Naga MarketsPrezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde rozpoczęła w środę publiczną konferencję „słuchania”, po raz pierwszy angażując społeczeństwo, starając się dostosować strategię banku i uczynić go bardziej wrażliwym na wyzwania społeczne. Wielu ekspertów twierdzi, iż środki banku centralnego zbyt wolno docierają do realnej gospodarki. Kurs euro wzrasta czwartą sesję z rzędu docierając w środę do poziomu 1,1850 USD.

  • Bank centralny skupiał się na bankach i rynkach finansowych, poświęcając mało czasu na dotarcie do zwykłych ludzi
  • Euro jest wspólną walutą wszystkich obywateli strefy euro, jest ich wspólnym dobrem, podkreśla Lagarde
  • Działania banku nieproporcjonalnie przynoszą korzyści bogatym i zbyt wolno docierają do realnej gospodarki

EBC zamierza na nowo zdefiniować swój cel inflacyjny

W pierwszym przeglądzie strategii banku od 17 lat EBC zamierza na nowo zdefiniować swój cel inflacyjny. Przyjrzy się również temu, co może zrobić, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, wspierać integrację strefy, docierać do społeczeństwa obywatelskiego i wzmacniać pozycję kobiet.

Nowe zaangażowanie banku kontrastuje z tradycjami głęboko technokratycznej instytucji, która do tej pory skupiała się głównie na bankach i rynkach finansowych, poświęcając stosunkowo mało czasu na dotarcie do zwykłych ludzi.

Euro jest wspólną walutą wszystkich obywateli strefy euro, jest ich wspólnym dobrem, a my jesteśmy strażnikami tego wspólnego dobra. Europejski Bank Centralny w służbie obywateli Europy – powiedziała Christine Lagarde podczas wydarzenia ECB Listens.

Gdy dziesiątki organizacji pozarządowych rozmawiało bezpośrednio z Lagarde i głównym ekonomistą EBC, Philipem Lane, największą krytykę skierowano pod adresem EBC za używanie narzędzi, które nieproporcjonalnie przynoszą korzyści bogatym i zbyt wolno docierają do realnej gospodarki.

Kupując biliony euro długów, EBC ma nadzieję, że pobudzi gospodarkę strefy euro poprzez ogólne obniżenie kosztów pożyczek – zdaniem krytyków strategii dotarcie do osób najbardziej poszkodowanych przez kryzys zajmuje zbyt dużo czasu.

Jest to równoważne z próbą uzupełnienia zasobów oceanu przez zrzucenie wody na szczyt Mount Everestu – powiedział Martin Schmalzried ze stowarzyszenia Coface Families Europe.

Kilka organizacji pozarządowych skrytykowało również EBC za to, że mówi tylko o walce ze zmianami klimatycznymi, podczas gdy zakup zbyt dużych obligacji przynosi korzyści niektórym z największych trucicieli na kontynencie.

EBC kupuje obligacje zgodnie z zasadą neutralności rynkowej. Wielu argumentowało jednak, że rynki nie wyceniają ryzyka klimatycznego i przydzielają zbyt dużo kapitału największym emitentom, więc neutralność w rzeczywistości przynosi korzyści zanieczyszczającym.

Jeśli uważasz, że w dzisiejszych czasach możesz być neutralny dla klimatu, równie dobrze możesz być członkiem kultu morderców i samobójców – podkreślił Jeroen Kwakkenbos z Oxfam.

Przegląd ma się zakończyć w połowie przyszłego roku, ale zrewidowany cel inflacyjny mógłby zostać wprowadzony już na początku przyszłego roku.

Plus500

Euro najwyżej od połowy września w stosunku do dolara

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrastają w środę czwartą sesję z rzędu i znalazły się w okolicach 1,1850. Tym samym kurs jest najwyżej od 21 września i ma otwartą drogę do poziomu 1,19 oraz okrągłego oporu 1,20. Jego przebicie mogłoby wykreować silny impuls wzrostowy z celem na 1,25. Z drugiej strony lokalne wsparcie znajduje się na poziomie 1,17 oraz nieco powyżej 1,16.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here