Naga MarketsKursy walut. Euro i funt stabilne, dolar bez reakcji na porozumienie podatkowe G7Wiadomość z weekendu, że kraje grupy G7 uzgodniły międzynarodową reformę podatkową, jak na razie nie ma większego wpływu na kursy walut. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż wdrożenie tych reform może zająć lata. Jednak kluczowe decyzje mogą nasuwać dwa istotne pytania zdaniem ING: czy amerykańskie duże firmy technologiczne trzymają tak dużo gotówki za granicą, czy płacenie większych podatków lokalnie jest negatywne dla dolara?

Kurs dolara: Na razie niewielka reakcja na porozumienie podatkowe G7

Rynki walutowe rozpoczynają pracowity tydzień w opanowanym stylu. Czwartek zapowiada się na najbardziej aktywny dzień tygodnia z publikacją amerykańskiego CPI za maj, a także ważnym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Te artykuły również Cię zainteresują
Przed czwartkiem rynek może zastanawiać się nad porozumieniem G7 w sprawie globalnej minimalnej stawki podatkowej i zmian w opodatkowaniu jurysdykcji. Przypomnijmy, że impulsem do zawarcia tego porozumienia było w dużej mierze nałożenie przez Europę podatku od usług cyfrowych na amerykańskie duże firmy technologiczne w celu opodatkowania sprawiedliwej części ich przychodów. Zmiana w administracji USA i mile widziany powrót do multilateralizmu umożliwiły zawarcie tego porozumienia.

– Co będzie oznaczać to porozumienie dla rynków walutowych? Zaczęliśmy się nad tym zastanawiać w ostatnich tygodniach i nasze wczesne przemyślenia opierają się na dwóch (przeciwstawnych) czynnikach, które wynikają z dwóch filarów porozumienia. Pierwszy filar porozumienia ma na celu większe opodatkowanie dużych przedsiębiorstw międzynarodowych w miejscu, w którym osiągają one swoje dochody (tj. walka z cenami transferowymi zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania).

Drugi filar ma na celu wprowadzenie minimalnej 15-procentowej stawki globalnego podatku od osób prawnych. Nawiasem mówiąc, porozumienie to musi zostać zatwierdzone przez G20 w lipcu, OECD w październiku, a następnie wprowadzone do lokalnych regulacji, co może zająć lata – komentuje Francesco Pesole z ING.

Implikacje pierwszego filaru mogą wyglądać nieco negatywnie dla kursu dolara. Amerykańskie wielkie technologie będą musiały płacić większą część swoich podatków tam, gdzie uzyskują przychody – zwłaszcza w Europie, która była źródłem podatku od usług cyfrowych. Oczywiście podatki te powinny być płacone w lokalnych walutach. OECD szacuje, że ten filar może przynieść rządom dodatkowe 12 mld dolarów rocznie. Choć w przypadku rynków walutowych implikacje mogą być nieco większe, ponieważ będzie to również kwestia zmiany jurysdykcji, w których płacone są podatki.

OECD szacuje, że wpływ na dochody rządowe jest większy w przypadku drugiego filaru – globalnej minimalnej stawki podatkowej w wysokości 15%.

– Uważamy, że usunięcie rajów podatkowych może mieć wpływ na setki miliardów dolarów gotówki przechowywanej za granicą przez amerykańskie przedsiębiorstwa międzynarodowe – zmniejszając zachęty do trzymania gotówki za granicą i być może powodując repatriację kapitału, jaką można było zaobserwować podczas Homeland Investment Act w 2005 r. lub ostatnio w ramach planów podatkowych Trumpa. Taka repatriacja kapitału byłaby korzystna dla dolara – dodaje Pesole.

invest

Nie trzeba dodawać, że jest to temat złożony i jego realizacja może zająć lata. Najwyraźniej trzeba wykonać więcej pracy w tym zakresie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy giełdowe | bitcoin kurs 2020 | forum gieldowe | notowania walut | notowania pkn orlen | kurs ropy wti | ropa forum |

Kurs euro: Utrzymuje się na stałym poziomie przed EBC

EUR/USD cieszył się niewielkim wzrostem po nieco słabszych od oczekiwań danych NFP. Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu dolar zyskał na wartości po słabszych NFP, a rynki walutowe i stopy procentowe przeanalizowały wtedy wzrost kwietniowych danych o CPI w USA.  Czy to samo powtórzy się w tym tygodniu? Czy dolarowe niedźwiedzie przetrwają to, co może być szczytowym odczytem CPI w tym cyklu, który może wynieść blisko 4,8-5,0% r/r?

EUR czeka również bardzo ważne posiedzenie EBC. Zawierać ono będzie nowe prognozy sztabu i EBC będzie musiał starać się powiedzieć jak najmniej o taperingu. Wydaje się jasne, że EBC nie chciałby, aby skokowy wzrost EUR zaszkodził perspektywom ożywienia gospodarczego tego lata. Tak więc czwartek może stanowić negatywne ryzyko dla EUR/USD.

Na dzisiaj EUR/USD może handlować poza bardzo wąskim przedziałem 1,2130-1,2180, prognozuje ING.

Kurs funta: Dalszy spadek zmienności na EUR/GBP

EUR/GBP nadal handluje w dość ciasnych zakresach, a 1-miesięczna zrealizowana zmienność oscyluje w obszarze 5-6%. Utrzymujące się wąskie obszary zmienności pozwoliły na spadek jednorocznej implikowanej dynamiki do 6,25%, niedaleko od wieloletniego minimum na poziomie 6% obserwowanego w styczniu 2020. Wygląda na to, że te tendencje utrzymają się tego lata, ponieważ zarówno Wielka Brytania, jak i strefa euro nadal czerpią korzyści z ponownego otwarcia swoich gospodarek.

– Być może kluczową różnicą między tymi dwoma krajami jest stanowisko banków centralnych. BoE wydaje się być bardziej optymistycznie nastawiony do perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii niż rynek i jak dotąd nie zrobił wiele, by ostudzić oczekiwania, że pierwsza podwyżka stóp procentowych przez BoE może pojawić się już w 2H22. Z drugiej strony, można podejrzewać, że EBC bardzo szybko odrzuci wszelkie pomysły wczesnego zacieśnienia. EBC chce być postrzegany jako równie, jeśli nie bardziej cierpliwy niż Fed w kwestii zacieśniania polityki pieniężnej. Z tego powodu jesteśmy zadowoleni z naszej prognozy 0,85 EUR/GBP na drugą połowę 2021 r. – podsumowuje Pesole.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here