Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) najprawdopodobniej nie jest w stanie powstrzymać strefy euro przed popadnięciem w recesję, ale może być w stanie zapobiec kolejnemu katastrofalnemu kryzysowi zadłużenia.  Szefowa banku, Christrine Lagarde, obiecuje zrobić wszystko co konieczne, a nawet jeszcze więcej. Tymczasem kurs euro stracił w tym tygodniu ponad 2 procent, a para EURUSD pod koniec tygodnia oscyluje przy poziomie 1,08.


EBC i rządy próbują zapobiec recesji w strefie euro

Siedziba EBC
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Plan zakupu obligacji przez EBC o wartości 750 miliardów euro (800 miliardów dolarów) – co odpowiada około 6% PKB w strefie euro – ma ułatwić rządom rozpoczęcie wydatków na walkę z pandemią koronawirusa. Bank już obniżył koszty finansowania zewnętrznego w całym bloku i, co ważne, zmniejszył różnicę między rentownością obligacji w skrajnych gospodarkach, takich jak Włochy, a bezpieczniejszymi opcjami, takimi jak Niemcy.

W ten sposób decydenci starają się uspokoić obawy społeczne, że wydatki potrzebne do ochrony firm i ludzi podczas pandemii mogą spowodować wyższe koszty finansowania, które jeszcze bardziej uderzą w gospodarkę.

Rentowności obligacji europejskich spadły po słowach Christine Lagarde, źródło: bloomberg

W tym czasie rządy pokazały, że są gotowe do działania. Włochy oświadczyły, że wydadzą 25 miliardów euro na bezpośredni bodziec, a kolejne są prawdopodobnie w drodze. Francja zobowiązała się zagwarantować firmom do 300 miliardów euro pożyczek bankowych, podczas gdy Hiszpania przedstawiła plan 117 miliardów euro, aby pomóc firmom utrzymać się na rynku.

Nawet Niemcy, które od lat niechętnie wydają, pomimo utrzymywania nadwyżki budżetowej, rozważają podjęcie kroków już na początku przyszłego tygodnia, które pozwolą rządowi na nieograniczony wzrost zadłużenia.

Do tego wszystkiego dochodzą urzędnicy strefy euro, którzy zastanawiają się nad uruchomieniem regionalnego funduszu ratunkowego, aby pomóc rządom w zebraniu potrzebnych środków. Podczas gdy wszystkie te plany będą musiały być finansowane z emisji obligacji, w bloku, który od dawna martwi się obciążeniem zadłużenia, obecnie jest duży nabywca.

Polityka pieniężna i polityka fiskalna są teraz na topie. Banki centralne muszą utrzymywać wyjątkowo niskie koszty finansowania zewnętrznego, aby zachęcić rządy do rozszerzenia polityki fiskalnej w razie potrzeby. Bez tego podwójnego podejścia wzrost gospodarczy nie będzie w stanie wyjść z tego nagłego zatrzymania, które ma teraz miejsce – powiedział John Taylor, menedżer w AllianceBernstein.

Europejski Bank Centralny podjął nadzwyczajne działania w tym tygodniu, aby usunąć możliwość wystąpienia kryzysu zadłużenia wywołanego wirusem. Teraz rządy krajowe muszą zająć się ekonomicznymi konsekwencjami pandemii, co wymaga znacznie większego bodźca fiskalnego. Jednak nadal istnieje ryzyko związane z szybkością i realizacją planu EBC.

Jeśli nie kupią wystarczająco dużo, zostaną oskarżeni o to, że nie dotrzymali obietnicy. Pandemia potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy, ale główne ryzyko dla systemu finansowego jest teraz – powiedział Antoine Bouvet, starszy specjalista ds. kursów w ING.

Lagarde obiecuje zrobić wszystko co konieczne by nie dopuścić do kryzysu z 2012 r.

Wielu ekspertów uważa, że EBC może być zmuszony do podniesienia narzuconych przez siebie limitów kwoty zakupu. Limity te określone są przez prawo Unii Europejskiej w zakresie finansowania pieniężnego.

Mimo to obietnice prezesa EBC Christine Lagarde w tym tygodniu, że „nie ma żadnych ograniczeń” w zakresie ochrony strefy było wyraźnym echem obietnicy jej poprzednika Mario Draghiego, który mówił, że zrobi wszystko, aby utrzymać przy życiu wspólną walutę podczas kryzysu zadłużenia w 2012 r.

Christine Lagarde, szefowa MFW

Jesteśmy w pełni przygotowani do zwiększenia rozmiarów naszych programów skupu aktywów i dostosowania ich składu oraz ustalenia wielkości i długości finansowania na ile będzie to konieczne. Zbadamy wszystkie opcje i możliwe okoliczności, aby wesprzeć gospodarkę w trakcie szoku. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc strefie euro w kryzysie, ponieważ EBC służy obywatelom Europy – oznajmiła Lagarde.

Ta reakcja wydaje się wiarygodna, przekonująca i silna. Powinno to przynieść ulgę na europejskich rynkach obligacji rządowych i usunąć obawy dotyczące absorpcji dodatkowej podaży – podsumowali stratedzy Citigroup Inc.

Kurs euro odbija po silnej wyprzedaży. EURUSD powyżej 1,08

Notowania pary walutowej EURUSD po dotarciu na początku marca do poziomu 1,15 odnotowują systematyczny spadek. Kurs w tym tygodniu spadł o ok. 2,6 procent aż zatrzymał się na wsparciu 1,0650. Jest to zarazem najniższy poziom od kwietnia 2017 roku. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do dołka z 2017 roku na poziomie 1,0330. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej oporu 1,10 mógłby wyhamować presję sprzedających.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here