Kursy walut we wtorek: frank najmocniej w dół, euro, dolar i funt stabilne, 15 grudnia 2020 r.Polski złoty pozostaje stabilny we wtorkowe przedpołudnie, a najsilniejsze ruchy obserwowane są na franku szwajcarskim (CHF/PLN). Zmienność na rynku walutowym pozostaje jednak zasadniczo ograniczona i na dolarze (USD/PLN), franku (CHF/PLN) oraz funcie (GBP/PLN) nie widać silniejszych fluktuacji.

  • Kursy walut we wtorek, 15 grudnia 2020 roku: Kurs euro wynosi 4,4395 zł, dolar kosztuje 3,6510 zł, frank 4,1125, a funt 4,8695
  • W tym tygodniu dolar czeka na posiedzenie FOMC, a franka i funt na posiedzenia SNB oraz BoE
  • Dla złotówki istotny może być również przebieg rozmów negocjacyjnych dotyczących Brexitu

Kurs franka w dół o 0,25%. CHF/PLN testuje 4,11 zł

Kurs franka w trakcie wtorkowej sesji traci do polskiego złotego. W momencie publikacji artykułu para walutowa CHF/PLN odsuwa się o 0,25%, a za szwajcarską walutę płaci się 4,11 zł. Polski złoty nadal korzysta z rajdu rydzyka na światowych rynkach, co wyraźnie podbija wycenę walut rynków wschodzących, w tym właśnie samego PLN.

Należy jednak uczciwie zauważyć, że na poniższym wykresie prezentującym notowania franka szwajcarskiego, niewiele ulega zmianie od strony technicznej. Notowania nadal pozostają zamknięte w wąskim, zaledwie 5-groszowym kanale zmienności, którego dolną granicę wyznacza poziom 4,10 zł, a górną granicę poziom 4,15 zł. Dopiero wybicie któregokolwiek z tych granicznych poziomów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku przesuwać będzie się frank szwajcarski.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro również w dół. EUR/PLN na wysokości 4,43 zł

Po sporej zmienności na początku nowego tygodnia, kurs euro we wtorek kupuje kontynuuje spadki. Para walutowa jeszcze wczoraj przez chwilę znajdowała się w okolicach poziomu 4,47, natomiast już we wtorek testuje minima w okolicach 4,43 zł. Technicznie jest to poziom bezpiecznie oddalony od grudniowych minimów, jednak fakt, że EUR/PLN porusza się poniżej poziomu 4,45 oznacza, że presja sprzedających może z każdą sesją wzrastać, a ruchy spadkowe w kierunku między innymi 4,40 zł, stawać się o wiele bardziej prawdopodobnymi.

Główna strefa wsparcia w tym momencie wypada jeszcze niżej, a mianowicie w okolicach poziomu 4,37 zł, gdzie znajdują się najniższe poziomy z czerwca oraz sierpnia bieżącego roku.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara utrzymuje się nad 3,65 zł. USD/PLN w konsolidacji

Nad poziomem 3,65 zł, który jest obecnie bardzo ważną częścią strefy wsparcia na wysokości grudniowych dołków, porusza się we wtorkowe przedpołudnie kurs dolara. Na światowych rynkach USD wreszcie korzysta ze stabilizacji, po okresie szeregu gorszych sesji i teście najniższych poziomów od ponad dwóch lat.

O ile może być to jedynie krótkotrwałe zachowanie kursu dolara amerykańskiego, należy bowiem pamiętać, że w środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie amerykański bank centralny, to w trakcie wtorkowej sesji analitycy nie spodziewają się silniejszych ruchów USD/PLN, również w stosunku do polskiego złotego. Tak długo jak para walutowa utrzymuje się nad poziomem 3,65 zł, nie można wykluczyć próby silniejszej korekty wzrostowej, w tym powrotu nad poziom 3,70 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta w kanale 10 groszy. GBP/PLN traci we wtorek

Kurs funta najpierw w miniony piątek rysował świecę z bardzo długim dolnym knotem, a następnie w poniedziałek odpowiadał taką samą świecą jednak z długim knotem górnym. Poniedziałkowy test poziomów powyżej 4,90 zł zakończył się jednak całkowitym fiaskiem, a para walutowa GBP/PLN spadała ostatecznie poniżej poziomu otwarcia pierwszej sesji tygodnia.

We wtorek deprecjacja jest kontynuowana, a kurs funta osuwa się o ponad 0,1% i w momencie publikacji artykułu wyceniany jest na 4,86 zł. Obecnym przedziałem zmienności pary walutowej GBP/PLN jest zakres od 4,80 zł, gdzie wypadają dołki z lipca i września bieżącego roku, do 4,90 zł, gdzie wypadają dołki z października bieżącego roku. Dopiero pokonanie tego 10-groszowego zakresu pozwoli ustalić, co dalej będzie działo się z autem sternikiem.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here