Naga MarketsKursy walut. Euro spadnie poniżej 4,50 zł dopiero w 2022 r.W drugim kwartale 2021 roku kurs euro (EUR/PLN) utrzyma poziom 4,62 zł, a kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) okolice 3,95 zł, twierdzi zespół analityków MUFG w kwietniowych prognozach dla rynku Forex. W kolejnych kwartałach następować ma stopniowa aprecjacja rodzimej waluty, która będzie wyraźniej widoczna jednak dopiero w 2022.

  • Zgodnie z prognozami MUFG kurs euro w I kw. 2022 r. spadnie do 4,48 zł, a kurs dolara do 3,67 zł
  • Zakresy dla EUR/PLN w bieżącym kwartale nie wykluczają wzrostu nawet do 4,75 zł
  • Jak zauważają analitycy azjatyckiego banku, PLN tracił do europejskiej waluty około 12 groszy na przestrzeni zaledwie jednego miesiąca

Kurs euro i kurs dolara utrzymają tegoroczne maksima w tym kwartale, uważa MUFG

Rosnąca inflacja, wolne tempo postępu szczepień i szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa spowodowały, że polski złoty w pierwszym kwartale był jedną z najgorzej radzących sobie walut rynków wschodzących (EM) względem amerykańskiego dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W marcu polski złoty gwałtownie osłabił się w stosunku do euro w ujęciu londyńskich kursów zamknięcia z 4,5198 do 4,6339. Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał siedmiodniową stopę referencyjną na poziomie 0,10% i podtrzymał gotowość do korzystania z zakupów obligacji i interwencji walutowych – komentują analitycy MUFG.

W ciągu ostatniego miesiąca złoty spadł na nowe pandemiczne minima, a EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od szczytu globalnego kryzysu finansowego na początku 2009 roku. Doprowadziło to do jeszcze głębszego niedowartościowania krajowej waluty.

Notowania EUR/PLN w stosunku do długoterminowej wyceny MUFG. Bank uważa, że NBP nie powinien przy obecnych poziomach obawiać się siły złotego. Źródło: MUFG

– Głównym motorem osłabienia złotego była pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna COVID w Polsce. Liczba nowych przypadków tygodniowo gwałtownie wzrosła do rekordowego poziomu ok. 192 tys. w porównaniu do ok. 36 tys. w połowie lutego. Według doniesień, w szpitalach przebywa około 30 tys. pacjentów z COVID, co stanowi prawie 80% całkowitej liczby “łóżek covidowych”. – komentuje zespół analityczny MUFG.

Wydarzenia te mocno podkopały zaufanie do złotego i polskich aktywów w najbliższym czasie. Zdaniem MUFG, „stosunkowo powolne wprowadzanie szczepionek w Polsce nie pomaga. Na dzień 21 marca niewiele ponad 10% dorosłych w wieku 18 lat i więcej otrzymało pierwszą dawkę szczepionki”

Kurs złotego w górę, wyraźnej jednak dopiero w 2022 r.

– Prezes NBP Glapiński zapewnił, że pozostaje “czujny” i będzie nadal “ograniczał negatywne skutki ekonomiczne pandemii”. NBP podtrzymał swoją gotowość do wykorzystania skupu obligacji i interwencji walutowych w celu zapewnienia dalszego wsparcia. Ostatni gwałtowny spadek kursu złotego ograniczył jednak potrzebę dalszych interwencji. Obniżka stóp procentowych pozostaje również potencjalną opcją, choć jest to mało prawdopodobne. Oczekujemy, że po ustąpieniu obecnych problemów, złoty odbije się w przyszłym roku – podsumowuje swoje prognozy MUFG.

Analitycy banku zaktualizowali swoje projekcje kursowe dla EUR/PLN, USD/PLN oraz PLN/JPY. W przypadku euro oraz dolara spodziewane jest utrzymanie lokalnych maksimów w drugim kwartale bieżącego roku i stopniowe spadki w kwartałach kolejnych. „Normalniejsze” poziomy względem cen historycznych mają powrócić jednak dopiero na początku 2022 r.

Prognozy MUFG względem par walutowych ze złotym. Źródło: MUFG

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy kryptowalut | mrc notowania | wykres kryptowalut | bitcoin kurs | nasdaq index notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułŚwiatowe waluty tracą. Notowania euro, funta, dolara i franka
Następny artykułBank MUFG widzi potencjał do wzrostu EUR/USD, a Mizuho wręcz przeciwnie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here