Naga MarketsLagarde: EBC przyspieszy rozwój cyfrowego euro
Christine Lagarde, EBC

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przyznała, że pandemia doprowadziła do wzrostu zainteresowania konsumentów kryptowalutami i poinformowała, że w najbliższych tygodniach bank opublikuje wyniki prac nad swoja walutą cyfrową (CBDC).

  • O lutego do czerwca sprzedaż e-commerce w strefie euro wzrosła o 20%.
  • Lagarde przyznaje, że EBC odstaje od konkurencji w dziedzinie waluty cyfrowej.
  • CBDC nie zastąpi fizycznego euro, ale będzie jego uzupełnieniem.

Europejczycy skłaniają się w stronę cyfryzacji 

Szefowa EBC zwróciła uwagę, że obywatele Unii Europejskiej coraz chętniej korzystają z cyfrowych rozwiązań, czego jednym z dowodów jest powiększenie sprzedaży e-commerce o 20% w okresie od lutego do czerwca i dwucyfrowy wzrost popularność transakcji online.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pandemia służyła jako katalizator, przyspieszając przejście do nowej, cyfrowej normalności. Zdecydowana większość konsumentów oczekuje, że będzie nadal korzystać z usług cyfrowych tak często, jak obecnie, a nawet częściej. – usłyszeliśmy podczas konferencji.

Zobacz również: Duże transakcje zagrożeniem dla niepłynnych rynków, ostrzega JPMorgan

Lagarde uważa, że wprowadzenie waluty cyfrowej EBC byłoby innowacyjne, ale przyznaje jednocześnie, że EBC ma jeszcze dużo do nadrobienia.

EBC chce być gotowy na wprowadzanie innowacji

Pieniądz cyfrowy nie jest nowy, ponieważ banki od dziesięcioleci mają dostęp do pieniądza banku centralnego. Jednak nowa technologia może zostać wykorzystana do usprawnienia rozliczania transakcji finansowych. Otwiera ona również możliwość stworzenia detalicznego CBDC, który byłby bardzo innowacyjny, ponieważ byłby dostępny dla szerokiego grona odbiorców (…) Europa pozostaje jednak w tyle w tej dziedzinie. – powiedziała.

Według decydentów banku, cyfrowe euro miałoby zostać uzupełnieniem fizycznej waluty, a nie jej zamiennikiem. Krok w stronę CBDC ma zapewnić strefie euro i sektorowi prywatnemu Unii Europejskiej większą konkurencyjność w stosunku do innych rynków, a także pomóc EBC w utrzymaniu swojej pozycji.

Rozwijamy swoją CBDC nie dlatego, że chcemy podążać za modnymi trendami, ale dlatego, że musimy być gotowi. Gotowi na finansowe innowacje technologiczne, które mogą zmienić płatności i pieniądze szybciej i w bardziej burzliwy sposób, niż kiedykolwiek wcześniej. – mówił w maju Yves Mersch, członek Zarządu EBC.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here