Naga MarketsKursy walut. Funt i dolar kanadyjski najgorzej sobie radzą w przestrzeni G-10Poniedziałek przynosi nieznaczne podbicie dolara na rynku (ale nie wobec większości walut), po tym jak amerykańska waluta straciła w piątek po południu po publikacji rozczarowujących danych Departamentu Pracy USA. Rentowności amerykańskich obligacji pozostają nisko (poniżej 1,58 proc. dla papierów 10-letnich), a korekta na rynkach akcji jest symboliczna.

Funt i dolar kanadyjski osłabiają się względem większości walut

Co ciekawe nie widać większej reakcji na słowa Sekretarz Skarbu Janet Yellen, która na szczycie G-7 dała do zrozumienia, że plan infrastrukturalny prezydenta Bidena jest kluczowy dla gospodarki nawet, gdyby miał doprowadzić do podbicia inflacji. Dodała też, że środowisko nieco wyższych stóp procentowych w USA byłoby pozytywne dla gospodarki (!). Dodajmy, że podczas szczytu G-7 politycy zgodzili się, co do wprowadzenia minimalnej stawki podatku CIT na poziomie 15 proc., a Yellen wezwała pozostałe kraje do zwiększenia stymulacji fiskalnej w celu wsparcia gospodarek po pandemii, oraz zwiększenia inwestycji w ochronę klimatu. Poza tym mamy dalsze przepychanki w polityków w Kongresie dotyczące akceptacji planu infrastrukturalnego Joe Bidena. Prezydent odrzucił pomysły Republikanów, którzy domagali się, aby wydatki były znacznie niższe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy reakcja na słowa Yellen nt. wyższych stóp procentowych przyjdzie z opóźnieniem? Niewykluczone, gdyż widać, że amerykańska administracja nie ukrywa, że inflacyjne środowisko może być elementem nowej post-pandemicznej rzeczywistości. Z pozostałych informacji uwagę zwracają nadal trudne relacje amerykańsko-chińskie, które może komplikować dochodzenie mające wyjaśnić, czy Chińczycy są odpowiedzialni za pandemię COVID. Dane nt. bilansu handlowego Chin za maj były zbliżone do oczekiwanych.

W Europie uwagę zwraca dobry wynik koalicji CDU-CSU w niemieckich wyborach lokalnych w Saksonii-Anhalt (36 proc.), oraz polityczne przepychanki związane z tzw. protokołem dla Irlandii Północnej po Brexicie. Wielka Brytania domaga się jego renegocjacji, Unia Europejska to odrzuca, a USA grożą Brytyjczykom. Jednocześnie pogarsza się sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii i pojawiają się głosy (minister zdrowia) nie wykluczające opóźnień w procesie pełnego odmrażania gospodarki.

W przestrzeni G-10 najgorzej radzą sobie CAD i GBP, choć zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są waluty skandynawskie, oraz Antypodów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje amica | płatność blik co to jest | theppro co to | notowania giełdowe pgnig | co to blik | co to znaczy blik | kurs santander |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here