu, ostatecznie wysłał nie jeden, a dwa pisma. Pierwsze, w którym brakowało jego podpisu było formalnym wnioskiem o przesunięcie daty rozwodu. W drugim liście (już podpisanym) wskazał on natomiast, że przedłużanie procedury wyjścia Zjednoczonego Królestwa jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here