Naga MarketsKursy walut. Euro (EUR/USD) może wzrosnąć w czwartek po danych z USAPara walutowa EUR/USD podchodzi w czwartek bardzo blisko istotnego poziomu oporu 1,20 dol., który ostatni raz testowała w ubiegłym miesiącu i który skutecznie blokował dalsze wzrosty. Zdaniem analityka ING dzisiejsze dane z USA publikowane popołudniu mogą krótkoterminowo wpłynąć pozytywnie na kurs euro względem dolara i pchnąć parę wyżej.

  • Kolejny dzień z rzędu kurs dolara radzi sobie najgorzej w gronie walut FX G8
  • Najsilniej rosną obecnie waluty towarowe, w tym NZD, AUD oraz CAD

Kurs dolara: ING szuka oznak, że pozytywna historia USD jest już w cenach

– Oczekujemy dziś silnych danych o marcowej sprzedaży detalicznej w USA, jako że sygnały stymulacyjne zaczynają się sprawdzać. Jednak po wyciszonej reakcji kursu dolara na dane o marcowej inflacji na początku tygodnia, wydaje się, że pozytywne dane o inflacji i wzroście w USA są już w dużej mierze wycenione. Dlatego też pozytywny wpływ na USD może być ograniczony, a przy dobrze zachowujących się rentownościach amerykańskich obligacji, solidne dane z USA mogą wspierać dziś procykliczne waluty krajów G10 – twierdzi Petr Krpata, analityk ING.

Te artykuły również Cię zainteresują
W najbliższych dniach powinien ukazać się również półroczny raport Departamentu Skarbu USA na temat walut i ING szacuje, że Tajwan i Tajlandia zostaną dodane do listy manipulatorów walutowych.

W Turcji z kolei instytucja liczy, że bank centralny pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Nowo mianowany prezes Kavcioglu zasygnalizował, że nie dojdzie do istotnego odwrócenia polityki lub wcześniejszej obniżki stóp procentowych, co powinno na razie ograniczyć spadki kursu liry.

Gdzie indziej, rosyjski rubel był w nocy najsłabiej zachowującą się walutą po doniesieniach, że USA nałożą dalsze sankcje na Rosję wobec wybranych osób i podmiotów, a administracja podobno rozważa sankcje na nowe rosyjskie zadłużenie.

Kurs euro: Trwa nieśmiałe odreagowanie

EUR/USD znajduje się blisko psychologicznego poziomu 1,20 i dalsze dowody na to, że USD straci dziś kilka punktów (gdyby USD nie skorzystał z silnej sprzedaży detalicznej w dniu dzisiejszym) prawdopodobnie popchną EUR/USD wyżej, szczególnie po korekcie pozycjonowania obserwowanej do tej pory w tym roku.

– Zwracamy również uwagę, że EUR/USD wciąż pozostaje niedowartościowany o prawie 2%, bazując na naszym krótkoterminowym modelu finansowej wartości godziwej – dodaje analityk ING.

Kurs funta wciąż szuka odreagowania

Słabość GBP względem EUR wydaje się zanikać i EUR/GBP pozostaje poniżej (aczkolwiek blisko) 0,8700. ING zakłada, że kurs funta powróci do poziomu 0,85 EUR/GBP w tym kwartale.

RON: Zamieszki w koalicji rządzącej nie zmieniają kursu rumuńskiej waluty

W Rumunii, polityczne spory w ramach koalicji odcisnęły wczoraj piętno na RON i wysłały EUR/RON powyżej poprzedniego maksimum z końca marca.

– Nie spodziewamy się, by polityczne niepokoje miały długotrwały wpływ na RON i oczekujemy, że w końcu znajdzie się rozwiązanie. Co ważne, z punktu widzenia polityki monetarnej, nie zmienia to wiele, jeśli chodzi o powody, które stoją za oczekiwaną stabilnością EUR/RON – twierdzi Krpata.

Po pierwsze, RON ma największe regionalne przełożenie na inflację, a przy CPI powyżej celu 2,5%, pole do dalszego osłabienia jest ograniczone. Po drugie, korekta EUR/RON w górę w I kw. 2021 r. w dużej mierze odzwierciedliła różnicę w inflacji pomiędzy Rumunią a strefą euro, co oznacza ograniczoną potrzebę dalszego spadku RON.

ING spodziewa się stabilności EUR/RON w obszarze 4,92-93 do końca roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here