Naga Markets
Kwestionowanie wyników wyborów przez Trumpa doprowadzi do dramatycznych spadków, ostrzega weteran rynku
Mark Mobius

Najbliższe trzy tygodnie będą utrzymywać amerykański rynek w napięciu. Końcówka kampanii wyborczej może przynieść nieoczekiwane zwroty akcji, a sam wynik wyborów może być podważony przez Donalda Trumpa. Mark Mobius ostrzega, że taka sytuacja może doprowadzić do gwałtownych spadków na giełdzie.

  • Inwestorzy spodziewają się zwycięstwa Joe Bidena.
  • Donald Trump obawia się wyborów korespondencyjnych.
  • Według Mobiusa, rynek skorzystałby na reelekcji Trumpa.

Trump nie wykorzystał okazji do zdobycia przewagi

Już we wrześniu inwestorzy z całego świata bacznie przyglądali się kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Niepewność inwestorów budziły sondaże, które nie przesądzały definitywnie o wygranej żadnego z kandydatów. Wielu ekspertów spodziewało się, że Trump nadrobi swoją stratę do Joe Bidena podczas debaty 29 września. Tak się jednak nie stało, a kolejne decyzje urzędującego prezydenta umacniały przewagę jego przeciwnika.Zobacz również: Amazon ponownie oskarżany przez związkowców. Senatorowie proszą Jeffa Bezosa o wyjaśnienia

Wszystkie te czynniki doprowadziły rynek do przekonania, że wyborczy wyścig zostanie wygrany przez kandydata Demokratów. Obecna sytuacja epidemiczna sprawiła, że duża część wyborców zagłosuje korespondencyjnie, co według Donalda Trumpa umożliwi oszustwa i w przypadku swojej przegranej może nie uznać on wyników wyborów.

Rynek może mieć poważne kłopoty

To poważna sprawa i prawdziwy problem. Jeśli tak się stanie, to będziemy mieli poważne kłopoty. Rynkom się to nie spodoba i zobaczycie prawdziwą korektę, a może dramatyczny spadek na rynku. Więc to jest bardzo, bardzo duży problem. – powiedział Mobius w rozmowie z CNBC.

Według weterana, skala spadków zależy od tego jak długo potrwa ustalenie wyników wyborów, które nie będą kwestionowane. Mobius sądzi również, że korzystniejszym rezultatem wyborów dla rynku byłoby zwycięstwo Trumpa.

Tak naprawdę chodzi o podatek. Jak wiecie, Trump obiecuje kolejną dużą obniżkę podatków. Demokraci tego nie powiedzieli, a planują podnieść podatek od tak zwanych bogatych ludzi i od korporacji. Więc, to jest naprawdę wielki, wielki problem na przyszłość. – mówi.

Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu 10 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here