Naga MarketsKursy walut. Funt trzyma się poziomów z lutego, euro powinno konsolidowaćOdbicie kursu funta po wyborach w Szkocji było w pełni uzasadnione, a z gospodarką brytyjską na wyraźnej ścieżce ponownego otwarcia po lockdownie, GBP czekają w tym kwartale dalsze zyski, twierdzi we wtorkowej analizie Peter Krpata, ekonomista ING.

  • W Europie Środkowo-Wschodniej rosnący wskaźnik CPI w Czechach powinien wesprzeć koronę, podczas gdy wyższa inflacja na Węgrzech może ciążyć forintowi.
  • W międzyczasie, polski Sąd Najwyższy miał wydać wyrok w sprawie walutowych kredytów hipotecznych, jednak budynek SN ewakuowano ze względu na ryzyko podłożenia ładunku wybuchowego.

Kurs dolara: Krótkotrwała konsolidacja USD

Spadek wartości dolara przybiera na sile, a przy ograniczonej liczbie danych z USA i innych rynków rozwiniętych we wtorek, kurs dolara powinien konsolidować przed środową publikacją kwietniowego wskaźnika CPI z USA. Okresy konsolidacji dolara powinny być krótkotrwałe i płytkie, a oczekiwany jutrzejszy skok wskaźnika CPI w USA blisko 4% r/r powinien ciążyć USD (ponieważ będzie on dalej obniżał realną stopę procentową w USA).

Te artykuły również Cię zainteresują
– Zgodnie z naszym majowym raportem, brak reakcji Rezerwy Federalnej na rosnącą presję cenową powinien ciążyć USD w nadchodzących miesiącach, podczas gdy waluty towarowe, gdzie lokalne banki centralne mają reagować na ograniczenia mocy produkcyjnych (jak w Kanadzie i Norwegii), powinny radzić sobie dobrze – wyjaśnia Krpata

Kurs euro: Handel boczny na EUR/USD

EUR/USD będzie dziś poruszać się bokiem, ale para powinna utrzymać się powyżej 1,2100. W Czechach, kwietniowy wskaźnik CPI ma wzrosnąć do 2,8% (nadal pozostając w przedziale tolerancji 1-3%), potwierdzając jastrzębie komentarze prezesa CNB Rusnoka z zeszłego tygodnia o podwyżkach stóp w tym roku.

Ponieważ CNB jest proaktywny wobec rosnących cen (w przeciwieństwie do banku centralnego Węgier – patrz niżej), CZK będzie korzystać, w przeciwieństwie do HUF. EUR/CZK wkrótce przebije się poniżej poziomu 25,50.

W Polsce w centrum uwagi znajduje drugi wyrok Sądu Najwyższego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych, który powinien pomóc wyjaśnić zakres potencjalnych strat dla sektora bankowego. Nie wiadomo jednak czy zapadnie, gdyż budynek SN został ewakuowany w związku z informacją o podłożeniu bomby.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed-lublin gpw | dolar notowania | kurs cdprojekt | comparic pl | dyskusja na temat kursu btc |

Kurs funta: W pełni uzasadnione odbicie

Po handlu z utrzymującą się premią za ryzyko przez ostatnie trzy tygodnie (w dużej mierze z powodu ryzyka sondażowego), wczorajszy rajd funta szterlinga całkowicie zamknął krótkoterminową lukę wyceny, a EUR/GBP jest obecnie notowany na poziomie swojej krótkoterminowej finansowej wartości godziwej.

invest

– Jak już wcześniej twierdziliśmy, wybory w Szkocji nie powinny mieć długotrwałego negatywnego wpływu na GBP, a wczorajszy rajd GBP był tego przykładem. Wraz z potwierdzeniem przez rząd brytyjski kolejnego kroku w kierunku ponownego otwarcia gospodarki, solidne dane z Wielkiej Brytanii w tym kwartale powinny korzystnie wpłynąć na GBP. Dzisiejsze przemówienie królowej powinno mieć ograniczony wpływ na funta. Oczekujemy zbliżenia się EUR/GBP do poziomu 0,85 w nadchodzących tygodniach i dalszych zysków na GBP/USD – komentuje Krpata.

HUF: Gwałtowny wzrost CPI będzie ciążył na HUF

Na Węgrzech kwietniowy CPI powinien gwałtownie wzrosnąć do 4,9% r/r z powodu niskiej bazy i częściowego ponownego otwarcia gospodarki. To powinno wysłać realną stopę procentową do głęboko ujemnego terytorium i uczynić HUF wrażliwym w tym kwartale (ING oczekuje, że majowy CPI będzie na poziomie lub powyżej 5%).

– Po tym jak Narodowy Bank Polski już zmienił swoje gołębie nastawienie w związku ze wzrostem CPI, ostatecznie oczekujemy podobnego trendu ze strony NBH, gdzie bank centralny podwyższy 1-tygodniową stopę depo w tym kwartale. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że skłonność NBH do podwyżek wydaje się być niska, oczekujemy, że HUF znajdzie się pod presją w pierwszej kolejności, a EUR/HUF przesunie się znacząco powyżej 360 w tym miesiącu – podsumowuje analityk ING.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here