Naga MarketsKursy walut. Złoty najwyżej od marca. Dwa głosy z RPP za podwyżką stóp procentowychCzłonek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Żyżyński w wywiadzie dla PAP stwierdził, że niewielka podwyżka stóp procentowych o 10-15 pb jest do rozważenia dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Innych powodów dla podwyżki w tym roku nie widzi, powtarzając za prezesem NBP Glapińskim, że wzrost inflacji jest wywołany przez czynniki, na które polityka pieniężna nie ma wpływu. Żyżyński prognozuje, że CPI może zwolnić do 3,5 proc. w IV kw., albo nawet jeszcze w III kw.

Jerzy Żyżyński za podwyżką stóp procentowych

W temacie skupu aktywów stwierdził, że gdy z końcem maja główne restrykcje przeciw Covid-19 zostaną zdjęte, RPP powinna zacząć myśleć o zakończeniu QE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Żyżyński słynie z wyrażania skrajnych opinii i nie szukalibyśmy tutaj silnej wskazówki za zmianą nastawienia NBP. W ubiegłym tygodniu prezes Glapiński dał jasno do zrozumienia, że w najbliższym czasie nie należy liczyć na zwrot w polityce monetarnej. Nasilenie skupu obligacji przez NBP w ostatnich tygodniach też nie sugeruje, aby QE miało być prędko zakończone.

Sądzimy, że mimo wszystko rynek będzie budował oczekiwania na wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce, co może generować dodatkową siłę na umocnienie złotego i pchnąć EUR/PLN pod 4,50. Nie sądzimy, aby rynek w tych oczekiwaniach miał rację i bardziej ufamy determinacji prezesa Glapińskiego do dotrwania z brakiem podwyżek do połowy 2022 r. Dla złotego może to jednak oznaczać okres rosnących nadziei i późniejszego zawodu.

Aktualnie wyprzedaż na rynku akcji, odbicie USD i pogorszenie nastrojów stanowią przeciwwagę dla umocnienia złotego z tytułu odreagowania premii z a ryzyko z tytułu uchwał w sprawie kredytów frankowych.

Eugeniusz Gatnar również rekomenduje podwyżkę stóp

Otrzymujemy kolejny komentarz z Rady Polityki Pieniężnej, tym razem od Eugeniusza Gatnara, którego zdaniem na czerwcowym posiedzeniu powinien pojawić się wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 10-15 pb, aby w ten sposób zasygnalizować, że Rada przerzuciła uwagę z wzrostu gospodarczego na inflację.

Gatnar jest największym jastrzębiem w Radzie i jego stanowisko często stoi w sprzeczności z głosem większości, w tym w szczególności ze stanowiskiem prezesa NBP A. Glapińskiego, który chce stabilnych stóp procentowych do polowy 2022 r. EUR/PLN spada do 4,5360, ale wpływ tutaj ma poprawa nastrojów na rynkach finansowych i odbicie na europejskim rynku akcji.

Komentarz Gatnara to drugi po wcześniejszych słowach Jerzego Żyżyńskiego przedstawiający argumenty za podwyżką stóp procentowych.

invest

Nie uważamy, aby drobny krok o 10-15 pb mógł być wystarczającym, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne, znów na większe podwyżki na pewno nie będzie większości  Radzie, choćby w obawie o schłodzenie ożywienia. Stąd pojedyncze komentarze członków RPP nie powinny służyć jako drogowskaz idącej zmiany nastawienia w polityce NBP. Będzie to jednak pożywka dla spekulacji, które mogą oferować złotemu dodatkowe paliwo do umocnienia.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazynotowania biomed lublin | kurs kghm | selvita akcje | wykresy kryptowalut | kęty notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here