Naga MarketsKursy walut. Turecka lira słaba na szerokim rynku, dolar kontynuuje cofnięcieW piątek dolar kontynuuje obserwowane w ostatnich dniach cofnięcie, chociaż w przestrzeni G-10 nadal gorzej zachowuje się jen w ślad za obserwowanym odbiciem rentowności amerykańskich obligacji po kilku dniach ich spadków. Swoje robi też poprawiający się sentyment na rynkach akcji – zwyczajowo nie sprzyjało to umocnieniu jena.

Kurs tureckiej liry spada, w gronie silnych walut są: NZD, NOK i CAD

Na szerokim rynku uwagę zwraca słabość tureckiej liry, co wiąże się z ostatnimi wydarzeniami zmierzającymi do dalszej erozji zaufania wobec tamtejszych decydentów. Najsilniejszą walutą jest dzisiaj funt napędzany przez oczekiwania, co do możliwości podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii jeszcze w listopadzie. Rynek ignoruje mieszane doniesienia z frontu politycznych negocjacji wokół protokołu irlandzkiego – dzisiaj minister Frost spotka się z unijnym komisarzem Sefcovic’em.Prasa pisze, że zdaniem Londynu różnice stanowisk nadal pozostają “znaczące”, choć nieformalnie brytyjscy politycy są zaskoczeni tym, jak bardzo strona UE posunęła się do przodu w ostatnim czasie. Niemniej pojawiła się plotka, jakoby europejscy politycy mieli naciskać na Komisję Europejską, aby ta przygotowała się wypadek, kiedy Brytyjczycy chcieliby mocno wpłynąć na wynegocjowane wcześniej warunki Brexitu (Financial Times).

W gronie silnych walut są też NZD, NOK i CAD, co ma związek z oczekiwaniami wobec lokalnych banków centralnych, oraz większej akceptacji ryzyka na rynkach (risk-on). Bardziej stabilne są notowania euro, oraz dolara australijskiego – zarówno EBC i RBA wysyłały ostatnio sygnały, że w przeciwieństwie do innych banków centralnych, nie będą zacieśniać polityki w nadchodzących miesiącach.

Co dalej? Dzisiaj warto będzie zerkać na popołudniowe dane z USA (sprzedaż detaliczna, ceny eksportu i importu, indeks NY Empire State, nastroje konsumenckie), choć większy wpływ na sentyment na rynkach może mieć sytuacja na rynkach surowców, a konkretnie energii. Widać próby stabilizacji na ropie, oraz gazie ziemnym, ale nadal zmienność pozostaje duża.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here