Naga MarketsKursy walut. Słaby dolar powinien napędzać wzrost euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD)Zwyżki akcji w Azji, kolejne sygnały poprawy sytuacji wirusowej na świecie i dalsze wzrosty cen towarów wywierają presję na kurs dolara, który może pozostać w delikatnym trendzie spadkowym przed środowymi minutkami FOMC, stwierdzają w dzisiejszej nocie analitycznej ekonomiści banku ING. W Europie kurs euro (EUR/USD) nadal otrzymuje wsparcie ze strony planów ponownego otwarcia gospodarek po lockdownach, podczas gdy jastrzębie stanowisko NBH ma wzmocnić węgierskiego forinta.

  • Dolar mocno traci czwarty dzień z rzędu i osuwa się poniżej poziomu 90 pkt. (indeks DXY)
  • Ze słabości USD korzysta większość walut G8, najmocniej rosną natomiast CHF oraz GBP rosnąc o około 0,6%
  • Kurs funta pokonuje ponownie poziom 1,42 dol. i testuje tegoroczne maksima

Kurs dolara: Brak czynników stymulujących z USA

Początek tygodnia na rynkach walutowych był raczej spokojny – kurs dolara delikatnie zyskał na wartości dzięki dodatkowym oznakom poprawy sytuacji wirusowej w większości krajów świata, a kontrakty terminowe na zachodnie indeksy giełdowe wzrosły po solidnej sesji w większości krajów azjatyckich.

Te artykuły również Cię zainteresują
Również towary pozostały głównym tematem na rynkach, jako że ropa, gaz ziemny i ruda żelaza (która gwałtownie spadła w zeszłym tygodniu) wzrosły. Na rynku walutowym, wsparcie dla ropy naftowej w połączeniu z przyspieszającymi szczepieniami w Kanadzie wywiera presję na USD/CAD, który w najbliższych dniach może przetestować kluczowe wsparcie na poziomie 1,2000.

Tydzień obfitujący w wystąpienia przedstawicieli Fed rozpoczął się od powtórzenia wczoraj przez wiceprzewodniczącego Richarda Claridę retoryki “nie czas na rozmowy o taperingu”. Dziś usłyszymy komentarze Roberta Kaplana z Dallas Fed, który zwykle jest uważany za jastrzębia, ale nie jest głosującym do 2023 roku.

Jeśli chodzi o dane, w kalendarzu amerykańskim jest tylko kilka pozycji z rynku mieszkaniowego, które nie powinny poruszyć rynkiem.

– Czynniki zewnętrzne – globalny rozwój sytuacji wirusowej, ceny surowców – mogą pozostać głównymi czynnikami kształtującymi apetyt na ryzyko i kurs dolara przed jutrzejszym protokołem FOMC. Możemy zobaczyć, że dolar pozostanie dziś w szerszej wyprzedaży, a głównymi beneficjentami będą waluty surowcowe – komentuje Chris Turner z ING.

Kurs euro: Pozytywne sygnały z Włoch?

Wygląda na to, że EUR/USD pozostanie na razie głównie kwestią apetytu na dolara i globalnego ryzyka, choć wspierająca narracja o poprawie dynamiki wirusa w strefie euro jest nadal podsycana, gdyż Włochy ogłosiły plany zniesienia większości krajowych ograniczeń do 21 czerwca. Mogłoby to również pomóc w ograniczeniu poszerzenia spreadu BTP-Bund (obligacji skarbowych UK i Niemiec), który ostatnio przesunął się w rejon 120-125 pb (najwyższy od stycznia) i zaczął budzić pewne obawy o ewentualne przeniesienie się na szersze nastroje w strefie euro.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: brokerzy forex | notowania 11 bit studios | akcje gpw | pgnig akcje | akcje ten square games |

invest

Kurs funta: Prawdopodobnie utrzyma wsparcie

Funt szterling korzysta z kombinacji niskiego poziomu zarażenia i luźniejszych ograniczeń w Wielkiej Brytanii, ale dane również stanowią pewne wsparcie dla nastrojów związanych z Wielką Brytanią w dniu dzisiejszym, gdyż marcowy raport o zatrudnieniu pokazał kolejny spadek bezrobocia. Wydaje się, że GBP ma wystarczający wiatr w plecy, by utrzymać konsolidację w rejonie powyżej 1,40.

HUF: NBH daje impuls do umocnienia forinta

– Narodowy Bank Węgier dokonał wczoraj głębokiej zmiany w swoim nastawieniu i obecnie oczekujemy czterech podwyżek o 15 pb w tym roku, przy czym pierwsza podwyżka nastąpi na czerwcowym posiedzeniu NBH – dodaje Turner.

Proaktywny NBH wskazuje na krótkoterminowe zyski dla forinta i lepsze wyniki. ING prognozuje, że EUR/HUF przetestuje i przełamie poziom 350 w tym kwartale. Zyski forinta nie będą jednak trwałe i instytucja zakłada dodatkowo, że EUR/HUF zakończy rok bliżej 355-360, gdyż wiele zostało już wycenione.

Rachunek bieżący powinien wykazywać umiarkowany deficyt, a pod dużym znakiem zapytania stoi to, czy NBH będzie skłonny tolerować zbyt silnego HUF. Niemniej jednak wydaje się, że era znaczących wyprzedaży HUF napędzanych przez rynek krajowy (jak to miało miejsce w zeszłym roku i w 2019 r.) wydaje się być zakończona. Jest to dobra wiadomość dla HUF.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here