Naga MarketsInformacje płynące z najnowszych protokołów FOMC sugerują, że redukowanie skupu aktywów przez bank centralny w USA może być tematem istotnej dyskusji podczas kolejnych posiedzeń zapewniając silny impuls wzrostowy kursowi dolara, zauważa analityk ING, Francesco Pesole. USD rzeczywiście odbijał w środę od trzymiesięcznych minimów, jednak w czwartek zabrakło miejsca na kontynuację ruchu: między innymi dlatego, że oficjalnie pierwsza podwyżka stóp Rezerwy Federalnej (Fed) nadal wyceniana jest dopiero na 2023 r.

Kurs dolara niewzruszony przez krach kryptowalutowy

Czytając wczoraj wieczorem protokół z posiedzenia FOMC, kluczowe zdanie o tym, że część uczestników jest potencjalnie gotowa do rozmów o taperingu na nadchodzących posiedzeniach, wydawało się nieco niepasujące do reszty dokumentu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdanie to mogło być balonem próbnym, który miał na celu rozpoczęcie rozmów na temat ograniczania luźnej polityki pieniężnej – ale w bardzo delikatny sposób. Fakt, że wrażliwa na Fed pięcioletnia część krzywej rentowności odnotowała wzrost jedynie o 4 pb, a niektóre z walut rynków wschodzących o wysokim współczynniku ryzyka spadały o mniej niż 1% sugeruje, że inwestorzy jeszcze nie wskoczyli w narrację o wczesnym wycofaniu stymulacji Fed.

– Prowadzi to prawdopodobnie do poczucia, że kiedy Fed ostrzeże rynek o taperingu (w czerwcu, lipcu lub wrześniu?), będzie ostrożny w stosunku do sondaży rynkowych, zgodnie z którymi oczekuje się, że spowolnienie zakupów aktywów zajmie trzy kwartały. A następnie kolejne trzy kwartały przed pierwszą podwyżką stóp procentowych przez Fed. Wszystko to wskazuje na pierwszą podwyżkę stóp Fed w pierwszej połowie 2023 r. – twierdzi Pesole.

W czwartek rynek czeka na godzinę 16:30 i wypowiedź Roberta Kaplana, który nie jest zwolennikiem działń Fed. Należy on do obozu tych, którzy chcą wcześniejszej dyskusji na temat taperingu i jego komentarze mogą stanowić niewielkie wsparcie dla dolara.

Niezależnie od tego co dzieje się w obrębie polityki pieniężnej, rynki walutowe nie były zaskoczone 30%-owym załamaniem i odbiciem na kryptowalutach. Jedną z obaw na rynkach walutowych jest to, że rosnący udział inwestorów instytucjonalnych, w środowisku zwiększonej dźwigni finansowej, może wywołać na szerszą skalę de-lewarowanie pozycji fokresowych. Wczoraj nie doszło do tego, a komentarze Bostica z Fed były uspokajające, gdyż Fed nie widzi kryptowalut jako problemu systemowego.

Dolar (indeks DXY) odbijał w środę, w czwartek jednak ponownie traci

Kurs euro (EUR/USD): Jak na razie wszystko w porządku

– EUR/USD trzyma się całkiem nieźle w obliczu pierwszej prawdziwej fali dyskusji o ograniczaniu wydatków przez Fed. Jednak ostatnio zwracaliśmy uwagę na to, jak trendy normalizacji polityki monetarnej (zwłaszcza w Kanadzie i Norwegii) napędzają trendy na rynku walutowym – dlatego powinniśmy być ostrożni, jeżeli dolar będzie chciał się nieco umocnić. Fed również zwracał uwagę na zmienność danych – i potencjalnie rynków – w nadchodzących miesiącach w związku z ponownym otwarciem rynków – dodaje Pesole.

Dziś w Europie o godz. 11:00 przemawiał główny ekonomista EBC, Phillip Lane. Jego nastroje są ostatnio bardziej optymistyczne, ale tym razem nie dostarczył on wielu wskazówek na temat rozmów EBC w zakresie taperingu, ING jest nieco zaskoczone, że EUR/USD nie tracił bardziej pod wpływem minutek FOMC i nadal widzi ryzyko korekty do obszaru 1,2110/2120.

invest

– W innych rejonach cieszymy się z powrotu EUR/CHF ponad obszar 1,10. Widzimy potencjał do 1,15 jeszcze w tym roku. Jest zbyt wcześnie, by oczekiwać podwyżki stóp procentowych na dzisiejszej aukcji depozytów na Węgrzech. Jednak podwyżka stopy referencyjnej o 30 pb powinna nastąpić w czerwcu i EUR/HUF powinien pozostać pod presją – komentuje analityk ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index | dax giełda | pkobp notowania | develia kurs | dax spekulant | nasdaq indeks | akcje lotos |

Kurs funta stabilny jak nigdy dotąd

– GBP trzyma się w tym tygodniu całkiem nieźle. Wczoraj obawialiśmy się nieco, że de-lewarowanie związane z wyprzedażą spółek technologicznych może przenieść się na korektę pozycji na rynku walutowym. I tutaj GBP mógłby być podatny na zagrożenia. Wydaje się jednak, że jak dotąd wyprzedaż branży tech nie nabrała jeszcze wystarczającego rozpędu, by dotknąć FX.

Zgadzamy się z tym, że inwestorzy podchodzą do gospodarki brytyjskiej i perspektyw GBP z nastawieniem “szklanki do połowy wypełnionej”, co powinno utrzymać GBP w cenie przed jutrzejszymi publikacjami kwietniowej sprzedaży detalicznej i majowych PMI. Widzimy dziś Kabel w ciasnym przedziale 1,4090/4100 do 1,4150/60. – podsumowuje Pesole.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułVivid Games z wycena na poziomie 1,59 zł od DM Banku BPS!
Następny artykułKryptowaluty „nie są prawdziwą inwestycją” – uważa wiceprezes EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here