Naga MarketsKursy walut: Euro (EUR/USD) wzrośnie po EBC? Na to liczy rynek
Christine Lagarde, szefowa EBC

W czwartek kurs dolara utrzymuje się w pobliżu wielotygodniowych minimów w stosunku do większości głównych walut, a słabnące wzrosty rentowności amerykańskich obligacji skarbowych zmniejszają przewagę jego przewagę w zakresie stóp procentowych. Oczy wszystkich zwrócone są na parę walutową EUR/USD oraz na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które zostanie podsumowane o godzinie 13:45.

  • Oprócz EBC rynki czekają dzisiaj również na dane o polskiej sprzedaży detalicznej
  • W godzinach popołudniowych pojawią się dane z USA: informacje o liczbie nowych wniosków dla bezrobotnych oraz o sprzedaży domów
  • Para walutowa EUR/USD stabilnie utrzymuje się nad poziomem 1,20 dol., analitycy zakładają jednak odbicie

Kurs euro (EUR/USD) czeka na EBC. Jaką decyzję podejmie bank?

Podczas dzisiejszego posiedzenia EBC analitycy oczekują, że wszelkie pozytywne komentarze na temat perspektyw gospodarczych lub wskazówki dotyczące ograniczania zakupów obligacji spowodują wzrost kursu wspólnej waluty, co przełoży się na dalsze odbicie eurodolara od poziomu 1,20 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sentyment w stosunku do dolara osłabił się w miarę odwracania się zeszłomiesięcznego skoku rentowności obligacji skarbowych, ale niektórzy eksperci twierdzą, że perspektywy długoterminowe pozostają pozytywne ze względu na silną gospodarkę USA i ulepszony program szczepień przeciwko koronawirusowi.

– Potwierdziliśmy, że popyt na Treasuries jest zdrowy, co oznacza, że nie ma presji wzrostowej na rentowności. W tym środowisku dolar będzie testował spadki w stosunku do jena. Euro jest inne, ponieważ pojawiają się oznaki, że ludzie wewnątrz EBC są bardziej optymistyczni co do gospodarki, co rodzi pytania o możliwość zwijania programu QE – powiedział Junichi Ishikawa, starszy strateg walutowy w IG Securities w Tokio.

Oczekuje się, że EBC nie zmieni polityki podczas spotkania w czwartek, ale analitycy twierdzą, że ustawi ono scenę dla czerwca, kiedy to decydenci będą musieli zdecydować, czy spowolnić skup obligacji.

Holenderski bankier centralny Klaas Knot zapowiedział, że tapering jest możliwy, a euro może wznowić wzrost w stosunku do dolara, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki, że ograniczenie skupu obligacji zyskuje większe poparcie w EBC.

Więcej prognoz dużych instytucji finansowych przed posiedzeniem banku centralnego opisywał Tomasz Sarna z Comparic.pl. Można znaleźć je w tym miejscu.

Dolar stoi na poziomie 107,99 jenów, blisko siedmiotygodniowego minimum. Euro jest notowane na po 1,2043 dol., niedaleko od półtoramiesięcznych maksimów. Funt brytyjski porusza się natomiast tuż pod oporem na wysokości 1,40 dol.

Invalid mfunc tag syntax. The correct format is: <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc PHP code --><!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY --> or <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc -->PHP code<!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY -->.

Polityka monetarna i rentowności obligacji skupiają uwagę rynku

W środę, uważnie obserwowana aukcja 20-letnich obligacji skarbowych USA przyciągnęła silny popyt, co pomogło rynkowi dochodu stałego odzyskać spokój i ograniczyć rentowność. W zeszłym miesiącu rentowności papierów skarbowych wzrosły do najwyższego poziomu od ponad roku z powodu obaw o przyspieszającą inflację, co skłoniło dolarowe byki do kupowania waluty.

Jednak w tym miesiącu handel ten zaczął się rozluźniać, ponieważ rentowności odwróciły kurs, a inwestorzy będą teraz patrzeć na posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) w przyszłym tygodniu, aby uzyskać nowe wskazówki handlowe.

Polityka monetarna ponownie przyciągnęła uwagę po tym, jak Bank Kanady zasygnalizował, że może zacząć podnosić stopy procentowe pod koniec 2022 r. zmniejszając tempo skupu obligacji. Stał się w efekcie pierwszym bankiem centralnym Grupy Siedmiu, który zmierza do wycofania nadzwyczajnych bodźców monetarnych wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa.

Dolar kanadyjski, który wzrósł w środę do sześciotygodniowego maksimum, był ostatnio notowany na poziomie 1,2500 w stosunku do swojego amerykańskiego odpowiednika.

Dolary australijski i nowozelandzki poruszały się blisko jednomiesięcznych maksimów w stosunku do dolara, wspierane przez spekulacje, że ich banki centralne są bardziej skłonne pójść za przykładem Kanady ze względu na poprawiające się perspektywy gospodarcze.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here