Kursy walut w środę: Dolar (USD/PLN) najsilniej traci, euro, funt i frank również w dół, 16 grudnia 2020 r.W drugiej części tygodnia uwagę inwestorów przyciąga kurs dolara (USD/PLN) za sprawą decyzji w sprawie stóp procentowych oraz kurs funta (GBP/PLN) w związku z posiedzeniem Banku Anglii oraz postępami dot. negocjacji w sprawie Brexitu. W tej wybuchowej mieszance kurs euro (EUR/PLN) wydaje się być najbardziej stabilny, a w jego ślady podąża kurs franka (CHF/PLN).

  • Kurs walut w środę, 16 grudnia 2020 roku, prezentują się następująco: euro kosztuje 4,4376 zł, dolar 3,6466 zł, frank 4,1201 zł i funt 4,9064 zł
  • Dolar przed posiedzeniem FOMC pozostaje najsłabszą walutą dnia i traci do złotówki 0,2%
  • Sam polski złoty pozostaje stabilny kolejną sesję z rzędu i utrzymuje się w okolicach najwyższych poziomów od września

Kurs dolara (USD/PLN) traci w oczekiwaniu na wieczorne FOMC

Kurs dolara w środowe przedpołudnie traci najsilniej do polskiego złotego, osuwając się o 0,2%. Dynamika zmiany na rynku walutowym w środku tygodnia nie należy do najmocniejszych, ale polski złoty nadal cieszy się z apetytu na ryzyko na międzynarodowych rynkach, dzięki czemu utrzymuje się na wysokości poziomów z początku września 2020 roku, czyli na trzymiesięczny szczytach.

Wracając jednak do samego dolara, para walutowa USD/PLN wybija dzisiaj poziom 3,65 zł i ponownie testuje grudniowe dołki i jednocześnie najniższe poziomy w tym roku. Wieczorem dwudniowe posiedzenie w sprawie stóp procentowych i polityki pieniężnej podsumuje natomiast amerykański FOMC, będący odpowiednikiem polskiej RPP. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, instytucja ogłosi chęć dalszego luzowania polityki pieniężnej, co może przełożyć się na dalsze spadki dolara amerykańskiego, również w stosunku do polskiego złotego.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta wraca nad 4,90 zł. GBP/PLN spada jednak w środę

Po niezwykle dynamicznej sesji i silnych wzrostach do spadków w środę powraca także kurs funta szterlinga. Para walutowa GBP/PLN w trakcie wczorajszej sesji dynamicznie wybijała poziom 4,90, natomiast dzisiaj traci 0,16% korygując część wspomnianego ruchu.

Nie zmienia to jednak faktu, że kurs funta powracał nad ważną strefę wsparcia, która pokrywa się z najniższymi poziomami od października, w efekcie test poziomu 4,80 zł który miał miejsce w miniony piątek, został odrzucony, a GBP/PLN za sprawą pozytywnych informacji dotyczących negocjacji handlowych pomiędzy U i UK odrabia część strat.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka stabilnie. CHF/PLN nad 4,12 zł

Skromne wzrosty w połowie tygodnia notuje kurs franka szwajcarskiego, te jednak nie wpływają w żaden sposób na sytuację techniczną pary walutowej CHF/PLN, która zawęża swoje ruchy w coraz węższym kanale zmienności. Za jednego franka dzisiaj płaci się 4,12 zł w, a ten traci do polskiego złotego w porównaniu do cen otwarcia środowej sesji 0,12%. Od strony technicznej istotne nadal pozostaje wsparcie na wysokości poziomo 4,10 zł oraz opór na wysokości poziomu 4,15 zł.

Tak długo jak para walutowa CHF/PLN porusza się w kanale zmienności wyznaczonym przez te dwa poziomy, frank będzie pozostawał stabilny, a sytuacja może nie ulec zmianie co najmniej do końca roku.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro w miejscu przy poziomie 4,43 zł. EUR/PLN bez zmian

Jak to zazwyczaj bywa najbardziej stabilny z czterech głównych walut w stosunku do polskiego złotego pozostaje kurs euro. W środę para walutowa EUR/PLN notowana jest po 4,43 zł, euro traci do rodzimej waluty zaledwie 0,05%. Po zeszłotygodniowym zejściu poniżej wsparcia 4,45 zł, poziom ten pełni obecnie rolę nowego oporu i może wpływać na otrzymanie presji podażowej na EUR/PLN.

Otwiera to drogę do silniejszej deprecjacji, między innymi w kierunku poziomu 4,40 zł, a następnie w kierunku dołków sierpniowych które pokrywają się z poziomem 4,37 zł.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here