Naga MarketsPrezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzega, że ​​Europa ryzykuje poważnym szokiem gospodarczym, odzwierciedlając nadchodzący globalny kryzys finansowy, chyba że decydenci i głowy państw zareagują w trybie pilnym na wybuch epidemii koronawirusa. Dodatkowo zasygnalizowała, że jej instytucja podejmie kroki już najbliższy czwartek. Kurs euro odreagowuje w środę ponownie wzrastając powyżej poziomu 1,13 USD.


Kryzys nie nadejdzie, jeśli rządy państw zareagują na epidemię

Lagarde oznajmiła przywódcom Unii Europejskiej podczas telekonferencji we wtorek że bez skoordynowanych działań Europa „doświadczy scenariusza, który przypomni wielu z nas o wielkim kryzysie finansowym w 2008 r.”. Dodała, że ​​przy właściwej reakcji szok prawdopodobnie okaże się tymczasowy.

Szefowa EBC powiedziała także, że ​​jej urzędnicy analizują wszystkie dostępne narzędzia przed czwartkową decyzją polityczną, w szczególności środki w celu zapewnienia „super taniego” finansowania i zapewnienia, że ​​płynność i udzielane kredyty nie wyschną.

Podkreśliła jednak, że środki banku centralnego mogą zadziałać tylko wtedy, gdy rządy też zareagują oraz podejmą kroki zapewniające bankom udzielanie pożyczek przedsiębiorstwom w dotkniętych obszarach. Rzecznik EBC odmówił komentarza.

Tymczasem brytyjski bank centralny (BoE) nieoczekiwanie dziś rano zdecydował się obniżyć główną stopę bankową o 50 punktów bazowych z poziomu 0,75% do 0,25%. Gubernator BOE Mark Carney powtórzył opinię Lagarde, że właściwa reakcja pomoże zapobiec globalnej recesji.

Nie ma powodu, aby ten szok zmienił się w doświadczenie z 2008 roku, straconej dekady dla wielu gospodarek, jeśli dobrze sobie poradzimy z epidemią – powiedział.

Jakie ma opcje EBC?

Siedziba EBC
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Ekonomiści uważają, że obecne opcje działania EBC obejmują przede wszystkim już istniejące programy, który oferują bankom długoterminowe pożyczki o potencjalnie ujemnych stopach procentowych – co oznacza, że EBC​ płaci bankom za pożyczanie pieniędzy – jeśli pożyczają środki pieniężne firmom i gospodarstwom domowym. Można ten mechanizm wykorzystać do zachęcania do udzielania pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom, jeżeli decydenci stwierdzą, że przepływy pieniężne wyczerpują się, ponieważ wirus zakłóca łańcuch dostaw, podróże i wydatki.

Wiele firm w strefie euro już odczuwa skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale mniejsze mogą potrzebować największego wsparcia […] Aby odegrać swoją rolę, Europejski Bank Centralny prawdopodobnie wesprze gospodarkę strefy, pomagając uniknąć powszechnych bankructw i zwolnień, które mogłyby zagrozić stabilności cen po minięciu epidemii wirusa – zauważa analityk David Powell.

EBC mógłby również zintensyfikować program skupu aktywów, być może przekręcając go bardziej w kierunku wykupu długu korporacyjnego, przy niższych kosztach finansowania wielu firm. Inwestorzy obecnie oczekują obniżki stóp procentowych, nawet o 10 punktów bazowych, ponieważ główna stopa już osiągnęła rekordowo niski poziom minus 0,5%.

Tymczasem Rezerwa Federalna i Bank Kanady dokonały redukcji o 50 punktów bazowych w zeszłym tygodniu. Co zrobi strefa euro w obliczu silnego spowolnienia gospodarczego?

 

Oczekuje się, że w tym roku gospodarka strefy euro wzrośnie zaledwie o 0,8%
Źródło: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

Przesłanie Lagarde służy zarówno jako ostrzeżenie, jak i dramatyczny apel do władz o wzmożenie wysiłków, aby zapobiec wciągnięciu Europy w recesję przez wirusa. Jeszcze przed wybuchem epidemii urzędnicy EBC wielokrotnie wzywali rządy do zwiększenia wydatków publicznych, podczas gdy polityka pieniężna osiąga swoje granice.

Biorąc pod uwagę te zakłócenia, uważamy, że recesja w strefie euro wydaje się nieunikniona – powiedział ekonomista HSBC Simon Wells.

Włochy, w których wprowadzono blokadę narodową, do tej pory najbardziej ucierpiały z powodu rozprzestrzeniania się wirusa, a kraj czeka paraliżujący kryzys. W środę włoski minister finansów Roberto Gualtieri powiedział, że rząd podniósł kwotę, którą planuje wydać, aby złagodzić cios dla gospodarki do 25 miliardów euro (28,3 miliarda dolarów).

Lagarde ostrzegła również, że obecne konsekwencje prawdopodobnie rozprzestrzenią się na inne kraje. Wyraziła uznanie dla działań podjętych do tej pory w niektórych obszarach, ale domaga się więcej. Brak odważnego działania teraz zwiększyłby ryzyko „załamania części waszych gospodarek”, oznajmiła liderom szefowa EBC.

Kurs euro odbija w środę po silnej przecenie we wtorek

Notowania popularnej pary walutowej EURUSD po dotarciu w poniedziałek do poziomu 1,15 silnie skorygowały we wtorek. Kurs zahaczył o poziom 1,13, jednak dzisiejsza sesja przyniosła kolejne odreagowanie wzrostowe. Cena wzrasta w środę o niemal 0,6 procenta do godziny 13:15 i ponownie znalazła się blisko lokalnego oporu 1,14. W przypadku trwałego przebicia oporu 1,15 powinna dojść do testu wielomiesięcznego oporu 1,1815. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej wsparcia 1,12 wyhamowałby presję kupujących.


Czy chciałbyś handlować prawdziwymi akcjami i futures z dźwignią?
SPRAWDŹ NAS
Kurs EURUSD na interwale D1, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale D1, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here