Naga MarketsKurs euro spada do wsparcia? Gospodarka strefy euro może się skurczyć nawet o 12%
Christine Lagarde, prezes EBC

Poznaliśmy już decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odnośnie stóp procentowych i polityki monetarnej. Stopy pozostały bez zmian, natomiast bank zapowiedział, że jest gotowy zwiększać skupu aktywów, a dodatkowo wprowadził nowy instrument o nazwie PELTRO. Z kolei szefowa EBC Christine Lagarde podczas konferencji prasowej przewiduje, że wzrost gospodarczy strefy euro spadnie w tym roku nawet o 12%. Kurs euro do funta testuje po godzinie 15. kluczowe wsparcie.

  • EBC wprowadził nowy program pożyczek PELTRO
  • Gospodarka strefy euro może w tym roku spaść o nawet 12 proc.
  • Bank robi wszystko co konieczne, by ratować obecną sytuację

Spadek PKB o nawet 12 proc. w strefie euro

EBC oświadczył, że stopy procentowe pozostały na niezmiennym poziomie. Na obecnym lub niższym poziomie stopy procentowe będą utrzymywane dopóki inflacja nie powróci w okolice 2%. Ponadto, bank w ramach ogłoszonego w połowie marca koronawirusowego programu skupu aktywów (PEPP) będzie prowadził kupno papierów wartościowych tak długo aż uzna, że kryzys został zażegnany.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na konferencji prasowej, Christine Lagarde powiedziała, że analizy sugerują gwałtowny spadek wzrostu gospodarczego. Scenariusze wzrostu sugerują, że PKB w strefie euro może spaść w tym roku o 5 – 12%.

Według szefowej EBC, strefa euro stoi w obliczu recesji o niespotykanej wielkości i szybkości w czasach pokoju. Środki mające na celu powstrzymanie wirusa w znacznym stopniu wstrzymują aktywność.

Lagarde potwierdziła pełne zaangażowanie w robienie wszystkiego, co konieczne. Kierowany przez nią Bank jest gotowy do dostosowania wszystkich instrumentów.

Konferencja można było obejrzeć na kanale EBC na YouTube:

– Christine Lagarde podkreśla, że załamanie koniunktury rozlewa się na kolejne branże i sektory. Będzie miało bardzo silne konsekwencje także dla rynku pracy. ECB w czarnym scenariuszu widzi skurczenie się gospodarki strefy euro o 15 proc. kwartał do kwartału. W najlepszym scenariuszu dynamika PKB ma w 2020 roku wynieść -5 proc. rok do roku. Kolaps wzrostu jest bezprecedensowy nie tylko pod kątem siły, ale też szybkości, w której postępuje – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Odpowiedzią EBC jest pakiet działań, które gwarantują płynność i wsparcie kredytu do sfery realnej. Elementem jest m.in. koszt pożyczek dla sektora finansowego wycelowanych w ożywienie kredytu, który może wynosić nawet minus 100 pb. Rada Prezesów jest gotowa sięgnąć po wszystkie dostępne narzędzia i aktywa. W grę nie wchodzi jednak raczej powrót do skupu OMT, który był prowadzony w 2012 roku. Wynika to z faktu, że jest on wycelowany w wygładzanie turbulencji na rynkach długu poszczególnych państw. W przypadku obecnego kryzysu, który dotyka wszystkie gospodarki postawiono na inne narzędzia – dodał Sawicki.

Kurs euro (EURGBP) na ponad miesięcznym dołku

Notowania euro do funta wyznaczyły dziś nowy dołek i znalazły się najniżej od ponad miesiąca. Otwarta pozostaje kwestia, czy bykom uda się utrzymać strefę konfluencji, gdzie wsparcie horyzontalne w okolicach 0,8683 zbiega się z dolnym ograniczeniem kanału spadkowego.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
Wykres 4-godzinny pary walutowej EURGBP

W przypadku pokonania strefy konfluencji, cena może zmierzać w kierunku 0,8580. Alternatywnie, odbicie może kierować kurs EURGBP do oporu kanału.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here