Naga MarketsKursy walut: euro z oporem na 4,95 zł, uważają analitycy mBankuKrótkoterminowe ryzyka wzrostu, gołębia postawa Rady Polityki Pieniężnej (RPP), wysoka inflacja i obawy o kolejne fale epidemii to główne czynniki, które analitycy mBanku wymieniają w swoim raporcie dotyczącym przyczyn ostatniego osłabienia złotego. Ich zdaniem naturalnym oporem, przed którym może stanąć kurs euro (EUR/PLN) w kolejnych tygodniach jest strefa 4,93-4,95 zł.

  • Notowania EUR/PLN przełamały pod koniec marca opory na 4,65 zł w związku z czym otwierają sobie drogę do dalszych wzrostów
  • Polski złoty w stosunku do europejskiej waluty był najsłabszy od 2009 roku, a obecnie może zmierzać w kierunku minimów z tego okresu
  • mBank nie wyklucza jednocześnie, że eurozłoty na koniec drugiego kwartału będzie utrzymywał się bliżej pułapu 4,60 zł

Kurs złotego wypada najbladziej na tle walut w regionie

Od początku roku czeska korona, węgierski forint i polski złoty pozostawały skorelowane w stosunku do euro i osuwały się w miarę równomiernie. Sytuacja zaczęła zmieniać się jednak na początku marca, a tuż przed świętami nawet HUF okazał się silniejszy od PLN. Rodzima złotówka znalazła się w koszyku walut wschodzących, które od początku roku radzą sobie najgorzej, spadając na najniższe poziomy od maja 2020 r. (indeks PLN).

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: mBank Research

– Od pewnego czasu pisaliśmy, że czynniki negatywne dla złotego przeważają: krótkoterminowe ryzyka dla wzrostu (restrykcje epidemiczne i przebieg III fali zakażeń), bardzo gołębia postawa NBP z bezpośrednimi nawiązaniami do kursu walutowego oraz dążeniem do wzmocnienia transmisji monetarnej przez strukturalne operacje otwartego rynku, wysoka inflacja z perspektywą przekroczenia celu inflacyjnego w krótkim i (naszym zdaniem również) średnim terminie – komentują analitycy mBanku.

Do fundamentalnych czynników zaliczają również niepewność wokół uchwał Sądu Najwyższego dotyczących kredytów frankowych, które rynek pozna w połowie kwietnia. Przy spokojnych rynkach można by uznać, że złotemu ciążą głównie kwestie prawne. Wznowienie globalnego ruchu na stopach procentowych powoduje jednak, że pojawia się dodatkowa przestrzeń do utraty wartości PLN.

Źródło: mBank Research

Kurs euro z oporem na 4,80 oraz 4,95 zł, wsparcie to 4,65 zł, uważa mBank

Czynniki negatywne nadal przeważają w krótkim terminie, sądzą analitycy mBanku. Jak jednak szczerze przyznają nie podejmują się wyznaczania docelowych poziomów dalszej aprecjacji pary walutowej EUR/PLN, zaznaczają jednak ważne lokalnie poziomy techniczne:

– Najbliższe istotne poziomy techniczne to lokalne, deprecjacyjne maksima w przedziale 4,75-80 (z 2009 roku) i kolejne w okolicy 4,93-95. Wsparcie to oczywiście 4,64-65 i powrót poniżej tych poziomów należałoby uznać za bardzo pozytywny sygnał (na razie daleko do jego realizacji) – napisano w raporcie.

Wykres tygodniowy EUR/PLN z zaznaczonymi ważnymi poziomami. Źródło: mBank Research

Chociaż mBank nie wyklucza silnego wzrostu EUR/PLN w kolejnych tygodniach to nie przekreśla też scenariusza, w którym pod koniec drugiego kwartału kurs euro powróci do okolic 4,60 zł.

– Po pierwsze, do tego czasu prawdopodobnie wiele wyjaśni się w kwestii kredytów frankowych (zniknie podstawowa niepewność). Po drugie, uważamy że bardzo łagodna retoryka RPP jest jednak zależna od sytuacji gospodarczej i zakończenie III fali, otwieranie gospodarki oraz większe postępy programu szczepień doprowadzą do odpuszczenia super-ostrożnego podejścia na rzecz podejścia ostrożnego lub neutralnego – piszą analitycy mBanku.

Jako, że w międzyczasie pojawią się wysokie odczyty inflacji, którymi RPP według mBanku nie będzie się przejmować, stworzy to środowisko do utrzymania słabości złotego. EUR/PLN może wracać do 4,60 z bardzo wysokich poziomów, powrót ten nie jest jednak wykluczony.

Dyskusja o podwyżce stóp procentowych może umocnić złotego

Na taką będzie jednak poczekać co najmniej do początku 2022 roku, kiedy w RPP rozpoczną się zmiany obecnych członków.

– Ten zwrot w RPP powinien być wystarczający, aby przy uruchomieniu wpływu kanału wzrostu PKB na kurs prowadzić do delikatnej aprecjacji złotego i jednocześnie umożliwiać płynne przejście do stopniowych podwyżek stóp procentowych począwszy od końca 2022 roku. Ryzyka w tym scenariuszu rozkładają się asymetrycznie w kierunku wydłużenia okresu słabości złotego, głównie z uwagi na możliwość bardzo powolnej ewolucji poglądów RPP odnośnie optymalnej polityki pieniężnej – podsumowuje swoje prognozy mBank.

mBank ostrożnie zakłada, że do końca 2021 roku kurs euro osunie się do poziomu 4,55 zł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnige notowania | stooq eur pln | akcje pgnige | mercator forum parkiet | gielda komentarze |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs etheru (ETH) z nowym rekordem. Co wspomogło wzrost ceny?
Następny artykułPolski złoty łapie oddech! Kursy Euro, Dolara, Funta i Franka mocno w dół
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here