Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Wiele mówi się o tym, iż kryptowaluty są realnym zagrożeniem dla tradycyjnego sektora finansowego. W reakcji na rozwój tych aktywów, banki centralne rozpoczęły badania nad ewentualną emisją własnych walut cyfrowych zwanych CBDC (Central Bank Digital Currency). Europejski Bank Centralny (EBC) uważa nawet, że jest to nieuniknione, gdyż brak oficjalnej waluty cyfrowej grozi utratą kontroli przez dany bank centralny.

80 banków centralnych rozważa emisję CBDC

Prezes EBC Christine Lagarde przyznała, że co najmniej 80 banków centralnych na całym świecie rozważa obecnie emisję CBDC.– Uważamy, że naszym obowiązkiem jest, aby faktycznie mieć dostępne waluty cyfrowe, które działałyby z korzyścią dla konsumentów – powiedziała Lagarde na konferencji prasowej, dodając, że wirtualne waluty emitowane przez banki centralne mogłyby być używane przez konsumentów w podobny sposób jak banknoty. Nie sadzie ona jednak, że tak się stanie, gdyż nie będą one miały takiego stopnia anonimowości, jaki mają obecnie banknoty.

Szefowa EBC zdaje sobie sprawę, że jako konsumenci chcemy aby nasza prywatność była chroniona, ale nie chcemy anonimowości, ponieważ zdajemy sobie sprawę z ryzyka związanego z anonimowością.

W jej ocenie, projekty związane z emisją cyfrowych walut tworzonych przez banki centralne dążyć będą do stworzenia systemów, w których banki centralne emitują pieniądze do banków komercyjnych, które następnie dystrybuują je wśród ogółu społeczeństwa.

Obywatele, podobnie jak obecnie, mieliby dostęp do swojej waluty cyfrowej za pośrednictwem aplikacji bankowej, przy czym tylko banki będą prawdopodobnie w stanie udostępnić tę konkretną aplikację do obsługi waluty cyfrowej, a zatem sama waluta cyfrowa pozostałaby w systemie bankowym.

Eksperci rynkowi uważają, że w celu zapewnienia dodatkowych korzyści wynikających z emisji CBDC, deweloperzy powinni mieć także możliwość publikowania swoich inteligentnych kontraktów na bankowym blockchainie, co pozwoliłoby na zautomatyzowane finansowanie i takie rzeczy jak NFT, co wymagałoby stworzenia publicznego blockchaina, ale nie takiego, który byłby kontrolowany przez społeczeństwo, jak bitcoin.

W ich ocenie, z technicznego punktu widzenia pozostałyby tylko obawy o prywatność, ponieważ bank centralny i banki komercyjne miałyby pełny wgląd w całą działalność gospodarczą. Obawy te można jednak rozwiać, pozwalając portfelom self-custodian na generowanie własnego adresu bank-chain i łączenie się z siecią bank-chain za pomocą portfeli Simple Payment Verification (SPV), podobnie jak ma to miejsce w przypadku bitcoina.

Cyfrowe monety bankowe i bitcoin konkurowałyby wtedy na polu monetarnym, przy czym bitcoin miałby stałą podaż, a monety fiat miałyby kontrolowaną ilość.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena bitcoina wykres | akcje bank handlowy | notowania dolara online | famur akcje | pkn akcje | kryptowaluty kursy | indeks dax | ranking brokerów forex |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTauron zainwestuje ok. 51,8 mln zł w nową kotłownię w Czechowicach-Dziedzicach
Następny artykułBudimex ma umowę na zakład dla Frito Lay za 343 mln zł netto
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here