Naga MarketsKursy walut tylko na moment zepchnięte niżej, EUR/PLN wraca nad 4,70, dolar pokochał PowellaPoniedziałkowe komentarze premiera Mateusza Morawieckiemu przyniosły złotemu jedynie krótkotrwałą ulgę. Notowania EUR/PLN nie zadomowiły się poniżej 4,70, USD/PLN we wtorek rano ma w zasięgu 4,20. Kurs franka jest bliski 4,50 zł, a funta przekracza 5,60 zł.

EUR/PLN powraca nad 4,70

Szef rządu wyrażał preferencję, by złoty był nieco mocniejszy. Zapowiadał też (bez żadnych konkretów), że zostanie uczynione wszystko, aby polska waluta nie traciła dalej na wartości. Może to oznaczać przede wszystkim możliwość wymiany euro na złote na rynku przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Trudno zakładać, że poniedziałkowe wypowiedzi były zapowiedzią deeskalacji sporów z Unią Europejską.Wykres dzienny kursu EUR/PLN; Źródło: Bloomberg
Wykres dzienny kursu EUR/PLN; Źródło: Bloomberg

W każdym razie wczorajszy, dwunastoletni szczyt EUR/PLN ustanowiony w okolicy 4,72 ma w najbliższych kilkudziesięciu godzinach szansę powstrzymać wyprzedaż złotego, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się Święta Dziękczynienia i długiego weekendu w USA.

Złoty nie był w stanie utrzymać skoku wartości ze względu na kolejną odsłonę tarapatów całego koszyka gospodarek wschodzących i umocnienia dolara. EUR/USD pogłębił spadki i dotarł poniżej 1,1250, co oznacza, że euro do dolara straciło w tym miesiącu już około 3 proc. Amerykańska waluta nieprzerwanie zyskuje względem praktycznie wszystkich najważniejszych przedstawicieli świata gospodarek rozwiniętych i emerging markets.

Wczoraj katalizatorem przedłużenia rajdu stał się nie tylko strach przed powrotem najbardziej rygorystycznych pandemicznych obostrzeń na Starym Kontynencie. Kluczową rolę odegrała nominacja prezesa Fed Jerome’a Powella na drugą kadencję, którą wczoraj ogłosił prezydent Joe Biden.

Kontrkandydatką była Lael Brainard z Zarządu Rezerwy Federalnej, która jest postrzegana jako zwolenniczka stopniowego i powolnego porzucania kryzysowej polityki. Rynek nie dostał zatem powodu, by wycofywać się z przekonania, że skup aktywów szybko zostanie odesłany do lamusa, a decydenci bez zbędnej zwłoki zaczną podnosić stopy procentowe.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica akcje notowania | cena złotego | kurs rubla | amica cena akcji | akcje amica | euro dolar wykres | cena akcji livechat |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here