Naga Markets
Christine Lagarde, prezes EBC

Według prezes Christine Lagarde, Europejski Bank Centralny zdecyduje się podnieść koszty kredytu o kolejne pół punktu procentowego podczas swojej najbliższej decyzji. „Jest bardzo prawdopodobne, że podniesiemy stopy procentowe o 50 punktów bazowych” – powiedziała Lagarde El Correo zapytana, co stanie się na posiedzeniu EBC 16 marca. W kwestii kolejnych podwyżek stóp, które mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, Lagarde potwierdziła priorytety swojej instytucji. „Moim głównym zmartwieniem jest inflacja”.

Lagarde: Wciąż mamy wiele do zrobienia

To będzie decyzja, która została już wskazana na naszym ostatnim spotkaniu w sprawie polityki pieniężnej, a wszystkie odczyty, które widzieliśmy w ostatnich dniach, potwierdzają, że ta podwyżka stóp procentowych jest bardzo, bardzo prawdopodobna – stwierdziła Lagarde.Rekordowa inflacja bazowa w strefie euro. Źródło: Eurostat, Bloomberg

Ruch o 50 pb. spowodowałby podwyżki stóp procentowych EBC od lipca łącznie o 350 punktów bazowych. O ile ten krok jest dość szeroko oczekiwany przez rynki mniej pewne jest to, co stanie się po 16 marca.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Przy inflacji wciąż przekraczającej czterokrotnie cel banku centralnego na poziomie 2 proc. i rekordowej stopie procentowej, niektórzy urzędnicy sugerują, że w maju może być konieczna kolejna podwyżka o pół punktu procentowego, a inwestorzy obstawiają szczyt stopy procentowej na poziomie 4 proc. (obecna stopa depozytowa 2,5%).

Nie mogę powiedzieć, jak wysokie będą docelowo stopy. Wiem, że będą wyższe niż obecnie, a przed nami jeszcze więcej pracy, bo nie możemy ogłosić zwycięstwa (w wcale z inflacją). Robimy postępy, ale wciąż mamy wiele do zrobienia – powiedziała Lagarde w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej EBC.

AVA Trade

EBC ma przedstawić nowe prognozy gospodarcze po najbliższej decyzji w sprawie stóp procentowych.

Jestem przekonana, że inflacja zasadnicza spadnie w 2023 r., podczas gdy inflacja bazowa będzie bardziej stabilna w najbliższym czasie. Spodziewam się nieco lepszego wzrostu gospodarczego w porównaniu ze stagnacją w ostatnim kwartale 2022 r. – podkreśliła.

Projekcje ekspertów EBC nie uwzględniają recesji w 2023 r. Spodziewamy się pozytywnego wzrostu i zwiększonej aktywności w ciągu roku. Jednocześnie zauważamy, że to prawda, iż istnieje ogromna niepewność – dodała Lagarde.

Zapytana o podwyżki stóp procentowych, które mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu, szefowa EBC potwierdziła priorytety swojej instytucji.

Moim głównym zmartwieniem jest inflacja, a jednocześnie nie chcemy zepsuć kondycji gospodarki; nie to jest naszym celem. Naszym celem jest ujarzmienie inflacji – podsumowała.

Kurs euro (EUR/USD) lekko zyskuje na początku tygodnia

Notowania głównej pary walutowej EUR/USD kontynuują w pierwszą sesję nowego tygodnia impuls z piątku. W efekcie euro umacnia się o 0,05% względem dolara docierając do poziomu 1,0657. Jednak cena wciąż pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji 1,0550 – 1,0700 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

W lutym euro uległo dalszemu osłabieniu w stosunku do dolara amerykańskiego i w ciągu całego miesiąca spadło z poziomu 1,0866 do 1,0612. EBC na posiedzeniu w lutym podniósł kluczową stopę procentową o 50 punktów bazowych do 2,50%. Było to zarazem najbardziej agresywne zacieśnienie w ciągu roku ze strony banku centralnego i będzie ono prawdopodobnie uzupełnione o kolejne podwyżki w przyszłości. Jak zatem może zachować się kurs euro w najbliższym czasie?

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTrzymanie gotówki może okazać się zwycięską strategią w 2023 r. – wynika z badania inwestorów
Następny artykułCena Bitcoina (BTC) może spaść w marcu, według Mike’a McGlone’a
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.