Naga Markets

Kursy walut reagują euforią na niekorzystny odczyt inflacji. Skąd się bierze ta karuzela emocji?Wczorajszy dzień na rynkach to istna karuzela emocji. Mocno wyczekiwane dane o inflacji z USA początkowo przyjęte zostały bardzo nerwowo, ale ostatecznie dzień zakończył się prawdziwą euforią. Skorzystał równieżv.

Dolar spada, mimo iż FED dostał kolejny argument

Dane o inflacji były niekorzystne. Choć ta nieco we wrześniu spadła (z 8,3 do 8,2%), był to efekt niższych cen paliw, zaś inflacja bazowa wzrosła (do 6,6%) i to mocniej od oczekiwań. Patrząc w strukturę danych widzimy dość szeroką presję inflacyjną, a to przy nadal mocnym rynku pracy oznacza dalszą determinację Fed w zacieśnianiu pieniężnym. Nic dziwnego, że pierwsza reakcja na raport była nerwowa. Potem jednak wydarzyło się coś niezwykłego.

Amerykańskie indeksy, które w pewnym momencie były już 3% pod kreską, ostatecznie zamknęły dzień z ponad 2% zwyżkami. Podobny zwrot nastąpił na rynku walutowym (choć w nieco mniejszej skali). Tłumaczeń jest kilka. W momencie zwrotu pojawiła się informacja, że model EBC wskazuje na mniejszą od oczekiwanej przez rynek skalę podwyżek stóp. Mówi się też o kapitulacji grających na krótko, która wywołała efekt kaskady. Wydaje się, że to drugie tłumaczenie jest bliżej prawdy.

Patrząc na wiele reakcji na ważne raporty i wydarzenia, często obserwujemy bardzo dynamiczne zwroty akcji, które czasem zdają się nawet nie mieć wielkiego sensu. Jeśli jednak spojrzymy na to, co się wydarzyło, trudno uznać, że to dobra informacja dla rynku. Rynki cały czas próbują szukać światełka w miejscu, w którym było ono do tej pory – u banków centralnych. Przynajmniej jednak Fed wydaje się być nieugięty, a zatem te nadzieje mogą okazać się ponownie źle ulokowane.

Dziś przed nami kolejne raporty. W Polsce poznamy finalne dane o wrześniowej inflacji (10:00), w USA raport o sprzedaży (14:30) oraz nastrojach konsumentów (16:00). Ich znaczenie będzie jednak niepomiernie mniejsze. O 8:55 euro kosztuje 4,82 złotego, dolar 4,91 złotego, frank 4,94 złotego, zaś funt 5,56 złotego.

Redakcja poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGPW pogłębia minima obecnej bessy. Dno covidowe zostało przełamane
Następny artykułChiny opracowały projekt azjatyckiego juana, by zmniejszyć zależność regionu od amerykańskiego dolara
Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc) – obydwie uczelnie ukończył z wyróżnieniem. Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB kieruje Działem Analiz, jest także pomysłodawcą i redaktorem naczelnym serwisu analitycznego TradeBeat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here