Naga MarketsPrzemysław Kwiecien (z prawej) był gościem Krzysztofa Kamińskiego (z lewej) w rozmowie dla Comparic24.tv

Z jednej strony symptomy spowolnienia gospodarczego, Brexit i wojny handlowe, z drugiej pozytywne dane makroekonomiczne dotyczące między innymi amerykańskiego bezrobocia. W środowisku sprzecznych sygnałów inwestorzy mogą czuć się zagubieni i nie do końca wiedzieć, czy na rynki nadciąga wieszczona przez ekspertów recesja, czy też nadal jest do niej daleko. Kwestie te w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim starał się wyjaśnić Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers (XTB).


Kwiecień (XTB): Musimy się przygotować na przesilenie gospodarcze w przeciągu dwóch kolejnych lat

Ekonomista XTB jest zdania, że inwestorzy powinni przygotować się w perspektywie kolejnych dwóch lat na silniejsze spowolnienie gospodarcze albo płytszą recesję. Rynek z całą pewnością wejdzie w fazę przesilenia, ciężko jednak prognozować czy nastąpi to już teraz czy w trochę późniejszej perspektywie:

“Z jednej strony dużo mówi się o recesji i spowolnieniu, z drugiej strony dużo danych makro jest dobrych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia jest najniższa od 50 lat. Jak więc w takim przypadku możemy mieć do czynienia z recesją? Pojawia się dużo niejasności musimy jednak pamiętać, że od kilkunastu miesięcy widać spowolnienie, które może przerodzić się w recesje, a stopa bezrobocia na poziomie 3,5% nie jest gwarancją, że tak nie będzie” – komentuje główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień.

Zdaniem Kwietnia można założyć, że globalne luzowanie polityki pieniężnej będzie ostatnim tchem obecnego cyklu koniunkturalnego i dopiero po nim nastąpi wyraźniejsza faza spadkowa. Największe zagrożenie dla globalnej gospodarki mogą płynąć ze strony handlu, co widać już w obecnych danych.

„Gdy ktoś biegnie przez 10 kilometrów, to na 10 kilometrze jest o wiele bardziej zmęczony niż na 1 i tak samo jest z gospodarką. W tym momencie gdy handel jest dodatkowo obciążany cłami, to wiadomo, że nie będzie lepiej. Pomimo tego, że amerykańska administracja pompuje oczekiwania rynkowe, to inwestorom w końcu mogą puścić nerwy” – wyjaśnia ekonomista XTB.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here