Naga Markets



Kursy walut w Europie i w grupie G10 vs. dolar amerykański. Obraz rynku po świętachWaluty krajów rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej znajdują się pod sporą presją płynącą z rynku głównego. Wyraźnie traci korona czeska, która nie wykorzystuje lokalnych czynników do umocnienia.

Kurs euro cofa się, dolar jednak nadal z luką spadkową

Kurs EUR/USD cofnął się po południu w ślad za umocnieniem dolara do poziomu 1,1806. Pogorszenie nastrojów na głównym rynku ma swoje odzwierciedlenie w notowaniach bardziej ryzykownych walut.

Te artykuły również Cię zainteresują




Pomimo sprzyjających czynników lokalnych najsłabszą walutą w regionie jest korona czeska. Od miesiąca Czesi notują spadki dobowej liczby zachorowań na COVID19, która w weekend wyniosła niecałe 2 tys. osób. Dodatkowo niezmiennie oczekuje się, że to Czechy będą pierwszym kraje w regionie, który podniesie stopy procentowe.

Mix czynników krótko i długoterminowych powinien wspierać walutę, jednak ta odreagowuje poniedziałkowe umocnienie i osłabia się względem euro o 0,2 proc. do poziomu około 26,05 pkt. Zdecydowanie mocniejszy jest w poniedziałek forint węgierski. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 260 pkt., a węgierska waluta jest najsilniejsza w regionie.

Choć indeksy w Europie notują wzrosty, podczas gdy ceny ropy naftowej odbijają, oznak poprawy apetytu na ryzyko nie widać wśród głównych walut. W segmencie G10 pod presją są ryzykowne waluty surowcowe i GBP. Stabilne są tylko EUR/USD i USD/SEK.
Wygląda to na odwracanie pozycji po wczorajszym rajdzie i sugeruje brak przekonania inwestorów do utrzymania klimatu risk-on w kolejnych dniach.

Płaskie notowania kontraktów futures na S&P500 (-0,2 proc.) mogą sygnalizować, że Wall Street nie będzie kontynuować zielonej fali na giełdach, co może skłaniać do redukcji ryzykownych pozycji na FX. Innego uzasadnienia dla zmian kursów aktualnie nie widać.

Zmiana wartości wybranych walut vs USD; Źródło: Bloomberg
Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here