Naga Markets

Kursy walut po rekordowym spadku: frank mocny, dolar przestaje tracić, EUR/PLN może hamowaćZłoty w tym tygodniu nieustannie zyskiwał, i to bardzo dynamicznie. Straty z wcześniejszego 10-dniowego, nieprzerwanego wzrostu EUR/PLN zostały wymazane w zaledwie cztery dni.

Kurs EUR/PLN mocno tracił w mijającym tygodniu

Od poniedziałku EUR/PLN każdego dnia spadał o minimum 0,5 proc. Licząc od zamknięcia rynku w ubiegły piątek, kurs obniżył się o nieco ponad 2 proc. Oznacza to, że dobiegający końca tydzień ma szansę przynieść najmocniejszy procentowy spadek notowań nie tylko od wybuchu pandemii, ale wręcz w kilku minionych latach.Dzienne zmiany kursu EUR/PLN od 01.11.2021
Dzienne zmiany kursu EUR/PLN od 01.11.2021

W wyniku dynamicznego umocnienia notowania euro zaczęły erodować 4,60 zł. Choć zakładamy, że na koniec roku kurs będzie minimalnie poniżej tej bariery, to widzimy duże ryzyko korekty, a przynajmniej wyhamowania rajdu złotego. Można pokusić się o stwierdzenie, że polska waluta błyskawicznie wyczerpała pole do bezpośredniego umocnienia.

Do kontynuacji ruchu potrzebne byłyby np. kolejne pozytywne doniesienia o postępie negocjacji nad uruchomieniem finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię zalecającą odrzucenie skarg Węgier i Polski na tzw. mechanizm warunkowości, który uzależnia dostęp do funduszy od przestrzegania praworządności.

Inwestorzy mogą też zacząć wyczekiwać posiedzenia RPP. Spodziewamy się ruchu stóp rzędu 75 punktów bazowych, ale biorąc pod uwagę załamanie kursu ropy i lepszą kondycję złotego, mogą pojawiać się głosy, że wystarczy mniej śmiały ruch.

Dolar powoli wymazuje przecenę, frank pręży muskuły

Na razie złoty był odporny na nowe pandemiczne zagrożenia, a wręcz w pewnym sensie skorzystał na wywołanych przez nie zawirowaniach. Na podstawie dostępnych informacji trudno wyrokować, jak poważnym zagrożeniem jest omikron, ale szybkość rozprzestrzeniania się tego wariantu koronawirusa i fakt, że zakażają się osoby, które były uznawane za uodpornione, sugeruje, że grudzień na rynkach może być nerwowy. W efekcie notowania złotego będą zapewne pozostawać bardzo zmienne i chimeryczne.

Zmiana wartości złotego do wybranych walut w ostatnim tygodniu
Zmiana wartości złotego do wybranych walut w ostatnim tygodniu

Frank jest mocniejszy w relacji euro (EUR/CHF osunął się do 1,04). W rezultacie CHF/PLN wykonał nieco skromniejszy ruch spadkowy niż EUR/PLN. Szwajcarska waluta i tak potaniała względem rekordowego poziomu 4,53 zł, który osiągany był w ubiegłym tygodniu, o ok. 10 groszy.

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa uderzyło w wygórowane oczekiwania odnośnie do skali zacieśniania, na które zdecyduje się Fed. W efekcie dolar został mocno przeceniony w końcówce listopada. Amerykańska waluta względem innych przedstawicieli koszyka gospodarek rozwiniętych ustabilizowała się i zaczyna mozolnie wymazywać wyprzedaż. Przekłada się to na to, że USD/PLN, który runął z okolic 4,20, nie jest w stanie sforsować 4,05. Dla notowań ważne będą dzisiejsze dane z rynku pracy USA, choć ich ranga maleje ze względu na czające się za rogiem epidemiczne zagrożenia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones | allegro kurs akcji | 1 lira turecka | kurs jsw | czym jest cfd | pknorlen akcje | pekao akcje rekomendacje |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here