We wtorek najsłabszą walutą jest dolar australijski. Co z kursem dolara, złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!
- Na dzisiejszym posiedzeniu RBA pozostawił bez zmian stopy procentowe, zwiększając program skupu aktywów
- Amerykańska giełda zakończyła wczoraj handel na solidnych plusach
- Pojawiły się doniesienia, że premier Boris Johnson miał zlecić ministrom przygotowanie planu otwarcia szkół
Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – trzeci test wsparcia w rejonie 1,2050
We wtorek rano zmiany na rynku są kosmetyczne. Dolar amerykański zyskuje na szerokim rynku, ale najsłabszą walutą jest dolar australijski, który został zaskoczony “gołębim” przekazem z Banku Australii. Na dzisiejszym posiedzeniu RBA pozostawił wprawdzie bez zmian stopy procentowe (główna pozostała na poziomie 0,1 proc.), to nieoczekiwanie zwiększył program skupu aktywów o 100 mld AUD, oraz dodatkowo bank ma przeznaczać na ten cel 5 mld AUD tygodniowo.
– Te działania mają być podjęte od kwietnia, kiedy to ma wygasnąć obecny program QE. Dodatkowo z dzisiejszego komunikatu wynika, że temat podwyżki stóp procentowych powróci najwcześniej za 3 lata, bo w 2024 r. Kurs AUDUSD pozostaje poniżej naruszonego kilka dni temu wsparcia przy 0,7637 – oświadczył ekspert BOŚ.
Amerykańska giełda zakończyła wczoraj handel na solidnych plusach. Nastroje na Wall Street wsparły doniesienia z wczorajszego spotkania grupy republikańskich senatorów z prezydentem Joe Bidenem, które miało miejsce po złożonej przez nich propozycji poparcia niektórych covidowych ustaw z przedstawionego w styczniu pakietu stymulacyjnego wartego 1,9 bln USD.
– Grupka republikanów uznała je za dość produktywną i rzeczową, a Senator Collins nie wykluczyła wręcz, że do rozważenia byłyby też inne ustawy. Prezydent Biden dodał później, że jest zdeterminowany przeforsować cały pakiet rozwiązań, a Demokraci przygotowują się już do formy rekoncyliacyjnej – dodał.
Wczoraj wieczorem słabo zachowywało się euro. Kurs EURUSD spadł w okolice 1,2055, chociaż dzisiaj widać nieznaczne odbicie. To wynik informacji o tarciach w rozmowach nad zbudowaniem szerokiej koalicji rządowej we Włoszech.
– Z kolei GBPUSD flirtuje dzisiaj rano z poziomem 1,37. Pojawiły się doniesienia, że premier Boris Johnson miał zlecić ministrom przygotowanie planu otwarcia szkół, gdyż szczyt zakażeń COVID w Wielkiej Brytanii jest już za nami – podsumował.
Zobacz również inne audycje:
- Copernic2: Rahim Blak rozpoczyna kolejną zbiórkę środków na inwestycję w farmy słoneczne
- Ropa wygraną stycznia, spadały S&P 500 i złoto. Komentuje Marcin Kiepas (Tickmill)