Naga Markets
Christine Lagarde, prezes EBC

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w poniedziałek, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie podniesie stopę depozytową z poziomu ujemnego do przedziału dodatniego przed końcem września br. i może ją jeszcze podnieść, jeśli inflacja ustabilizuje się na poziomie 2%.

EBC zamierza walczyć z inflacją 

– Na podstawie obecnych prognoz, jesteśmy prawdopodobnie w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału – wskazała Lagarde we wpisie na blogu opublikowanym na stronie internetowej EBC.Tym samym, prezes EBC przyspieszyła i tak już ostry zwrot w polityce banku centralnego, w ramach którego przeszła od całkowitego wykluczenia podwyżek stóp procentowych w tym roku do planowania kilku podwyżek w obliczu rekordowo wysokiej inflacji w strefie euro.

Przypomnijmy, że stopa depozytowa EBC od 2014 r. wynosi -0,5% ponieważ bank centralny walczył ze zbyt niską inflacją. W ostatnich miesiącach ceny gwałtownie jednak wzrosły, do czego przyczyniła się m.in. inwazja Rosji na Ukrainę.

Inflacja zasadnicza w strefie euro osiągnęła w kwietniu rekordowo wysoki poziom 7,4% i nawet po odjęciu cen żywności i energii znacznie przekroczyła docelowy poziom 2% ustalony przez EBC.

Stopy proc. EBC osiągną poziom neutralny 

Swoją poniedziałkową wypowiedzią, Lagarde otworzyła drzwi do dalszych podwyżek stóp w kierunku tego, co ekonomiści nazywają poziomem neutralnym – nieobserwowalną stopą, która sprawia, że produkcja gospodarcza odpowiada swojemu potencjałowi – lub nawet powyżej tego poziomu.

– Jeśli zobaczymy, że inflacja ustabilizuje się na poziomie 2% w średnim okresie, odpowiednia będzie dalsza stopniowa normalizacja stóp procentowych w kierunku stopy neutralnej – wskazała Lagarde dodając, że gdyby gospodarka strefy euro uległa przegrzaniu w wyniku pozytywnego szoku popytowego, sensowne byłoby stopniowe podnoszenie stóp procentowych powyżej stopy neutralnej.

Zastrzegła jednak, że tempo i wielkość tych podwyżek nie mogą być określone na samym początku, ponieważ gospodarka musi stawić czoła szokom podażowym, takim jak ograniczenia związane z pandemią w Chinach i zakłócenia związane z wojną na Ukrainie.

NED

– Stwarza to większą niepewność co do tempa ustępowania obecnej presji cenowej, zmian w zakresie nadwyżki mocy produkcyjnych oraz zakresu, w jakim oczekiwania inflacyjne pozostaną zakotwiczone na poziomie naszego celu – przyznała Lagarde.

Kurs euro wyraźnie zyskuje 

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że w reakcji na jastrzębi zwrot w polityce EBC kurs euro wyraźnie zyskuje w poniedziałek o poranku względem dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lotosu | asseco giełda | kursy walut w czasie rzeczywistym | dino kurs akcji | ccc akcje | gpw xtb | korona czeska pln | kurs korony norweskiej prognozy |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKursy walut 23.05.2022. Euro (EUR/PLN) traci ponad 0,2 proc. i spada poniżej 4,62 zł
Następny artykułKursy walut 23.05.2022. Dolar (USD/PLN) traci w poniedziałek prawie 6 groszy i spada poniżej 4,33 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here